Стратегія плюс амбіції – буде результат!

Стратегія плюс амбіції – буде результат!

Наприкінці березня цього року я писала про те, як Новогалещинській об’єднаній територіальній громаді тодішнього Козельщинського, а нині вже Кременчуцького району вдалося виграти ґрант від USAID для експертного супроводу підготовки Стратегії розвитку громади до 2027 року. Нагадаю: Полтавський регіональний офіс програми «U-LEAD з Європою» для цього відібрав іще на початку року дві об’єднані територіальні громади області, однією з яких стала Новогалещинська ОТГ.

За цей час робоча група з підготовки Стратегії збиралася кілька разів, у засіданнях щоразу брав участь експерт Полтавського РО програми «U-LEAD з Європою» Вадим Штефан. Як результат – Новогалещинська ОТГ сьогодні вже має закріплені документально основні стратегічні та операційні цілі свого розвитку, а також перелік проєктів, які громада визначила пріоритетними на найближчі сім років.
Коли знайомишся з цими цілями та проєктами, відразу ж розумієш, що Новогалещинська ОТГ – громада невеличка, але амбітна. Варто лише поглянути на найпершу стратегічну ціль: розвиток інфраструктури для реіндустріалізації громади. Тобто Новогалещинська громада має на меті підняти економіку на своїй території на новий технологічний рівень, спрямувавши місцеве виробництво на прогресивніший шлях розвитку (у розвинутих країнах це відбувається за рахунок упровадження, скажімо, мікроелектроніки, робототехніки, біоіндустрії, космічної техніки і нових джерел енергії)…
Як бачимо, цілі амбітні, але поки що вони залишаються на подальшу перспективу, бо для їх реалізації необхідно владнати дуже багато більш приземлених проблем, чого найбільше потребує пересічний мешканець громади.
Ось, наприклад, мати можливість отримати якісне медичне обслуговування у своїй амбулаторії та доступні ліки за електронним рецептом, не їдучи, скажімо, до сусіднього Кременчука. Відсутність аптеки на території ОТГ довгий час боліла не тільки галещанам, але й мешканцям навколишніх населених пунктів. І нарешті Новогалещинська амбулаторія має відремонтовані кабінети й коридор, а також приміщення для аптеки з окремим входом і зоною відпочинку біля нього. Відтепер тут працюватиме аптечний заклад, зокрема і за програмою «Доступні ліки», тож зручно буде всім, а вже надто – пацієнтам, котрі страждають на цукровий діабет, серцево-судинні, онкологічні та інші захворювання.
Ще одна больова точка – забезпечення водою. Ця проблема переходить із десятиліття в десятиліття і, здається, зайшла у глухий кут. Бо в регіоні розташований ставок-випарник Кременчуцького нафтопереробного заводу. Зараз він порожній і не діє, але свою справу зробив: уся вода, що є навколо у колодязях, непридатна для споживання. Та ще й посушливі літа, безсніжні зими даються взнаки: різко впав рівень ґрунтових вод, вода з колодязів узагалі зникає. Тож громада поки виходить зі становища, завозячи спеціальними машинами питну воду у населені пункти ОТГ.
– Хто б не приїздив до нас, завжди дивуються, що воду людям возимо безкоштовно: «У вас що – комунізм?», – розповідає Новогалещинський селищний голова Світлана Самсонова. – Але ми сьогодні іншого шляху не бачимо. Чим наші пенсіонери платитимуть за цю воду? Ми ж проводимо її хімічний і біологічний аналіз, проводимо належну санітарну обробку автомобілів, перш ніж доставити воду у села. Карантин вніс багато коректив у наші плани, зокрема і з водопостачання, облаштування бюветів. Але не відмовляємося від намірів збудувати ще в цьому році індивідуальні свердловини на подвір’ях мешканців сіл Ревівки й Заруддя.
Поки що ситуація саме така, можливо, у нас з’явиться й інший якийсь варіант розв’язання проблеми – уже в руслі санітарних норм в умовах пандемії. Зараз багато чого втратило актуальність, щось можуть іще заборонити. Життя кидає нам нові виклики, які ми повинні враховувати, справлятися з ними у нинішніх реаліях.
Проте ми рухаємося вперед. Із наступного року, можливо, почнемо займатися проєктом будівництва водогону. Розробляти санітарні норми, узгоджувати усі документи з відповідними інстанціями – процедура тривала. Тож ця програма не на один рік, – ділиться задумами пані Світлана.
Шлях, який бачить перед собою очільниця громади, непростий тим, що рухатися доводиться не в одному, а в кількох напрямках відразу. Це не тільки водопостачання чи медичне обслуговування. Це ще й освіта, комунальне господарство, соціальне обслуговування населення, культура та спорт. І все це поступово, але реалізується, попри те, що потребує не тільки значних зусиль, а й капіталовкладень. Утеплили зовні будівлю Новогалещинського ліцею та відремонтували стелю із заміною світильників; придбали й постелили спеціальний лінолеум на підлогу спортивної зали; привели до ладу систему водопостачання разом із водонапірною баштою включно. Облаштували відповідне приміщення для свого Центру надання адміністративних послуг. Поки що його функції частково виконують працівники відділу соціального забезпечення ОТГ, який сьогодні, до речі, оформляє майже півсотні видів допомог, і це дає галещанам підстави пишатися тим, що вони живуть у соціальній громаді.
Список продовжує будівництво міні-футбольного поля зі штучним покриттям на селищному стадіоні. Встановлення автобусних зупинок для школярів, яких підвозять із сіл громади до Новогалещинського ліцею. Ремонт доріг на території громади та вуличного покриття у населених пунктах, а також – пам’ятників загиблим воїнам у Бондарях, Остапцях, Пісках, незабаром і у Новій Галещині. Діяльність спеціально створених господарчих груп, які підтримують у чистоті й забезпечують благоустрій території громади. І нарешті – капітальний ремонт селищного Будинку культури. Розпочати його було непросто, адже всі необхідні дозвільні документи виготовили ще торік, але зміни в законодавстві зобов’язали проводити на об’єктах соціальної інфраструктури ще й енергоаудит. Тож довелося вносити корективи, виконувати вимоги, переробляти проєктну документацію… За словами керівниці ОТГ, Новогалещинська – єдина громада на Полтавщині, де нині ведеться повний капітальний ремонт Будинку культури. Проєкт дорогий, його виконання обійдеться майже у 5 мільйонів гривень, тому й розділений на три роки. Передбачаються зовнішнє утеплення будівлі, ремонт стелі, оновлення сцени, фойє. Клуб давно потребував значних капіталовкладень, адже у його стінах не лише відбуваються культурно-масові заходи, але й постійно працюють гуртки, діє філія дитячої музичної школи – заклад живе насиченим життям.
Кошти для всього, що робиться зараз і що робитиметься завтра й у наступні роки, залучаються з різних джерел: це й місцевий бюджет, і матеріальна та фінансова підтримка згідно з договорами соціального партнерства з Біланівським гірничо-збагачувальним комбінатом – одним із промислових гігантів залізорудної промисловості, що працює на території громади; частина коштів надходить від перемоги у конкурсах «Бюджет участі Полтавської області» (минулого року, наприклад, Новогалещинська ОТГ виграла майже 600 тисяч гривень для ремонту водогону в мікрорайоні біофабрики).
А тепер до цього переліку можливостей додалася ще одна: залучити інвесторів або ґрантові кошти на соціальні проєкти з урахуванням того, що громада має солідний документ – Стратегію свого розвитку, який формує позитивне враження інвесторів та донорів і дає перевагу над тими громадами, що такого не мають.
Попереду – ще багато роботи. Громада збирається відродити цілюще Солоне озеро у Книшівці та розвивати туризм; забезпечувати повною мірою дитячі садки і школи, облаштовувати природні й рукотворні зони відпочинку, ремонтувати і будувати дороги… І Стратегія розвитку збільшує шанси на залучення інвестиційних потоків.
Лише побіжно ознайомившись із так званим «деревом цілей» до Стратегії розвитку Новогалещинської ОТГ, роблю висновок, що громада живе, розвивається, отримавши у результаті децентралізації широкі можливості. Як кажуть місцеві депутати: «Ми вже зіп’ялися на коліна». – «Чому на коліна?» – «Бо досі ми лежали, а тепер починаємо потихеньку підніматися»…

Надія ЛИТВИН
Журналіст

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий