Таблички містять QR-коди із інтернет-посиланням на просвітницьку інформацію про видатних українців, на честь яких названо вулиці. Відкрито їх у межах проєкту «Стріткод» за методичної підтримки Українського інституту національної пам’яті та ГО «ПроУрбан». Вони підготовлені Платформою пам’яті «Меморіал» за фінансової підтримки Українського культурного фонду.
«Поет із селян, який став батьком нації. Геній слова, що писав українцям про українців. Художник-віртуоз, майстер живопису, офорту, сепії, акварелі, академік гравюри. Мислитель, символ, феномен українства. Основоположник української літератури, який вказав нам шлях до свободи. Натхненник і кирило-мефодіївець, безкомпромісний у своїх виступах проти колоніалізму націєтворець, який заклав в основу нашої ідентичності героїчну епоху українського козацтва. Кобзар, що запалив нас на боротьбу, чиї рядки ми носимо в серці», – сказано про Тараса Шевченка на сайті проєкту.
Відкрито QR-код і на вулиці Симона Петлюри. На табличці посилання на сторінку, де знаходиться потрібна інформація про видатного уродженця Полтави. «Голова Директорії, Головний Отаман Армії Української Народної Республіки, символ українського визвольного руху. Послідовний державник і будівничий українського війська. Журналіст. Політик, для якого культура – вістря боротьби за молоду державу. Діяч, якому роблять закиди у політичних помилках, якого цитують, вихваляють та звинувачують. Лідер, який вочевидь, не байдужий Україні та українцям», – зазначено на сайті.
На табличці про Михайла Грушевського під назвою «Професор історії, гіпстер чи політик?» теж є QR-код із посиланням на сторінку, на якій розміщена інформація про цю людину. Насправді тут багато цікавої й несподіваної інформації про цю видатну особистість, в тому числі й аудіорозповідь.
За посиланням на інформаційній табличці в мікрорайоні Кобищани на честь письменниці та громадської діячки Олени Пчілки сказано: «Шляхтянка, просвітниця, що сміливо відстоювала нашу мову та культуру в часи заборон. Талановита письменниця, перекладачка, у доробку якої – твори для дітей, майстерні переспіви світової класики, спогади про видатних сучасників. Етнографиня, фольклористка, яка збирала та плекала рідне. Активістка українського жіночого руху і засновниця першого літературного альманаху для жінок. Промоутерка, редакторка, видавчиня газет, журналів, книг для українців. Організаторка аматорського театру для дітей. Мати Лесі Українки».
З табличок Генеральному писарю, гетьману Війська Запорозького, першому українському політичному діячу у вигнанні Пилипу Орлику полтавці можуть скачати інформацію про нього як поліглота, публіциста, видатного дипломата, довірену особу гетьмана Івана Мазепи, його прибічника у справі союзу зі Швецією проти Москви; автора «Пактів і конституцій прав і вольностей Війська Запорозького» – прототипу української Конституції.
Полтава – 15-те місто в Україні, на вулицях якого встановлюють інформаційні таблички в рамках проєкту «Стріткод». У Полтаві він на вулиці Олександра Оксанченка. Торік 20 листопада на фасадах двох будинків цієї вулиці відкрили інформаційні таблички льотчику І класу, одному з найкращих винищувачів, інструктору-пілоту та Герою України (посмертно) Олександру Оксанченку. Полковник, знаний як «Сірий Вовк», був не тільки майстром повітряних маневрів, а й символом відваги та самопожертви. У лютому 2022 року він віддав своє життя, захищаючи українське небо.
Представництво УІНП в Полтаві (за матеріалами офіційних сайтів Полтавської міської ради та проєкту «Стріткод»).
Вам також може сподобатись
150-річчя подвижника української справи: у Лубнах вшанували Сергія Шемета
Перейменовано 11 сіл на Полтавщині
Патрони вулиць Полтавщини: до 125-річчя автора праці «Розподіл Росії» Юрія Липи
«Це той перший, що розпинав нашу Україну», або чому у Полтаві демонтували «пам’ятники» російському імператору Пєтру I
Вшанували пам’ять видатного полтавця, петлюрівця, поета, першого міністра освіти УНР Івана Стешенка