Життєве й письменницьке  мливо Феодосія Рогового

Свято, яке – із нами

Незабутньому нашому Феодосієві Кириловичу Роговому – неповторному майстру слова, лауреату Національної премії України імені Тараса Шевченка та літературної премії імені Андрія Головка, автору романа-епопеї «Свято останнього млива» – 27 серпня виповнюється 95 років. Нагадаємо: цей стражденний у своєму шляху до читача роман був задуманий у п’яти книгах. Опубліковано три: окрім «Свята…» – «Поруки для батька» і «Великі поминки». Четверта, «Сльоза покути» («Гріх без прощення»), залишилася недописаною, про п’яту відома тільки її назва – «Скажи мені кончину, Господи!». Були надруковані також повісті «Серце прагне любові» та «Над Дніпром».
Пізніше, уже по смерті письменника, вийшли книги: «Удосвіта, коли не спалось» Листи Феодосія Рогового» та «Я світові потрібен як приклад, як можливість» Із щоденників та записників Феодосія Рогового 1954–1992 рр.», підготовлені до друку й видані його сином, письменником Юрієм Роговим. За програмою «Українська книга-2015» (серія «Бібліотека Шевченківського комітету» вийшла книга «Свято останнього млива», де вміщено три романи: «Свято останнього млива», «Зрушені люди», «Гріх без прощення», також підготовлена до друку Юрієм Роговим, як і книга оповідань «Задумані вікна» та книга листів до Феодосія Рогового «Добрий день хай буде Вам…».
Наші читачі добре знають біографію письменника, ми друкували чимало розповідей про нього та його творчість відомих науковців, дослідників, літературних побратимів. І сьогодні пишуть про Феодосія Кириловича, і ще писатимуть – і про його «стражденний роман», і про нелегку долю письменника та його творів. Ця криниця невичерпна, бо наповнена живою водою справжності. Попри все ним пережите й вистраждане все ж маємо сьогодні найголовніше: свято, яке осяває душу читача, коли той відкриває для себе світ Феодосія Рогового. Письменник живе у своїх творах, і це справді так. «…Можна писати з голови і з серця – думок в голові накопичується так багато, в уяві стільки образів, що вирази не точні, неплавні, і грубі. Можливо, помиляюся, але я зупиняю себе завжди, коли починаю з голови, і пишу тільки з серця…» – зізнавався Феодосій Кирилович. А те, що із серця – до сердець і промовляє: у вічності.
2018 року Полтавською обласною радою засновано премію імені Феодосія Рогового. Першими її лауреатами стали письменники Юрій Роговий і Сергій Осока.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий