Святий пророк Ілля

Святий пророк Ілля

Одного з найбільших пророків Старого Завіту, святого Іллю, вшановуємо 2 серпня. Йому належить особливе місце в православній традиції, адже Ілля спілкувався з Іісусом Христом під час Його Преображення на горі Фавор разом із пророком Мойсеєм. За земного життя Ілля, як і Мойсей, також був удостоєний прямого спілкування з Богом.

Святий пророк Ілля народився за 900 років до Різдва Христового. Із малих літ він присвятив себе Богові, оселився в пустелі й жив у молитві й суворому пості. У ті часи царем Ізраїлю був Ахав, який закликав людей поклонятися ідолам. Прихильницею ідолопоклонства була й цариця Єзавель.
Покликаний до служіння, пророк став ревним захисником віри в Єдиного Бога. Спостерігаючи духовну загибель свого народу, Ілля переконував царя навернутися, пророкував нещастя для людей, якщо вони не схаменуться. Коли цар не послухався слів пророка, настала трирічна посуха, яка спричинила голод у країні.
Переховуючись від переслідувань цариці, пророк, за велінням Божим, попрямував туди, де вона найменше очікувала його знайти, – на її батьківщину, в Сарепту Сидонську (місто на півдні Лівану), до бідної вдовиці. Останнє збіжжя і олію жінка використала, щоб нагодувати Іллю, після чого його молитвами Господь вчинив диво: збіжжя і олія ніколи більше не закінчувалися в її домі. А коли помер від хвороби її син, Господь, на прохання Іллі, повернув життя юнакові, воскресивши його.
Прибувши знову до царя Ахава, пророк переміг у духовному двобої жерців-ідолопоклонників. За його молитвами Господь «відчинив» небо – і на спраглу землю нарешті випав дощ. Утім цариця Єзавель продовжувала й надалі переслідувати подвижника, тож йому вкотре довелося втікати й переховуватися.
За свою ревність перед Богом пророк Ілля був взятий на Небо живим у вогненній колісниці. Його учень, пророк Єлисей, став свідком цієї чудесної події.
За переказами, саме явлення пророка Іллі стане ознакою близького кінця світу та Другого Пришестя Христа, адже Ілля мусить вийти перед цим на проповідь і прийняти тілесну смерть від слуг антихриста.
Наші предки ще в глибоку давнину відзначали свято на честь пророка Іллі. Відомо, зокрема, з літопису Нестора, що в дохристиянський період у Києві існувала церква, збудована на честь цього святого. У християнську епоху на день Іллі й протягом тижня після нього здійснювались хресні ходи до Іллінських церков з молебнями про дощ чи ясну погоду.
Здавна на Іллю в селянських родинах випікали святковий хліб із першого врожаю, який розрізали і роздавали суворо у порядку від старшого до наймолодшого члена сім’ї.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий