Святий пророк Ілля

Святий пророк Ілля

Пам’ять великого угодника Божого, одного з найбільших пророків Старого Завіту, святого Іллі молитовно вшановуємо 2 серпня.

Йому належить особливе місце в православній традиції. За земного життя пророк був удостоєний безпосереднього спілкування з Богом. За переказами, саме явлення пророка Іллі стане початком Другого Пришестя Христа.
Ілля народився за 900 років до Різдва Христового. Ім’я, яке батьки дали синові (Ілля означає «міць Господня»), визначило все його життя. З дитинства він присвятив себе Богові, поселився в пустелі й жив у молитві та суворому пості. О тій порі царем Ізраїлю був запеклий язичник Ахав, так само прихильницею ідолопоклонства була й цариця Єзавель.
Ілля не боявся гніву правителів і закликав людей покаятися та повірити в Єдиного Бога. Прийшовши до Аваха, він сказав, що наслідком його нечестя стане тривала посуха, а дощ на землю проллється тільки за молитвою самого Іллі. Так і сталося. Почалася страшна посуха, навіть трава вигоріла, і настав голод. Пророк, з волі Божої, оселився в пустелі біля одного струмка, куди ворони приносили йому їжу.
Три з половиною роки не випадали дощі. Ілля, за велінням Господа, знову прийшов до Ахава і запропонував йому зібрати ізраїльський народ на горі Кармел. Коли той погодився, пророк привселюдно переміг у духовному двобої жерців-ідолопоклонників. Відтак зійшов на вершину гори і став молитися про дощ. Із моря подув вітер, на небі з’явилися великі хмари і пішла злива.
Звершене чудо ще більше розгнівило царицю Єзавель. Вона й надалі продовжувала переслідувати Іллю. Переховуючись у пустелі, він врешті занепав духом, але Господь підбадьорив свого вірного пророка, явившись йому, коли той ночував у печері. Це явлення показало Іллі, що Господь – не лише грізний Суддя, але й милостивий, добрий Отець. Воно також було прообразом Пришестя на землю Ісуса Христа, що явився не лише для того, щоб судити і карати, але й щоб милувати і спасти людей.
За свою ревність перед Богом пророк Ілля був узятий на Небо живим. Свідком чудесної події став його учень, пророк Єлисей. Іконописці зображають Іллю під час його вознесіння – на вогненній колісниці, запряженій четвіркою крилатих коней.
У нашому народі до пророка Іллі здавна ставилися з особливою шаною. Від свята в Україні зазвичай починався період так званих горобиних ночей – інтенсивних нічних блискавок із громом. Під час грози люди ставили перед образами свячену свічку. Вважалося, що вона вбереже оселю від влучання блискавки й пожежі.
Після 2 серпня переставали купатися, казали: «Ілля воду остудив». Однією з причин раптового охолодження води вважалася пригода Іллі з конями: від швидкого бігу по небу один із гривастих губить підкову, яка падає у воду, і, відповідно, вода холоднішає.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий