“Те, що нам обіцяли раніше,  все роблять навпаки”

“Те, що нам обіцяли раніше, все роблять навпаки”

Фермери області проти продажу основного засобу виробництва – землі

Хоча більшість українців виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення, бо добре розуміють, що в державі, де не працюють закони, це буде справжній дерибан, із 1 липня цього року в Україні має стартувати ринок землі. Так вирішили минулого року в ніч з 30 на 31 березня народні обранці… До того ж, якщо ще років 5–7 тому переважна більшість селян, власників паїв, загалом не сприймали саму можливість «торгувати» землею, то нині настрої на селі дещо змінилися. Доведені до крайнього зубожіння знищенням промисловості й інших галузей народного господарства і, як наслідок, тотальним безробіттям і безгрошів’ям, до якого додалися пандемія, шалене зростання тарифів на комунальні послуги, цін на ліки й продовольство, люди будуть вимушені продати останнє, що мають, – землю.

Не в захваті від майбутнього впровадження ринку землі і фермери. Адже більшість із них абсолютно не готові до зняття мораторію й купівлі землі через власне безгрошів’я. А ще – вони розуміють, що за умов аукціонно-електронних торгів землею, як це передбачає законодавство й «держава в смартфоні», навряд чи хтось із них зможе придбати омріяний і такий необхідний для виживання засіб основного виробництва.
Саме тому й зібралися фермери чи не з усіх районів Полтавщини на площі перед адмінбудівлею в обласному центрі, аби сказати своє «ні» старту ринку землі із 1 липня. До них приєдналися місцеві активісти: художники, блогери, юристи, учасники та організатори тарифного майдану з Полтави й Лубен, інші небайдужі полтавці, незгодні з ситуацією в нашій країні, яка заганяє людей у безвихідь. На площі поставили намет, у якому збирали підписи за проведення Всеукраїнського референдуму щодо впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, як це свого часу (до президентства) обіцяв Володимир Зеленський. А фермери із Глобиного, Гребінки, Нових Санжар та Хорола навіть пригнали трактори «Бєлорусь» і «ХТЗ», на яких розмістили плакати. В руках у учасників акції також були прапори й транспаранти з гаслами: «Всі надра належать народу», «Фермери проти ринку землі», «Руки геть від української землі», «Воїни АТО проти розпродажу землі, за яку ми воювали», «Не буде українського села – не буде України» та інші. На акцію також прийшли люди з лозунгами: «Усі тарифи ЖКГ – це пограбунок українців». А ще – фермери привезли лантух із землею як символ того, що вони можуть продати кілограм благодатного родючого полтавського чорнозему для розсади чи квітів, а не продавати землю гектарами.
***
Рух землі має відбуватися тільки через Земельний банк, який і до цього часу не створено. А першим покупцем землі має бути держава, наголошували учасники акції. Адже земля і її надра – це власність держави й належать народу – так записано в Конституції України. І це має виконуватися. Земля, надра України, водні ресурси, ліси та пасовища – це всенародне надбання, яке повинне працювати на державу, а не на олігархів та іноземні корпорації. Тривожним дзвіночком прозвучала інформація мітингувальників про те, що в селах і районах області останнім часом їздить чимало іноземців із далеких і ближчих країн, а в обласному центрі іноземці скуповують житло. Також наголошувалося, що, окрім родючого чорнозему, надра землі у нашій області мають багато дороговартісних корисних копалин…
Щодо тарифів, то вся тарифна політика держави повинна базуватися не на надуманих «ринкових цінах», адже ринку в нас поки що не існує взагалі, а на зрозумілих внутрішніх цінах на енергоносії і на фінансових можливостях людей оплачувати комунальні послуги, вважають маніфестанти.
– Головна наша вимога – відтермінувати продаж української землі. Тому що згідно із законом, який був проголосований вночі в карантинний період, пропонується із 1 липня почати продаж землі. Під час війни, під час пандемії – це просто злочин. Який продаж, якщо зараз пандемія і люди хворіють? Інші залишилися без копійки грошей, бо все на лікування пішло, – зазначив перший заступник голови Асоціації фермерів Полтавщини, фермер із Миргородщини Віктор Галич. – Тому ми вимагаємо відтермінування і діалогу з владою, щоб ми могли донести своє бачення. Те, що пропонується на сьогоднішній день, це вже й продаж іноземцям. Те, що нам обіцяли раніше, все робить навпаки. Тому ми вимагаємо розпочати діалог з нами, з нашими асоціаціями, щоб наша країна була європейською, а не як яка-небудь бананова республіка, де розпродали землю і люди сидять та голодують. Ми бачимо, що робиться, ми бачимо цю корупцію. Розпродавати землю зараз – це злочин…
– Звичайно, є люди, які за продаж землі. Але ми категорично проти. Ми розуміємо ті умови, які нам пропонують, коли відкриється ринок землі, і ми проти того, щоб у фермерів забирали землю, – наголосив голова Полтавської обласної Асоціації фермерів і приватних землевласників імені Героя України, Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка Василь Бурлака.
– Позиція нашої Ради й Аграрного союзу України – земля має належати державі, і саме держава має бути першим її покупцем. Адже в нас не розроблені механізми придбання землі, щоб усі її покупці були в рівних умовах. Ми хочемо зупинити процес впровадження ринку землі, – розповів голова Ради сільгоспвиробників Полтавської області Іван Кочерга. – До того ж ми не впевнені, чи ліквідовано різні «лазівки», які давали можливість чотирьом олігархам скупити всю землю в Полтавській області.
Протестувальники переконані, що за поспішного введення ринку землі з 1 липня значно погіршиться соціально-економічна ситуація в громадах Полтавщини, різко скоротиться кількість фермерських господарств області, відповідно зменшиться кількість робочих місць у сільській місцевості, знизяться й надходження до місцевих бюджетів.
– Ми хочемо, щоб влада дослухалася до наших думок, щоб обіг землі був розумний, щоб дрібні фермери мали можливість придбати землю. Плануємо ініціювати зустріч з Президентом. Якщо вже закон і прийняли, то держава має надати нам підтримку. Наприклад, доступний кредит для фермерів – під 1–2 відсотки на 15 років, – пояснив Василь Бурлака.
– Я українка і патріот. Я проти продажу нашої рідної землі. Лише український народ має право користування нашою землею, – зазначила учасниця акції Надія Шарпило.
***
Учасники акції прийняли звернення до влади, в якому наголошується, що по всій Україні триває політика знищення фермерства і приватного землевласника, тобто дрібного агровиробника адміністративними, фінансовими, силовими методами держави й корпорацій.
Так званий «ринок землі» матиме непередбачувані наслідки, які суттєво зашкодять суверенітету й територіальній цілісності України. На сьогоднішній день національна безпека опинилася під загрозою.
Земля, як природна монополія, не може регулюватися ринком, йдеться у зверненні. Обіг землі можливий лише за державного регулювання, а тому на даний момент земля має бути об’єктом власності лише народу України, як це передбачає Конституція України. Водночас об’єктом торгівлі можуть бути виключно права оренди на землю. Практично весь прогресивний світ торгує не землею, а правами на неї!
Організатори акції – Асоціація фермерів і приватних землевласників Полтавщини – озвучили такі вимоги до влади:
1. Продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до проведення протягом року Всеукраїнського референдуму.
2. Змінити курс держави в аграрній сфері і закріпити в Конституції України фермерське господарство основою аграрного ладу України.
3. За рік, спільно з дрібними фермерами і приватними землевласниками, напрацювати й прийняти зміни до законодавства, які унеможливлять тіньову торгівлю землею, налагодять прозору систему торгівлі правами на землю і нададуть державі статусу головного контролера за обігом землі, що надасть можливість розвивати сільські території, зупинить виснаження землі, надасть поштовх розвитку тваринництва, поверне людей на сільські території.
4. Надра України, водні ресурси, ліси та пасовища повинні належати народу України й працювати на державу, а не на олігархів й іноземні корпорації.
5. Тарифна політика держави повинна базуватися на фінансових можливостях українців оплачувати комунальні послуги.
Якщо влада й надалі залишатиметься «глухою» до дрібних сільгоспвиробників, фермери пообіцяли вдатися до безстрокової акції протесту.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий