Стрітення Господнє

Стрітення Господнє

За законом Мойсеєвим усі єврейські батьки на сороковий день після народження своїх первістків (тобто перших синів) приносили їх до храму для посвячення Богу. Цей закон було встановлено на згадку про вихід євреїв із Єгипту – визволення від рабства.
Отож Пречиста Богородиця разом із Йосифом Обручником принесли Богонемовля Ісуса у Єрусалимський храм, а для пожертви взяли із собою двох голуб`ят.

На час цієї події в Єрусалимі жив старець на ім`я Симеон, чоловік праведний і благочестивий – за переказами, один із перекладачів Святого Письма з єврейської на грецьку мову, який засумнівався в словах книги пророка Ісаї, що Спаситель народиться від Діви. І тоді явився йому Ангел і сказав, що він не помре, поки на свої очі не побачить сповнення цього пророцтва.
Симеон довго чекав виконання обіцянки Божої: він жив близько 300 років. І ось того дня, коли святе сімейство вирушило до Єрусалимського храму, старець із натхнення Духа Святого також прийшов туди. Симеон узяв принесеного Марією Ісуса на руки і, славлячи Бога, сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед всіма народами, світло на просвіту язичникам і на славу народу Твого Ізраїля».
Тут же, у храмі, була благочестива вдова Анна-пророчиця, вісімдесяти чотирьох років, яка служила Богу постом і молитвою день і ніч. Вона також впізнала Спасителя і, підійшовши, славила Господа. А відтак розповідала про Нього усім у Єрусалимі, хто очікував пришестя на землю Христа Спасителя.
Ця подія, коли святі Симеон і Анна зустріли у храмі принесеного Божою Матір`ю та Йосифом Немовля Христа і прославили Його, називається святом Стрітення Господнього, тобто зустрічі Господа, і святкується православною Церквою як одне з великих свят. У духовному сенсі воно є символом також зустрічі Старого та Нового Заповітів.
За народним календарем Стрітення (Стрічення) називають також Зимобором, Громницями. Перша назва пов’язана з повір’ями про те, що цього дня зима зустрічається з літом і бореться з ним. Друга – з обрядом освячення на урочистому богослужінні особливої свічки-громнички, яка мала оберігати дім упродовж усього року від негоди, грому та блискавки. Вдома стрітенську свічку зберігали на покуті між іконами.
Освячену на Стрітення воду шанували так, як і «йорданську», вірили, що вона допомагає зцілитися від багатьох хвороб та захищає від зурочень.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий