Святі й святині землі Полтавської

Святі й святині землі Полтавської

Вісім років тому, 10 жовтня, у Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі УПЦ Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) очолив урочисту Божественну літургію, за якою звершив чин прославлення у лику святих єпископа Афанасія (Вольховського), Полтавського чудотворця.
12 жовтня віряни традиційно вшановують велику святиню нашої землі – Горбанівську ікону Божої Матері. Цього ж дня відзначають Собор Полтавських святих, тобто молитовно згадують усіх праведників, чиє присвячене служінню Господу життя було пов’язане з нашим краєм і які й понині залишаються нашими небесними покровителями.

Майбутній святитель Афанасій Вольховський народився у Полтаві, найімовірніше, в 1741 році, в родині священика Павла Вольховського. Навчався у Тверській духовній семінарії, потім – у Київській духовній академії.
У 1765 році був висвячений на священика в Полтавській Миколаївській церкві. У 1769 році, після смерті дружини, прийняв чернецтво в Чернігівському Іллінському монастирі з ім’ям Афанасій.
У різний час наш земляк служив Господу в сані ігумена Новгородського Кирилова монастиря, намісника Олександро-Невської лаври, єпископа Староруського, вікарія Новгородської єпархії.
У 1797-му до Синоду надійшов донос на єпископа Могилевського і Полоцького Афанасія від диякона Харкевича. Дізнавшись про зміст цього відвертого наклепу, преосвященний Афанасій звернувся з проханням про звільнення його від управління єпархією, бажаючи захистити православ’я від будь-яких публічних процесів і підозр. На спочинок він приїхав у Мгарський Спасо-Преображенський монастир Полтавської губернії.
Помер святитель 1801 року в Полтаві, куди приїхав побачитися з рідними. Похований у Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі. У 1882 році його мощі було виявлено нетлінними, від них звершувалися чудеса. Канонізувати святого мали ще в 1917 році, однак жовтневий переворот відтермінував цю подію на багато десятиліть.
* * *

Святі й святині землі Полтавської
Горбанівськая ікона

Присвячені Горбанівській іконі Божої Матері урочисті архієрейські богослужіння відбуваються двічі на рік – 13 липня та 12 жовтня.
Образ був знайдений на початку XVIII століття (за іншими джерелами, в першій половині ХVII століття) у лісистій місцевості на околиці Полтави. Там жив і господарював козак Горбань.
Довгий час святиня зберігалася у збудованому на місці її знайдення храмі. У часи радянського богоборства, коли Божий дім було зруйновано, ікону доводилось переховувати. Із 1949 по 1962 рік вона перебувала в Полтавському Спасо-Преображенському соборі, але й він не уникнув трагічної долі. Після його руйнування і донині образ знаходиться в Свято-Макаріївському кафедральному соборі УПЦ. У церковних піснеспівах Горбанівську ікону називають «Заступницею і Похвалою землі нашої Полтавської».

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий