Святитель Миколай, архієпископ Мир Лікійських

SONY DSC

Святитель Миколай, архієпископ Мир Лікійських

Триває Різдвяний піст, половина якого – вже позаду, адже до святкування приходу в світ Спасителя залишилося 18 днів. Під час цього постування неоціненним дороговказом для кожного, хто прагне духовної досконалості, є постать Святого Миколая, пам’ять якого Церква звершує 19 грудня.
Великий подвижник вшановується як покровитель і заступник усіх бідних, знедолених, несправедливо ображених, а також усіх подорожуючих. Майже в кожній українській оселі поруч з іконами Христа Спасителя і Пресвятої Богородиці можна побачити й образ Святого Миколая Чудотворця.

Святитель Миколай народився в місті Патара, що належало до римської провінції Лікія. Нині руїни міста знаходяться на території сучасної Туреччини. Він був єдиним сином благочестивих батьків. Із дитячих років досягав успіху у вивченні Божественного Писання; вдень не виходив з храму, а вночі молився і читав книги. Дядько його, єпископ Патарський Миколай, радіючи духовним успіхам і високому благочестю племінника, висвятив його на священика, зробивши своїм помічником і доручивши виголошувати повчання пастві. Служачи Господу, молодий священик горів духом, а досвідченістю в питаннях віри був подібний до старця, чим викликав здивування і глибоку повагу віруючих.
Майбутній святий проявляв велике милосердя до пастви, допомагаючи багатьом страждальцям і роздаючи все своє майно жебракам. Творячи милостиню, Миколай завжди прагнув зробити це таємно і приховати свої благодіяння.
Вирушивши в паломницьку подорож до древнього Єрусалима на кораблі, Чудотворець заспокоїв своєю молитвою жахливі морські хвилі й оживив матроса, який під час бурі впав із щогли і розбився на смерть. Зійшовши на Голгофу, Миколай подякував Спасителю роду людського, а потім відвідав із молитвою всі святі місця, пов’язані із земним служінням Сина Божого.
Натхненний Святою Землею, він вирішив віддалитися в пустелю, але був зупинений Божественним Голосом, який повелів йому повернутися на батьківщину. У Лікії, прагнучи безмовного життя, Миколай вступив до братської обителі, проте Господь знову сповістив Миколая про інший шлях, який чекає на нього. У видінні Господь подав йому Євангеліє, а Пресвята Богородиця – омофор.
І дійсно, коли помер архієпископ Мир Лікійських Іоан, його наступником став Миколай. Це відбулося після того, як одному з єпископів Собору, що вирішував питання про обрання нового архієрея, у видінні був вказаний обранець Божий – святий Миколай. І в цьому високому духовному сані святитель залишався тим же великим подвижником, виявляючи пастві образ лагідності, тепла і любові до людей. Під час гоніння на християн при імператорові Діоклитіані (284 – 305) Чудотворець був ув’язнений разом з іншими братами у вірі, підтримував їх і наставляв залишатися непохитними. З початком правління святого рівноапостольного Костянтина святителя визволили з ув’язнення, й він повернувся до своєї пастви, яка з радістю зустріла свого наставника і заступника.
У 325 році архієпископ Мир Лікійських Миколай був учасником І Вселенського Собору, на якому разом з іншими палко боровся проти єресі Арія.
Досягнувши глибокої старості, святитель мирно помер 19 грудня 342 року і був похований в соборній церкві міста Мири. У 1087 році його мощі перенесли до італійського міста Барі, де вони знаходяться й донині.
В Україні Микола Чудотворець із давніх-давен є воістину народним святим. Йому присвячено величезну кількість храмів, монастирів, ікон. У наш час відроджено традицію наділяти дітей подарунками-миколайчиками. Важливо, що свято має виховну функцію, адже для того, щоб отримати бажані подарунки, дитина впродовж року повинна бути слухняною.
Окрім того, сучасні хлопчики й дівчатка вже знають, що за доброю традицією нашого народу на Миколая належить виявляти особливу увагу до хворих, немічних, стареньких і всіх, хто потребує нашої посильної підтримки.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий