"Свинське" питання, або Історія про те,  як тварини розсварили людей

«Свинське» питання, або Історія про те, як тварини розсварили людей

У середині липня до «Зорі Полтавщини» надійшов лист від депутата Штомпелівської сільської ради, жителя села Штомпелівка Миколи Штомпеля. Друкуємо його із незначними скороченнями та літературним опрацюванням, адже порушене автором питання є досить актуальним і подібні ситуації часто-густо призводять не лише до так званих «сусідських війн», але й можуть мати значно серйозніші наслідки.

«…Наприкінці травня цього року у районній газеті «Вісті Хорольщини» був надрукований матеріал про обурення жителів села Штомпелівка діями хорольського підприємця Корякіна С. М., який утримує свино- та кролеферму у житловому секторі села, по вулиці Тиха, 9. На публічне звернення через газету жителів вулиці і села, депутатів сільської ради відреагували представники районної виконавчої влади та місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби району. А що ж далі, запитаєте ви? Ми всі добре знаємо, як непросто вирішуються подібні питання.
Чи продовжує працювати у Штомпелівці свиноферма Корякіна? Я скажу однозначно – так, працює. Щоправда, її робота для власника Корякіна С. М. дещо ускладнилася. Не маючи можливості, як раніше, зливати нечистоти поруч, він вирішив дану проблему по-іншому. Тепер ФОП Корякін забруднює нечистотами від роботи його ферми землю території села Софине Андріївської сільської ради, яка межує із селом Хильківка. Для цього твердження є відповідно зафіксовані автором цих рядків фотофакти, свідками яких були жителі сіл Софине та Хильківка. Проте питання в іншому – хто йому дозволив це робити на іншій території, як ставляться до цього жителі цих сіл. Тим більше, що нова площа забруднення становить близько чотирьох га землі сільськогосподарського призначення. Їх накопичення на доволі незначній території досить скоро призведе до забруднення навколишнього середовища, водних шарів питної води, якою користуються люди. Нехай це буде не завтра. Але років три–п’ять, чи навіть десять, доволі швидко минуть, і… знову люди будуть бити на сполох.
Щодо роботи ферми. У другій половині травня з Полтави приїздила на перевірку група працівників державної екологічної інспекції, у липні – районної Держпродспоживслужби. Вони мали намір обстежити територію домоволодіння Оксани Коваленко по вулиці Тиха, 9, на території якого знаходяться приміщення ферм з утримання свиней та кролів. Але жоден з вищезазначених працівників служб так і не потрапив далі воріт домоволодіння.
Сходка села. Під час вивезення свиней біля території будинко-ферми Коваленко О. М. відбулася сходка жителів вулиць Тиха, Нова, Молодіжна, Черняківська за участю представників Штомпелівської сільської ради – сільського голови Іщенка В. О. і секретаря сільради Сенчук В. М., працівників поліції… Люди висловлювали обурення діяльністю підприємця Корякіна, який упритул із житловими будинками утримує свиней та кролів. До речі, цей вид діяльності не зареєстрований ні в сільській раді, ні в Держпродспоживслужбі, яка має безпосередньо контролювати утримання худоби, дотримання власниками санітарного та ветеринарного контролю, безпечної епізоотичної ситуації в районі. Власниця домоволодіння Оксана Коваленко пообіцяла вивезти свиней і більше їх не утримувати.
Відповідно до усного звернення жителів, на місці представники Штомпелівської сільської ради пообіцяли по даному факту створити комісію для надання обґрунтованого висновку щодо роботи приватного підприємця, забезпечення екологічної та продуктової безпеки села та району… А тим часом власник «бізнесу» дещо спохватився і почав вивозити свиней. Ці факти фіксувалися разом із викликаним нарядом поліції. Мене турбує одне питання. Наскільки безпечні ці тварини – на них, візуально, під час транспортування не виявлено ветеринарних бірок. Чи вони вакциновані? Чи вони не хворі? Чи мають належні документи? Чи проводилися належні ветеринарні заходи? Ці запитання я адресую нашій владі, оскільки можу стверджувати і підтвердити фактами те, що як мінімум один раз деяка їх частина була вивезена із Штомпелівки до Броварського району Київської області. За дуже скромними візуальними підрахунками, їх вже було вивезено порядком п’ятисот голів із приватного домоволодіння Коваленко О. М. по вулиці Тиха села Штомпелівка! А скільки ще лишилося? Чи можливо, що через одного підприємця наш район можуть закрити на карантин, одного дня зафіксувавши спалах небезпечної інфекційної хвороби… У такому, можливому, випадку людей змусять вирізати худобу. А хто компенсує її утримання?..
Від імені жителів села Штомпелівка Хорольського району звертаюся до керівників виконавчої влади та місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби, поліції, які мають відповідні повноваження для урегулювання та припинення діяльності підприємця на території села Штомпелівка. Прошу розглядати публікацію як офіційне звернення з метою дотримання екологічної та продовольчої безпеки Хорольського району зокрема та Полтавщини взагалі».
Отакий лист… Зазначимо, що за достовірність усіх наведених у листах до редакцій засобів масової інформації України фактів відповідальність несе дописувач. До компетенції журналістів не належить визначати, хто правий, а хто ні. А в хитросплетіннях «сусідського життя» на селі розібратися взагалі майже неможливо, але ми можемо перевірити певні факти й оприлюднити думку всіх сторін конфлікту. У розпорядженні редакції «Зорі Полтавщини» є фотокопії відповідного колективного листа, який підписали близько сорока місцевих мешканців, та офіційної відповіді пану Миколі Штомпелю від Хорольського відділу поліції про проведення досудового розслідування; фотоматеріали, які передав колегам з «Вістей Хорольщини» дописувач.
Нам вдалося поспілкуватися телефоном й із Станіславом Корякіним. Як зазначається на сайті youcontrol.com.ua (ІТ-компанія, що розробляє сервіси на основі відкритих даних, а також однойменна аналітична онлайн-система для бізнесової аналітики, конкурентної розвідки та перевірки контрагентів), основним видом діяльності його ФОП справді зазначено розведення свиней і поросят.
У телефонній розмові він повідомив наступне: вся ця історія, за його словами, пов’язана з майбутніми місцевими виборами, таким чином ведеться політична боротьба. Співробітників контролюючих структур на територію не допустили, адже на той час він був у відпустці, та й приміщення за вищевказаною адресою взагалі є приватною власністю. Що стосується свиней, то нині (розмова відбулася на початку серпня цього року) він не займається їх розведенням на вулиці Тиха у Штомпелівці, а ті тварини, які там були, вирощувалися у невеликих кількостях, мовляв, а чому в селі не можна займатися розведенням свійських тварин.
За відповідними роз’ясненнями «Зоря Полтавщини» звернулася і до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
У телефонному коментарі начальник Головного управління Геннадій Пікуль зазначив, що справді, після отримання 30 червня звернень від Миколи Штомпеля працівниками Хорольського районного управління 7 липня цього року здійснено вихід на проведення позапланової перевірки суб’єкта господарювання ФОП Корякіна Станіслава Миколайовича, на предмет дотримання санітарних зон, здоров’я та благополуччя тварин тощо. На територію співробітники допущені не були, у присутності працівників правоохоронних органів було складено акт про відмову в допуску посадової особи компетентного органу до здійснення державного контролю. Керуючись Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», актом про недопуск від 07.07.2020, посадовою особою Головного управління складено протокол про порушення закону. За відмову в допуску посадової особи компетентного органу або його територіального органу до здійснення державного контролю передбачена штрафна санкція у розмірі семи мінімальних заробітних плат (нині це 33 061 гривня).
Більше того, як з’ясувалося, фахівці Держпродспоживслужби не потрапили на територію не один раз, а двічі. Адже після отримання 21 липня цього року звернення від народного депутата України Анастасії Ляшенко, щодо незаконної діяльності господарства із утримання свиней та кролів на території Штомпелівської сільради, працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області спільно з працівниками Хорольського районного управління було здійснено ще один вихід на проведення позапланової перевірки. Під час неї, як повідомили в Головному управлінні Держпродспоживслужби, суб’єкт господарювання не допускав працівників Головного управління та Хорольського районного управління до проведення позапланового заходу, чим повторно здійснював перешкоди у проведенні державного контролю. Результат був аналогічним: недопуск – акт – протокол. Як зазначив Геннадій Пікуль, за повторну відмову в допуску також передбачена аналогічна штрафна санкція у розмірі семи мінімальних заробітних плат.
Усі документи поштою направлені підприємцю, розгляд справ про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» заплановано на 14 серпня 2020 року. Після розгляду справ про порушення закону та прийняття відповідних рішень Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області ще раз здійснить позаплановий захід, із включенням усіх скарг, які стали підставою для проведення державного контролю, повідомив Геннадій Пікуль.
На чиєму боці правда, вирішать компетентні структури. Сподіваємося, крапку в цій історії буде поставлено найближчим часом.

Андрій СОВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий