Свіжа капуста – до весни

Свіжа капуста – до весни

Серед овочів капуста – чи не найпопулярніша культура. Головчаста, листкова, брюссельська, савойська, кольрабі – усе це капуста! До речі, першою до Європи потрапила саме листкова капуста – не виведений, а природний різновид. Багато хто помилково думає, що традиційна для наших країв білоголова капуста складається з численної кількості листків. Насправді ж їх всього кілька десятків – від 60 до 70, в залежності від сорту й умов вирощування.

З часом “голова” все більше розростається за рахунок верхніх листків, що починають щільніше прилягати. Звичайно, строк формування головок і їх розмір залежать від сортових особливостей і умов вирощування. Так само – і термін придатності. Але якщо дотримуватися загальних правил зберігання цього овоча, капустяні “голови” долежать до весни.
Так, відбирати для тривалого зберігання бажано капусту середніх розмірів і велику. Велетенські головки з 2–3 прилеглими листками і качаном завдовжки 2–2,5 см (відрізати його треба безпосередньо перед закладанням на зберігання) лежать довше.
Тримати капусту треба в підвалі чи погребі. Головки необхідно викласти пірамідою місцями зрізу донизу. Сформований штабель бажано прикрити захисним матеріалом – соломою чи старими матами. Найліпше капуста зберігається при температурі близько 0°С.
Можна тримати врожай капусти й на стелажах, виклавши її 2–3 шарами або підвісивши до рейок чи крючків у сітчастих мішках. Якщо ж головок вродило багато, найкращий варіант – все-таки штабелювання. В ідеалі кожну капустину потрібно обгорнути цупким папером.
Можна зберігати капусту й у снігу. Треба вибрати майданчик у затіненому місці, втрамбувати його. Далі необхідно зі снігу сформувати “стіни” заввишки до 1 м (з дітьми це робити значно веселіше!) й закласти туди увесь урожай капусти, пересипаючи головки 5–6-сантиметровими шарами снігу. По завершенні формування бурту його верхівку необхідно звузити й прикрити товстим шаром снігу. Зверху ще передбачається укриття тирсою (шаром до 1 м). У такій сніговій “скрині” капуста залишиться свіжою аж до весни.
А що ж робити, якщо вона таки підмерзла? За словами фахівців, якщо мороз пошкодив тільки кілька верхніх листів, не зачепивши серцевину, то цей овоч поступово відійде й потім зберігатиметься довго – до 3 місяців і навіть більше. А от якщо головки проморожені наскрізь й сталося це буквально за 2–3 дні при –7–10°С, таку капусту розморожувати треба в кілька етапів: спочатку – при температурі +2–6°С, а через 2–3 дні – при 10–15°С. Звичайно, розморожена капуста довго не лежатиме. Вона годиться для борщів чи тушкування, а от для квашення треба купувати неушкоджену.

Борис МАРЧЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий