Страшна ціна імперських амбіцій Кремля

Страшна ціна імперських амбіцій Кремля

Щорічно 15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Офіційно дата була встановлена в Україні 11 лютого 2004 року Указом Президента України на заміну комуністичному радянському Дню пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. Тож цього дня на Полтавському обласному радіо «Лтава» транслювали передачу «Герої чужої війни» за участю співробітника Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Сергія Бутка.
Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу. 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю. Війну СРСР програв.
«День вшанування учасників бойових дій на території інших держав Україна встановила для тих, хто виконував свій воїнський обов’язок у часи існування СРСР. Українські миротворці 29 травня святкують Міжнародний день миротворців, встановлений ООН, – пояснив Сергій Бутко. – Тільки в 1945–1991 роках СРСР, здійснюючи агресивну зовнішню політику, взяв участь і посилав військових на десятки воєн і конфліктів. Війна СРСР проти Афганістану, яка була найбільшою після Другої світової війни радянською агресією, коштувала, за різними підрахунками, близько півтора мільйона життів афганського народу. Затіявши цю зовнішньополітичну авантюру, Кремль відрядив в 1979–1989 роках 620 тисяч радянських військовослужбовців, з яких, за офіційними даними, загинуло понад 15 тисяч осіб, було поранено та травмовано понад 53 тисячі, ще понад 415 тисяч захворіло на різні хвороби».
За 10 років через війну в Афганістані пройшли 150 тисяч українців, з яких загинуло 3 тисячі 288 осіб (майже 22% всіх втрат), поранено 8 тисяч, з них 5 тисяч залишилися інвалідами. Півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей – сиротами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля, нагадали журналісти «Лтави» радіослухачам про український вимір цієї трагедії.
«З самого початку російсько-української війни тисячі «афганців» та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі від російських загарбників», – підсумував Сергій Бутко.

Полтавський офіс УІНП.

Поділися:

Добавить комментарий