Такі різноманітні кавуни

Такі різноманітні кавуни

Вирощування кавунів на городах українців вважається справою звичною. Проте ми звикли вважати, що кавун має червону цукристу м’якоть з чорними кісточками-насінням. Але робота селекціонерів не стоїть на місці: вони схрещують різні сорти, культури, отримують все нові й нові гібриди кавунів різних за кольором, формою, розміром.

Жовті кавуни

Немає нічого природнішого в світі за жовтий кавун. Дикі кавуни із таким кольором м’якоті до цього часу достигають в Африці. Вони, очевидно, виникли в результаті мутації, яка майже повністю позбавила їх лікопіну – пігменту з групи каротиноїдів, який і фарбує кавун у звичні нам відтінки червоного. Не сприймайте відсутність лікопіну за недолік, його недостача повною мірою компенсується надлишком бета-каротину, іншого природного антиоксиданта. Дикі жовті кавуни не мають солодкого смаку, сучасні сорти були створені шляхом їх схрещування з солодкими формами червоного кольору.

Безнасіннєві чемпіони

А що може бути ліпшим за безнасіннєвий кавун? Це продукт схрещування диплоїдних та тетраплоїдних особин цього чудового виду. В одної особини всі хромосоми були дубльовані (разом їх 22), тоді як в іншої було аж 4 копії кожної хромосоми (44). А після створення гібриду, який мав уже 3 копії кожної хромосоми (33), виникли певні проблеми. При поділі статевих клітин одна копія хромосоми не має пари, вони випадково розподіляються між двома дочірніми клітинами від першого поділу гамет. Такі клітини з однією зайвою хромосомою не виживають. Як же розмножуються безнасіннєві кавуни? На відміну від безнасіннєвих бананів, які розмножують вегетативно, для кавунів щоразу проводять процедуру схрещування. Тому виростити їх на городній ділянці аматорам дуже складно.

Кубічні кавуни

Кубічні кавуни – забаганка людини. Така ідея спала на думку японцям у регіоні Зенцудзі. Вони поміщали молоденькі ягоди в скляні коробки і не давали їм іншого вибору, окрім заповнення доступного простору. Такі кавуни призначались для зручного складання та зберігання, але дивакувата форма та надлишкові витрати праці й матеріалів, навпаки, щонайменше як вдвічі їх здорожчують. Використовуючи подібні методи, виробники також створили більш складні форми кавуна, в тому числі у вигляді кісток, пірамід. На Одещині фермери також експериментують з вирощуванням кубічних кавунів.

Безсмужкові солодкі ягоди

На японському острові Хокайдо вирощують рідкісні кавуни сорту Денсуке чорного кольору без смужок. Такі кавуни мають круглі плоди розміром до 11 кг. Основна особливість – шкірка не має жодних смуг чи плям, вона чорна. Не варто плутати його з сортом Вогник. Хоча насправді там смужки все ж є – вони просто дуже-дуже темнозелені. У червні 2008 року перший кавун нового врожаю був проданий на аукціоні за 6300 доларів США, що робить його найдорожчим кавуном в історії. Середня ціна значно нижча, але все одно непристойно висока – 250 доларів за штуку. Українські господарі можуть виростити схожі кавуни на власній городній ділянці, асортимент сортів солодких ягід без смужок з темною шкіркою дуже великий.

Національний науково-природничий музей НАН України.

Поділися:

Добавить комментарий