Свято пам’яті, свято віри і сподівань

Свято пам’яті, свято віри і сподівань

77-му річницю визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників та День міста цьогоріч відзначили хоч і не так масштабно у зв’язку з карантином, але традиційно насичено. Від ранку й до пізнього вечора 23 вересня в обласному центрі діяли спеціально відкриті просто неба історично-патріотичні й мистецькі локації.
Вільний вхід відвідувачам пропонували всі музейні скарбниці міста. Від мікрорайону до мікрорайону курсувала музична платформа на колесах «Моя Полтава в моєму серці». У середмісті працювали колоритне містечко майстрів і святкові фотозони.

Незмінно урочистості розпочалися на святому для кожного небайдужого полтавця місці – на меморіалі Солдатської слави. У церемонії покладання квітів до Вічного вогню взяли участь ветерани, військові, керівники області й міста, представники громадських організацій, духовенство.
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять героїв-визволителів та сотень тисяч мирних полтавців, які стали жертвами нацистського режиму в роки окупації. Згадали подвиги земляків, які наближали Перемогу в тилу ворога, а також звитяжну працю краян, які піднімали рідні села й міста в післявоєнний час із руїн.
* * *
Для шанувальників історії на Театральній площі Полтави ближче до опівдня відкрився музей просто неба. На стендах величезного формату були розміщені фотозображення цінних документів з життєпису Полтави від стародавніх часів до сьогодення. Віртуальна мандрівка минулим пролягала через Полтавську фортецю початку ХVIII століття (графічна реконструкція архітектора Валерія Трегубова), Хрестовоздвиженський монастир та садибу Івана Петровича Котляревського 1845 року (за малюнками Тараса Григоровича Шевченка).
У розділі «На зламі століть» можна було побачити фото старого будинку станції Полтава-Південна (кінець ХІХ ст.), зовнішнє й внутрішнє оздоблення Будинку губернського земства – архітектурної перлини Василя Кричевського.
Окремі розділи розповіли про окупацію Полтави фашистами; відбудову нашого міста в повоєнні роки; внесок наших видатних земляків у світову скарбницю красного слова й увічнення їх пам’яті в монументах; спорудження будівлі театру імені М. В. Гоголя.
У розділі «Полтава новітня» – впізнавані кожним жителем міста будівлі Палацу дозвілля «Листопад», Полтавського художнього музею (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка і навіть сучасна багатоповерхівка із вулиці Соборності.
Бажаючим продовжити екскурсію можна було затриматися ще біля стендів з витягами зі старих полтавських газет та фотоколажами від усіх місцевих музеїв.
* * *
У День міста в Полтавському літературно-меморіальному музеї В. Г. Короленка привітали нових лауреатів щорічної міської премії імені видатного письменника-гуманіста. Нині її вручали вже усімнадцяте. Претенденти на здобуття – активні краяни-популяризатори літературної спадщини, гуманістичних ідей Володимира Галактіоновича Короленка, меценати, а також юні знавці життєвого й творчого шляху письменника та громадського діяча.
Приємно, що серед цьогорічних лауреатів є і наш колега, полтавський тележурналіст Сергій Блавацький, нагороджений у номінації «За активну популяризацію життєвого шляху і літературної спадщини В. Г. Короленка».
* * *
Віншували в День міста в Полтаві також лауреатів щорічної міської літературної премії імені М. В. Гоголя для учнівської та студентської молоді, а також переможців конкурсу «Яскрава гоголівська палітра». Святкове зібрання відбулося біля пам’ятника видатному письменнику.
Першим до талановитої молоді звернувся словами з повісті «Тарас Бульба» народний артист України, актор Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя Василь Голуб: прозвучав уривок про біль за колишньою славою України, про єднання довкола рідної землі, козацького товариства, православної віри…
Переможців літературної премії імені Миколи Гоголя нагородили в трьох вікових групах. Серед відзначених – учениця 10-Б класу Полтавської ЗОШ № 26 Софія Ремига. У своїй творчій роботі вона розмірковує про життєвий шлях великого земляка. «Цікаво було спробувати свої сили в цьому конкурсі. Правда, дуже переживала, що почався карантин. На успіх розраховувала п’ятдесят на п’ятдесят. І тепер, звісно, радію», – поділилась Софія. На переконання її наставниці, вчительки Тетяни Васильєвої, завдяки участі в таких конкурсах школярі розширюють свій кругозір, відкривають нові горизонти: «Написання конкурсної роботи – це велика копітка праця. Тому надзвичайно приємно, коли учні отримують нагороди».
Привітали під час святкового дійства й переможців міського відкритого конкурсу «Яскрава гоголівська палітра». У його межах юні художники та майстри декоративно-ужиткового мистецтва створювали свої інтерпретації на теми «Ілюстрація до твору Гоголя», «Життя та творчість Миколи Гоголя», «Микола Гоголь і Полтавщина».
Гран-прі конкурсу отримав учень Полтавської дитячої художньої школи Серафим Черкасець. Почесними грамотами нагородили також наставників, які підготували переможців творчого змагання.
* * *
Вечірньою «родзинкою» святкувань у Полтаві вже вдруге (вперше – з нагоди Дня Незалежності України) стало видовищне світлове шоу на Круглій площі.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий