Сучасні хроніки полтавського тилу:  дванадцятий тиждень війни

Сучасні хроніки полтавського тилу: дванадцятий тиждень війни

Минулого тижня Полтавщина знову зазнала ракетних ударів з боку рашистської армії. Орки продовжують «демілітаризувати» об’єкти цивільної інфраструктури області. Ввечері 11 травня уламки ракети влучили в інфраструктурний об’єкт у Карлівській громаді Полтавського району. На щастя, пожежі внаслідок «прильоту» не виникло, постраждалих немає.
За залишками ракети припускають, що це зброя старого зразка, ймовірно, 1960-х років. Відсутність на території області повітряної тривоги на час влучання пояснюють близькістю обстріляної місцевості до Харківщини, де оповіщення було ввімкнене. Оприлюднювалася також інформація, що ракету випустив ворожий літак із повітряного простору ерефії та що до цілі застаріла зброя могла не долетіли, тож на Полтавщині впали уламки.
Це вже вдруге рашисти спричинили руйнування у Карлівській громаді. Перший «приліт» по інфраструктурному об’єкту було зафіксовано 7 травня.
***
Наймасштабніший із початку війни ракетний обстріл Полтавщини орки здійснили ввечері 12 травня. «12 ракетних ударів було по Кременчуку. Дві ворожі ракети збили. Більшість ракет влучили по нафтопереробному заводу, одна – по ТЕЦ. Постраждалих і загиблих немає, – розповів начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін під час спілкування з українською та іноземною пресою в режимі відеозв’язку в Media Center Ukraine. – Шкода підприємствам завдана велика. НПЗ уже не працював із часу першого ракетного удару в квітні. На ТЕЦ починали проводити перші відновлювальні роботи, але був завданий ще один удар. Логіка цих ударів незрозуміла, просто руйнують залишки підприємств. Хоча били високоточними ракетами, тож окупанти розуміли, куди цілили. Певно, хочуть, щоб 180 тисяч жителів Кременчука залишилися взимку без опалення. Працюємо над тим, щоб такої ситуації не допустити й люди були з теплом».
Залишки крилатої ракети вагою півтонни, що впала в Кременчуці під час ворожого обстрілу неподалік житлового сектора, знешкодили спільними зусиллями військових, вибухотехніків та рятувальників ГУ ДСНС України у Полтавській області. Відтак знищили шляхом підриву на спеціальному полігоні за межами населених пунктів.
Згодом стало відомо, що по Кременчуцькому НПЗ орки гатили, зокрема, ракетами типу Х-22, що за свою архаїчність мають глузливе прізвисько «літаючі вагони». Ймовірно, їх випустили з бомбардувальників у небі над російською Курщиною. Мета рашистів – ускладнити відновлення стратегічно важливого для економіки України заводу. Обстріл об’єкта 12 травня був уже третім з початку війни. «…Агресор всіляко намагається завадити відновленню НПЗ навіть у далекій перспективі, щоб створити в Україні паливну кризу. Однак Уряд за дорученням Президента активно вирішує питання постачання пального в Україну. Це важкий процес, але на війні легко не буває», – зазначив Дмитро Лунін 15 травня, підбиваючи підсумки тижня, що минув.
***
«Наше основне завдання – підтримка областей, на території яких відбуваються бойові дії. Через гуманітарний хаб обласної військової адміністрації пройшло більше 4 тисяч тонн допомоги. Ми й надалі збираємо продуктові набори для Сумщини. Такі ж пакунки отримують усі зареєстровані на Полтавщині переселенці. До речі, 75 відсотків внутрішньо переміщених осіб у нашій області – жителі Харківщини, – сказав Дмитро Лунін під час відеозв’язку в Media Center Ukraine. – До нас багато військових привозять на лікування. Щодня приїжджають із південного й харківського напрямків».
Наразі на Полтавщині вже працевлаштувалося 215 медичних працівників з-поміж переселенців, галузь готова й надалі приймати нове поповнення.
«Із бюджетом області ситуація нормальна. Маємо невелике перевиконання за чотири місяці. Загальна ситуація в регіоні контрольована, нам немає на що скаржитися порівняно з іншими областями. Якщо говорити про окремі галузі, то дійсно є проблеми у важкої великої промисловості, бо логістичні ланцюги збуту розірвані. Багато сільгосппродукції, яку планували продавати за кордон, залишається в аграріїв. Водночас продукти харчування є, голод нам не загрожує», – розповів Дмитро Лунін.
Як стало відомо з інформації очільника області від 15 травня, посівна кампанія на Полтавщині виходить на фінішну пряму. Станом на середину травня аграрії посіяли понад 1,2 млн га сільськогосподарських культур, що складало понад 85% від відведених в області площ.
***
Обласна військова адміністрація продовжує видавати продуктові набори переселенцям на Полтавщині. Нині в області зареєстровано близько 200 тисяч ВПО. «Із 19 квітня уже роздано 121 тисячу 162 пакунки продуктових наборів у 53 громадах області (інформація на 14 травня. – Ред.). Ми продовжимо допомагати нашим людям і видамо продуктові набори переселенцям в інших громадах. Слідкуйте за анонсами в моєму телеграм-каналі, – зауважив Дмитро Лунін. – Наше завдання як тилової області – підставити плече всім, хто втратив свій дім і роботу».
11 травня центри видачі продуктових наборів працювали у Ланнівській, Мартинівській, Заводській, Лохвицькій і Градизькій ТГ. Наразі в них зареєстровані понад 7700 переселенців. Роботу центрів на місцях перевірили заступники голови обласної військової адміністрації Катерина Рижеченко, Ігор Панченко та Максим Калінін.
12 травня продуктові набори видавали у Машівській та Михайлівській територіальних громадах, де перебуває понад 2200 переселенців. На 16 травня для видачі гуманітарних пакунків визначили Кобеляцьку, Коломацьку, Великорублівську, Опішнянську громади.
Окрім того, за словами Дмитра Луніна, станом на 12 травня вже 85 тисяч переселенців, які знайшли прихисток на Полтавщині, отримали державні соціальні виплати за березень-квітень. «Це по 3 та 2 тисячі гривень на загальну суму майже 516 мільйонів, – сказав начальник ПОВА. – Аналогічні виплати у 2 – 3 тисячі гривень отримують також і ті українці з Криму, Донецької та Луганської областей, які набули статусу ВПО до 24 лютого й одержували адресну допомогу. Виплати продовжуються й надалі. Держава дбає про своїх громадян».
Для реалізації амбітних планів держави із забезпечення переселенців житлом триває пошук земельних ділянок для зведення трьох–п’ятиповерхових будинків за сучасними пришвидшеними технологіями, зокрема і в Полтаві. Наразі проводяться перемовини про виділення на території Полтавської громади 12 га землі для будівництва 2 тисяч квартир на 100 тис. м2 до кінця 2022 року. Будівництво планується також в інших великих містах області. Водночас передбачається купівля квартир для переселенців у вже зведених новобудовах.
***
Не припиняється в області й робота волонтерських об’єднань. Збирають допомогу для військових, переселенців, жителів Охтирки, Тростянця, Харкова. Турбуються також про тварин, евакуйованих, зокрема в екопарк у Ковалівці.
Придбавши оригінальні стікери («Гадяцьке сафарі», «Паляниця» і т. д.) в полтавській книгарні «Зміст», небайдужі краяни доклалися до збору коштів на тепловізори для наших захисників.
На кількох волонтерських локаціях для переселенців у Полтаві почали діяти пункти обміну книгами. Один із таких – на Соборному майдані.
Патріотичний подарунок місту у вигляді мурала на стіні біля дитсадка по вулиці Європейській, 5, зробили полтавські художники Антон Кравченко та Олександр Фастовець. У центрі композиції – дівчина-українка у національному строї. Поруч – герої-військові.
Із музичною підтримкою до Полтави 15 травня приїхала концертна бригада заслуженого академічного зразково-показового оркестру Збройних сил України. Виступ відбувся на Театральній площі, в межах Всеукраїнської патріотично-мистецької акції «Час обрав нас», яка з квітня мандрує по різних областях країни.
Прозвучали популярні композиції нинішнього воєнного часу «Байрактар» та «Чорнобаївка», гімн Українських січових стрільців, який став музичним символом українського спротиву рашистській навалі, «Ой у лузі червона калина», багато інших пісень. Разом з артистами твори виконували й присутні на площі полтавці. Танцювали, аплодували і мріяли про нові творчі зустрічі після неодмінної Перемоги нашої України.

Підготовлено за матеріалами Полтавської ОВА, інших інформресурсів.
Фото з доступних інтернет-джерел.

Поділися:

Добавить комментарий