Святий великомученик і цілитель Пантелеймон

Святий великомученик і цілитель Пантелеймон

Православна Церква вшановує пам’ять Божого угодника Пантелеймона 9 серпня. Святого вважають покровителем лікарів і воїнів. Йому моляться про зцілення від хвороб та швидке загоєння ран, отриманих у боях.

Майбутній подвижник народився у місті Нікомидії (теперішній Ізміт у Туреччині), в сім’ї знатного язичника Євсторгія, і був названий Пантолеоном, що означає «у всьому лев». У юному віці почав навчатися лікарського мистецтва у знаменитого лікаря Євфросина. Слава про його розум і здібності дійшла до імператора Максиміана, який захотів бачити Пантолеона при своєму дворі.
У той же період талановитий юнак познайомився з пресвітером Єрмолаєм, котрий таємно проживав у Нікомидії. Саме від цього чоловіка він багато дізнався про християнську віру. Втім навернення до Христа відбулося в його житті не після просвітницьких бесід, а після приголомшливої події.
Одного разу Пантолеон побачив на вулиці мертву дитину, яку вкусила єхидна. Юнак почав молитися Ісусові Христу про воскресіння невинної жертви й умертвіння отруйної тварини. Він твердо вирішив, що в разі виконання його прохання стане послідовником Христа і прийме Хрещення. Дитина справді вмить ожила, а єхидна померла. Після цього чуда Єрмолай охрестив Пантолеона з ім’ям Пантелеймон («усемилостивий»).
Увесь свій час подвижник присвятив служінню стражденним, хворим, убогим і жебракам. Безкорисливо лікував кожного, хто до нього звертався. Незабаром про милостивого медика знало все місто. Залишивши інших знахарів, жителі стали звертатися тільки до Пантелеймона.
Врешті заздрісні ескулапи змовилися помститися святому й донесли імператору, що Пантелеймон лікує в’язнів-християн. Імператор Максиміан умовляв цілителя спростувати донос і принести жертву ідолам, але подвижник був непохитним. Після страшних катувань великомученика стратили. Це сталося, імовірно, у 305 році.
Святі мощі Пантелеймона частинками розійшлися по всьому християнському світу. Є така святиня, зокрема, й у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.
***
У нашому народі здавна вірили, що зібрані в день пам’яті цілителя Пантелеймона лікарські трави особливо помічні. У жодному разі на свято не працювали в полі. Казали, що у порушників цієї заборони може згоріти хліб, що стоїть у копах. Після повернення з храму господарі займались тільки домашніми справами.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий