Свята великомучениця  Катерина

Свята великомучениця Катерина

Подвижниця постраждала за Христа на початку четвертого століття. Мощі святої Катерини спочивають в освяченому на її честь монастирі на горі Синай у Єгипті. Сьогодні ця обитель – потужний духовний центр, в якому знаходиться велика бібліотека стародруків та церковних раритетів. Тож передусім свята Катерина вважається покровителькою учителів та науковців.
За давніми уявленнями нашого народу, великомучениця Катерина опікується також щастям у шлюбах, допомагає дівчатам знайти свого нареченого.
Пам’ять подвижниці молитовно вшановують 7 грудня.

Майбутня великомучениця була дочкою правителя Александрії Єгипетської Конста. Вона отримала блискучу освіту, досконало знала твори кращих античних філософів і учених. Краса, розум, слава, багатство вабили до неї сотні залицяльників, але дівчина прагнула шукати Істини буття світу. Допоміг юній праведниці святий старець-відлюдник, до якого Катерину відвела її матір, таємна християнка. Він розповів про Небесного Жениха – Ісуса Христа, до якого повинна прагнути душа, що шукає Істини й відкидає всі примари цього тимчасового світу.
Старець подарував Катерині ікону Богоматері з Немовлям Христом. Усю ніч дівчина молилася перед святим образом, але Ісус відвертав від неї Свій Лик. У глибокому смутку Катерина знову пішла до старця. Він звершив над нею таїнство святого Хрещення і порадив безперестанно молитися. Коли дівчина вдруге удостоїлась бачити Пресвяту Богородицю з Немовлям, Господь уже лагідно дивився на неї і подав до рук перстень на знак духовних заручин.
У ті дні в Александрії вирували бурхливі язичницькі гульбища, на які прибув сам імператор Максиміан. У жертву язичницьким богам приносили не тільки тварин, а й сповідників християнства. Свята любов до мучеників і щире бажання врятувати їх спонукали Катерину піти до головного жерця-імператора Максиміана. Вона мудро викрила потьмарення язичників і безстрашно сповідала свою віру в Єдиного Істинного Бога. Вражений красою дівчини, імператор не наважився на негайну розправу. Він запропонував дискусію, на яку звелів скликати 50 вчених мужів. Утім свята легко переконала мудреців, і вони увірували в Христа, за що були спалені за наказом імператора.
Максиміан спробував спокусити Катерину обіцянкою незліченних багатств і слави. Отримавши гнівну відмову, наказав жорстоко мучити, а згодом стратити. Це сталося, імовірно, в 307 році.
На наших землях пам’ять великомучениці Катерини урочисто вшановується із часів Київської Русі, про що свідчить велика кількість освячених на її честь храмів. Один із найбільш відомих – Катеринівський кафедральний собор у Чернігові, де зберігається ікона з часточкою мощей великомучениці. По-особливому пам’ять святої вшановується і в славному Києво-Михайлівському Золотоверхому монастирі, адже в Михайлівському соборі є приділ святої Катерини.
В Україні свято Катерини здавна називали дівочим. Дівчата молилися святій, щоб швидше знайти другу половинку, а заміжні жінки – щоб зберегти любов і злагоду в шлюбі.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий