Свято Казанської ікони  Божої Матері

Свято Казанської ікони Божої Матері

Велику святиню Православна Церква вшановує 21 липня. За типом зображення – це ікона Одигітрія. У перекладі з грецької мови – «та, що вказує дорогу, Провідниця». Христос в Євангелії говорить: «Я є дорога. Я шлях, і істина, і життя» (Ін. 14:6), а Богородиця вказує нам цю дорогу і допомагає нею йти.
Через Свій Казанський образ Богоматір явила людству багато чудес. За доброю традицією саме цією іконою, яка обов’язково була в кожній хаті наших предків, батьки благословляли на шлюб молодят.

Подія знайдення святині в Казані датується 1579 роком. Цій дивовижній історії передувала величезна пожежа, яка знищила частину міста. Дев’ятирічній Мотроні явилася Божа Матір і звеліла відшукати Свій образ на одному з попелищ. Утім минув ще деякий час, доки батьки й духовенство нарешті повірили Мотроні. За переказами, загорнуту в сукно святиню вдалося знайти тільки тоді, коли разом з іншими копати на згарищі почала й сама дівчинка.
На місці чудесного знайдення Казанського образа Божої Матері згодом були зведені Богородицький дівочий монастир і церква. Вважається, що в подальшому оригінал ікони постійно зберігався в цій обителі аж до початку ХХ століття. У ніч з 28 на 29 червня 1904 року сталася трагедія – святий образ був викрадений злодіями. Окрім Казанської ікони Божої Матері, з монастиря зникла ікона Спасителя (обидві були прикрашені коштовними ризами) та грошові пожертви вірян. Викрадачів заарештували, у них виявили частинки прикрас зі святих образів, але самих ікон так і не знайшли. За словами головних підозрюваних, їх було знищено.
Слідство взяло до уваги цю версію як головну, однак з часом почали з’являтиcя й інші припущення, за якими зловмисники встигли перепродати Казанську ікону Богородиці. Отож справжня її доля так до кінця і невідома.
Знакова подія в цій історії відбулася вже в наш час. У 2004 році з Ватикану надійшло повідомлення, що при папському дворі знаходиться образ Пресвятої Богородиці невідомого походження. Після вивчення ситуації мистецтвознавці визначили: йдеться про один зі списків Казанської ікони. 2005 року його передали Казанській єпархії. Ікону помістили туди, де колись перебував оригінал, – у Хрестовоздвиженський храм Казанського Богородицького монастиря. Багато хто тоді називав цю подію другим віднайденням образа Матері Божої в Казані.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий