Святий пророк Ілля

Святий пророк Ілля

Одного з найшанованіших святих Старого Завіту – пророка Іллю – православні християни молитовно вшановують 2 серпня.

Ілля народився за 900 років до Різдва Христового. Ім’я, яке батьки дали синові, означає «міць Господня». Як кажуть богослови, воно визначило все його життя. Із ранніх літ майбутній подвижник присвятив себе Богові, поселився у пустелі й жив у молитві та суворому пості.
Настав час, і Ілля відкрито виступив проти царя Ізраїлю Ахава та цариці Єзавель, які закликали народ поклонятися ідолам. Пророк просив людей отямитися, покаятися і повірити в Єдиного Бога.
Прийшовши до Ахава, Ілля оголосив цареві, що ні дощу, ні навіть роси на його землі більше не буде, нищівна посуха затягнеться на роки, а живильна вода поллється з неба тільки після молитви Іллі про позбавлення від цієї муки. Так надалі й сталося. Від посухи вигоріла остання трава, почався страшний голод.
Через три з половиною роки пророк за велінням Божим знову прийшов до Ахава й закликав збирати народ на сходку. На горі Кармель він засвідчив співвітчизникам Господню силу – за його молитвою із Неба зійшов вогонь і спопелив не лише приготований жертовник, а й усе поряд. Після цього Ілля піднявся на вершину гори і став молитися про дощ. З боку моря подув вітер, на небі з’явилися великі хмари – почалася довгоочікувана життєдайна злива.
Ці події ще більше розлютили царицю Єзавель, тож вона наказала й надалі переслідувати пророка. Іллі знову довелося переховуватися в пустелі. Тут він занепав духом, адже картався, що не зміг викорінити ідолопоклонство. Тоді йому явився Ангел Господній і велив іти в далеку дорогу.
Сорок днів і ночей ішов Ілля, а зупинившись біля гори Хорив, поселився в печері. На цьому місці після бурі й землетрусу пророку явився Господь. Він утішив подвижника й велів готувати собі послідовника – пророка Єлисея.
Згодом саме Єлисей став свідком сходження Іллі на Небо. За свою ревність перед Богом пророк був взятий на Небеса живим на вогняній колісниці з вогненними кіньми.
Існує церковне передання, за яким пророк Ілля буде предтечею Другого Пришестя Христа на землю і під час проповіді зазнає мученицької смерті.
У нашому народі святого пророка Іллю шанують по-особливому. З давніх-давен його уявляли грізним, але справедливим і щедрим покровителем землеробства та скотарства, який карає ледачих і неправедних ударом блискавки, б’є їхні поля градом, а працьовитих і богобоязких бере під свій захист, поливає їхні посіви благодатним дощем.
Після 2 серпня наші предки переставали купатися у водоймах, казали: «Ілля воду остудив». Однією з причин раптового охолодження води вважалося те, що пророк їздить на конях по небу, і від швидкого бігу один з коней втрачає підкову, яка падає у воду, і, відповідно, вода холоднішає.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий