Святі  преподобномученики  Мгарські

Святі преподобномученики Мгарські

Канонізовано цих подвижників десять років тому. Урочистості з нагоди прославлення сімнадцяти Мгарських преподобномучеників, причислених до лику місцевошанованих святих Полтавської єпархії, відбулися у Спасо-Преображенському Мгарському чоловічому монастирі (селище Мгар Лубенського району) в передостанній день літа 2008 року.
У церковному календарі день пам’яті cвятих преподобномучеників Мгарських відзначається 6 серпня.

У кінці червня 1919 року Мгарську обитель зайняли червоноармійці, які відразу ж почали знущатися з монахів, грабувати монастир та глумитися над святинями. Невдовзі під натиском Добровольчої армії більшовики відступили, але за кілька днів знову змогли повернутися. Грабування й безчинства почалися з новою силою.
5 серпня за ст. ст. (18 серпня за н. ст.), напередодні престольного свята – Преображення Господнього, братію монастиря – ігумена Амвросія і 24 ченців – зібрали нібито для перепису, та насправді оголосили, що вони арештовані. Спочатку христоненависники мали намір спалити монахів, для чого кожного змусили принести з лісу дрова. Утім надалі змінили плани й погнали заарештованих під конвоєм до Лубен, звідти – Київським шляхом у бік Пирятина…
За сім верст від Лубен їх зустрів кінний загін на чолі з комісаром Бакаєм, ченців розділили на три групи по вісім чоловік. У першій опинився ігумен Амвросій. Він став благати комісара пощадити братію. Але Бакай впритул підійшов до нього і вистрілив із револьвера. Ігумен упав, і тієї ж миті, за командою комісара, солдати дали залп по решті ченців. Інші дві групи розстрілювали по черзі – кожну через версту.
Декому з монахів вдалося врятуватися, адже більшовики були п’яні й поспішно відступали… Сімнадцять ченців засяяли в ніч на Преображення Господнє подвигом преподобномучеництва.
Тіла загиблих наступного ранку були підібрані частинами Добровольчої армії і привезені до каплиці при Лубенській земській лікарні. У цій справі велося слідство. Поховали мучеників на території Благовіщенського скиту Мгарського монастиря.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий