«Святителю отче Миколаю,  Моли Бога за нас»

«Святителю отче Миколаю, Моли Бога за нас»

Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір звершив чин освячення однієї із найдавніших кам’яних сакральних споруд Полтави – Свято-Миколаївського храму Православної Церкви України. Подія відбулася з нагоди завершення у храмі ремонтних робіт, які силами парафіяльної громади розпочалися ще 2007 року. Престол у вівтарі виклали з особливої цегли. Їй понад два століття, і це, так би мовити, часточка рідної «плоті» старого храму, зруйнованого за радянських часів.

Історія церкви на честь найбільш шанованого й улюбленого в Україні святого – Миколи Чудотворця – знакова для Полтави. У давнину саме біля неї почало розбудовуватися наше місто. Утім відома нині полтавцям культова споруда на Першотравневому провулку, пам’ятка архітектури місцевого значення – це лише вціліла частина втраченого храмового комплексу – прибудова, що з’явилася в середині ХІХ століття. Її звели, коли вірянам стало затісно в церкві, освяченій ще у 1774 році. Поряд височіла також кам’яна двоярусна дзвіниця, споруджена в 1784-му.
І церква, і верхня частина дзвіниці, як стверджує більшість краєзнавців, були знищені більшовиками в кінці 1930-х років. Нині про трагедію свідчать залишки стіни святині, яким можна вклонитися на подвір’ї храму.
Прибудову врятувало від руйнування, певно, те, що вона зовні мало нагадувала культову споруду – прямокутна, двоповерхова. Під час Другої світової війни в ній діяла парафія Української автокефальної церкви. Молитва лунала у храмі до початку 1950-х, а за іншими джерелами – навіть до 1960 року. Надалі ж, під час чергового витка радянського богоборства, приміщення віддали худпромкомбінату.
Боже слово зазвучало в цих стінах вже після відновлення Україною Незалежності. Уже й тоді будівля потребувала ремонту. Утім українській громаді довелося докласти ще багато зусиль, щоб відстояти своє право на храм.
Участь у святковому богослужінні з нагоди другого освячення Миколаївської церкви разом із владикою Федором взяв єпископ Шепетівський Адріан (Кулик). Преосвященним владикам співслужили перший настоятель громади протоієрей Мирослав Хімейчук, настоятель Свято-Миколаївського храму протоієрей Олександр Дедюхін, клірик Київської єпархії протоієрей Дмитро Даниленко, духовенство Полтавської єпархії. По завершенні богослужіння архієпископ Федір подякував настоятелеві та громаді за невтомну працю з відродження святині.
За 15 років відбудови вдалося, зокрема, замінити підлогу, вікна, а також реставрувати іконостас. Роботи з відновлення вівтарної частини храму, престолу (нерухомий чотирикутний стіл у центрі вівтаря, на якому здійснюється таїнство Євхаристії) тривали близько двох років. Прикметно, що про ремонт церковна громада турбувалася паралельно з активною волонтерською підтримкою наших бійців на фронті, наданням допомоги землякам у зв’язку з карантином, традиційним парафіяльним піклуванням про дітей-сиріт. І все це – своїми силами та завдяки пожертвам небайдужих однодумців. У святкові дні богослужіння у Свято-Миколаївській церкві відвідують багато сотень вірян.
Настоятель храму отець Олександр наголосив на урочистостях, що громада має ще багато потрудитися для того, щоб зовнішній вигляд храму був свідченням віри християн для «зовнішніх» людей.
Архієпископ Федір подарував громаді ікону святителя Миколая, зазначивши, що унікальність церкви полягає ще й у тому, що в ній найбільша кількість ікон святителя Миколая в Полтаві. Нинішнє освячення храму владика Федір назвав проявом духовного відродження українців.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Добавить комментарий