Свята мучениця Тетяна

Свята мучениця Тетяна

Пам’ять цієї подвижниці, яка постраждала за Христа в Римі в третьому столітті, вшановують 25 січня. Історія її мученицького подвигу – свідчення того, яку силу дає Господь людям, готовим до кінця стояти за християнські істини.

Свята мучениця Тетяна (Татіана) походила зі знатної римської родини. Її батько тричі обирався консулом. Попри високе становище в суспільстві, родина належала до таємних християн. Із ранніх років батьки привчали Тетяну до благочестя. Брали її з собою на таємні богослужіння, які відбувалися вночі в катакомбах. Досягнувши повноліття, дівчина всі свої сили віддавала Церкві. Поставлена дияконисою християнської спільноти, в пості й молитві доглядала за хворими та допомагала нужденним.
У 222 році владу в Римській імперії отримав 16-річний Олександр Север, серед найближчого оточення якого були люті ненависники християн. Переслідування Церкви продовжились із новою силою. Як і багатьох християн, Тетяну також схопили й заарештували.
Для порятунку життя достатньо було лише вклонитися статуї Аполлона в язичницькому храмі, але замість цього вона почала молитися істинному Богу. Тієї ж миті стався землетрус, і язичницький храм перетворився на руїни. Тетяну почали нещадно катувати, змушуючи відректися від своєї віри. Але подвижниця була непохитною, й Господь чудесним чином зцілював її рани, а частина мучителів прозріла від омани язичництва й увірувала в Ісуса Христа. Новонавернені голосно славили Спасителя і після жорстоких мук були вбиті.
На Тетяну випустили голодного лева, який мав її розтерзати, але хижа тварина покірно лизала їй ноги. Потім дівчину кинули у вогонь, однак Господь допоміг їй врятуватися. Стратили Тетяну разом із батьком (обох обезголовили), який не побажав залишатися таємним християнином і вирішив постраждати разом із нею. Сталося це в 226 (за іншими джерелами – 225) році.
На українських землях, які тривалий час перебували під гнітом Російської імперії, а згодом більшовицько-радянського режиму, Тетянин день відзначався як свято студентів. Корені цієї традиції мають світський характер і пов’язані із заснуванням Московського університету. В незалежній Україні російська традиція поступово згасає. На богослужіннях у день пам’яті святої мучениці Тетяни священики нагадують, що в історії Церкви вона є прикладом героїчного визнання своєї віри й стійкості духу.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий