Святий Апостол Андрій Первозваний,  основоположник Церкви Христової в Україні

Святий Апостол Андрій Первозваний, основоположник Церкви Христової в Україні

Пам’ять святого Апостола Андрія Первозваного урочисто вшановується Православною Церквою 13 грудня. Для українського духовенства й вірян це особливий день, адже учень Христів вважається апостолом українським і Церква Православна вірить в те, що його святі ноги стояли на Київських горах і що він благословив нашу рідну землю.
Нині на тому місці височіє прекрасна Андріївська церква, пам’ятка архітектури та монументального живопису XVIII століття світового значення. У наші дні, коли українське православ’я нарешті повертається в лоно Константинопольської Церкви-Матері, цьому храму належить особлива місія. Саме в ньому буде розміщуватися постійне представництво Вселенського Патріархату, або ставропігія.
У православній традиції наступниками Андрія Первозваного вважаються Константинопольські Патріархи. Отож у день пам’яті святого Апостола Вселенський Патріарх з 12 архієреями служать урочисту літургію, яка буває лише чотири рази на рік: на Пасху, Різдво Христове, П’ятидесятницю і день пам’яті Андрія Первозваного.

Святий апостол Андрій був рибалкою, сином Йони з Віфсаїди, що в Галілеї. З Євангелія ми також знаємо, що він – молодший брат первоверховного Апостола Петра (Симона).
Спочатку Андрій був учнем Іоанна Хрестителя. Але як тільки пролунали слова Предтечі: «Ось Агнець Божий», сказані про Іісуса Христа, Андрій залишив свого попереднього вчителя і пішов за Христом.
Андрій став першим учнем Іісуса і тому іменований Первозваним. Він перебував із Христом протягом усього часу Його земного служіння. Після Воскресіння Спасителя разом з іншими учнями удостоювався зустрічей із Ним і був присутній на Єлеонській горі, коли Господь, благословивши їх, вознісся на Небо.
Після зішестя Святого Духа апостоли кинули жереб, кому в яку країну йти для проповіді Євангелія. Святому Андрію дісталися узбережжя Чорного моря, північна частина Балканського півострова. У цій місіонерській мандрівці він відвідав і Скіфію, тобто землю, на якій пізніше утворилася Україна.
Згідно із переказами апостол Андрій по Дніпру піднявся на північ і дійшов до місця, де згодом виник Київ. Преподобний Нестор Літописець оповідає: «Бачите гори ці, – сказав Апостол своїм учням, – на цих горах засяє благодать Божа, і буде велике місто, і багато церков буде споруджено Господом».
Повернувшись у Херсонес, святий Андрій знову відвідав Воспор (стародавня держава в Північному Причорномор’ї), втретє побував у Синопі (грецька колонія на південному березі Чорного моря), де вже утвердилось християнство. Далі відвідав Візантію. Там він висвятив на єпископа Стахія, одного з 70 учнів Христових.
Трудами святого Апостола Андрія засновувалися християнські Церкви, у яких він ставив єпископів і священство. За молитвами Апостола Господь здійснював чудеса. Останнім містом, куди прийшов Первозваний Апостол провіщати Істинного Бога і де йому судилося прийняти мученицьку смерть, було грецьке місто Патри. За наказом місцевого градоначальника, затятого ідолопоклонника Егеата, його розіп’яли на хресті. Але форма цього хреста відрізнялася від звичайного і нагадувала римську літеру Х. Згодом такий хрест увійшов до багатьох гербів та прапорів саме як «Андріївський».
Терплячи муки на хресті, апостол Андрій невпинно молився, а також продовжував проповідувати містянам. Перед розлученням його душі з тілом небесне світло осяяло хрест Андрія, і в його сяйві Апостол відійшов у вічне Царство Боже. Це сталося, імовірно, 66-го року після Різдва Христового.
В Україні з давніх-давен споруджувалося багато храмів на честь Апостола Андрія Первозваного. У народі з днем вшанування його пам’яті пов’язано багато колоритних традицій, утім усі вони мають іще стародавній, дохристиянський характер.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий