Стратегія розвитку – фундамент  позитивних змін

Стратегія розвитку – фундамент позитивних змін

Серію звітів про стратегію розвитку Полтавської області до 2027 року започаткував голова облдержадміністрації Олег Синєгубов. Сюди внесені ті напрямки діяльності та найбільш загальні цілі, яких можна й необхідно досягти за найближчий період. Нещодавно з черговим звітом виступив перед громадськістю області заступник голови ОДА Євген Греков.

Полтавська область – серед лідерів щодо державної підтримки агропромислового сектору

Як уже повідомлялося, наразі в області діє програма підтримки аграрного напрямку до 2027 року. Вона спрямована в першу чергу на підтримку малих сільгоспвиробників. Для реалізації програми заплановано спрямувати 205 мільйонів гривень. Зокрема 127 мільйонів – з обласного бюджету, інша частина коштів – за рахунок додаткових джерел фінансування. Це можуть бути як кошти інвесторів, так і власників підприємств. Цього року у межах програми розвитку та підтримки аграрного комплексу за пріоритетними напрямками на період до 2027 року заплановано 16,5 млн грн, зокрема 2,5 млн грн уже виділено.
«За обсягом коштів, інвестованих у аграрну сферу області за 2020 – початок 2021 року, Полтавщина займає третє місце в державі. За рахунок державної підтримки область отримала 50 мільйонів гривень. А ті напрямки, які не покриваються державною підтримкою, перекриваються обласною програмою. Це такі, як розвиток тваринництва, бджільництва, садівництва, ягідництва, технічне переоснащення фермерських господарств, кредитування фермерів. Також збережена підтримка дорадчої служби», – повідомив Євген Греков. Також він додав, що прийом заявок на участь у програмі триває. Коло учасників розширене. Сюди увійшли сімейні фермерські господарства, сільськогосподарські кооперативи, фізособи–підприємці та учасники бойових дій.
Останніми роками загострилася аграрно-екологічна проблема – переробка відходів тваринного походження. Тому розглядається можливість створення відповідного підприємства.
«Це буде екологічно безпечне підприємство, яке не завдаватиме шкоди довкіллю, – зауважив Євген Греков. – Аграрна сфера отримає вигоду від додаткових добрив. Ще одна перевага – створення нових робочих місць та збільшення надходжень до місцевих бюджетів. Хотілося б відзначити зміни на краще у ставленні керівництва самих територіальних громад до цього проекту. Якщо минулого року жодна з громад не надала позитивної відповіді стосовно попередніх місць розміщення таких об’єктів, то цього року вже шість територіальних громад подали власні пропозиції. Ми побачили широку інформаційну кампанію, яка направлена на залучення інвесторів».

Заводи з переробки побутових відходів

Науковці Полтавської політехніки та фахівці облдержадміністрації працюють над обласним планом поводження з твердими побутовими відходами. В межах гранта підтримку надало німецьке агентство «DJayzed» (Джайзет). Що наразі вдалося зробити? Майже рік тривав перший етап написання плану, збиралася і опрацьовувалася необхідна науковцям інформація. Завершується другий етап, де вже запропоновані варіанти розміщення місць зберігання відходів, полігонів, сортувальних станцій.
«Попередньо планується розділити область на чотири кластери – Лубенсько-Пирятинський, Миргородський, Кременчуцький і Полтавський. Вони приблизно співпадають з новоутвореними районами. До 20 травня громади могли подавати власні пропозиції. Зараз вони опрацьовуються експертами і членами робочої групи. Незабаром зможемо вийти і на фінальний план, який ще має пройти процедуру екологічної оцінки. Після його погодження в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і Міністерстві розвитку громад та територій України буде отриманий програмний документ до 2030 року. Наразі йдеться щонайменше про три сміттєпереробних об’єкти. Один – обов’язково неподалік Полтави, щоб можна було привести Макухівське сміттєзвалище до ладу, рекультивувати і законсервувати землі», – повідомив Євген Греков.

Екологічні пріоритети на найближчі роки

Планується розробка обласної програми «Питна вода Полтавщини» на 2022 – 2025 роки, яка має охопити і реконструкцію та модернізацію систем водовідведення. Сюди увійде будівництво щонайменше 60 нових свердловин, відновлення 51 кілометра водопровідних мереж і створення очисних споруд у Хоролі та Чутовому. Поки що в рамках попередньої програми «Питна вода Полтавщини на 2011 – 2020 роки», яка була продовжена й на 2021 рік, ведеться дослідження потреб громад у створенні нових джерел водопостачання та водовідведення. Стосовно створення нових очисних споруд, то на них планується закласти фінансування у розміщення 288 мільйонів гривень. Найімовірніше, перелік громад, які їх потребуватимуть, не обмежуватиметься двома населеними пунктами. До слова, представники Чутівської громади вже підготували необхідну технічну документацію. Серед інших напрямків цього сектору – розчищення річок. Уже подано 13 запитів від місцевих громад щодо фінансування цих заходів. Але поки що згідно з діючою обласною програмою охорони навколишнього середовища на це коштів не закладено.
Також в області працюють над розширенням територій природно-заповідного фонду. В цьому році запланували створити шість нових об’єктів загальною площею понад 623 гектари. Причому відсоток заповідності у нас нижчий, ніж у країнах Європи, де цей показник складає не менше 5 % від загальної площі земель країни, а середній – 15 %. У найближчі роки Полтавщина може досягнути мінімального показника, якщо вдасться поступово розширювати територію заповідного фонду.
«Уже цього року заплановано фінансування створення проектів територій регіонального ландшафтного парку «Кременчуцькі плавні» та дендропарку «Диканський». Очікуємо, що така документація, такий конкретний стратегічний план розвитку, має бути і в інших парках та заповідниках. В ньому на п’ять–десять років наперед прописані всі заплановані там заходи», – зазначив Євген Греков.
Інший важливий етап роботи – встановлення меж природних заповідників. Недобросовісні господарники часто ними нехтують, а повернути землям, які отримали інше цільове призначення, статус заповідних дуже складно. Тож від якості документів, де все це буде зазначено, значною мірою залежить збереження унікальної природи рідного краю.
***
Раніше ми повідомляли про намір обласної влади створити регіональні центри безпеки у кожній громаді. Цей процес активно триває. Як поінформував Євген Греков, на Полтавщині запрацював уже сороковий підрозділ недержавної пожежної охорони у селищі Велика Рублівка.

Юлія ХОМЕНКО
«Зоря Полтавщини»

Поділися:

Добавить комментарий