Велике значення при вирощуванні свиней має консистенція кормів. Особливо на це варто звертати увагу влітку, коли харчування тварин змінюється за рахунок додавання у раціон зелені та коренеплодів.
Якщо в раціоні тварини переважають концентрати, то ліпше давати їх зволоженими. При годуванні концентратами й коренеплодами корми дають у вигляді густих мішанок. Свиням не бажано часто давати рідкі бовтанки: вони не зможуть їх їсти в достатній кількості. Тривале давання такого «супу» негативно вливає на стан тварин, погіршується робота шлунку, а разом з тим зменшується продуктивність, страждає якість свинини. Якщо довго згодовувати рідкі корма супоросній свиноматці, то це може негативно вплинути на формування поросят в її утробі, на їх подальший розвиток у підсисний період. Краще всього свиням давати кормосуміш вологістю 55–70%.
Важливо вчасно готувати корми для згодовування. У літній період зволожувати корми потрібно безпосередньо перед даванкою, щоб не викликати у тварин отруєння. Це стосується і соковитих та зелених кормів, які не повинні довго стояти. Їх готують незадовго до годівлі. Картоплю, коренеплоди, баштанні культури промивають, а картоплю обов’язково ще й проварюють.
При розрахунку маси добової дачі корму і води варто пам’ятати: свині мають їх отримувати у потрібній кількості. При цьому в годівниці не повинен залишатися корм. І навпаки – тварина не повинна залишатися після «обіду» з відчуттям голоду. Підсисних свиноматок, поросяток-сисунців годують доволі, холостих і супоросних свиноматок – обмежено, поросят на відгодовувані першого періоду (30–70 кг) – нормовано доволі і другого періоду (70–120 кг) – нормовано обмежено.
Важлива і кількість даванок. Вона залежить від віку свиней, їх фізіологічного стану, типу годування. Поросят-сисунців годують якомога частіше. У перші 2–3 тижні молодняк (якщо він не перебуває зі свиноматкою), підсаджують під неї кожні 1–1,5 год, тобто 16–20 разів на добу. У другій половині молочного періоду – 12–15 разів. Підгодівлю дають поросятам до місячного віку чотири рази, а з 30 до 60 днів – тричі на добу. При годуванні свиней об’ємистими кормами бажані частіші даванки.
На ефективність використання кормів впливає і розмір годівниці. В середньому на одну тварину потрібна годівниця наступних розмірів (ширина вказана в см). Для поросят до 2-х місяців – 15, 2–4 місяці – 25, для ремонтної свинки або хрячка – 30, свиноматки – 35, хряка дорослого – 40.
Отже, важливо врахувати наступні правила літньої годівлі: тримати годівниці в чистоті, поступово переводити тварин від одного корму до іншого, проміжки між годуваннями робити приблизно однаковими протягом дня, намагатися урізноманітнювати раціон свиней, уникати згодовування неякісного корму.
Іван Мироненко,
кандидат с/г наук.