Техніка малювання на воді

Техніка малювання на воді

Ця дивовижна творчість виникла в давнину в країнах Сходу. В Ірані її називають «абр-о-бад», тобто «хмара і вітер», в Туреччині – «абрех» – «барвистий, або строкатий». А в більшості європейських країн, де це заняття набуває нині популярності, прижилась назва «ебру».
Для людей необізнаних процес малювання на воді схожий на магію, тим більше, що фарби відмовляються підкорятися законам фізики: при нанесенні не тонуть і не розчиняються.
Ебру – майже обов’язкова розвага в закладах, де пропонують цікаве дозвілля для дітей разом із батьками. Вважається, що це заняття сприяє розвитку дрібної моторики рук, уяви й відчуття кольору в юних художників.
Якщо придбати необхідні засоби й інструменти, оволодіти секретами популярного захоплення можна і вдома.

Техніка малювання на воді полягає в тому, що спеціальна рідка фарба наноситься на киселеподібну основу, тобто загущену спеціальною речовиною воду. За рахунок цього крапля фарби зберігає свою форму, а художник може за допомогою інструментів змінювати форму самої краплі. В кінці візерунок переноситься на папір, тканину, шкіру, дерево.
Перетворити звичайну воду на придатну для малювання допомагає екстракт рослини гевеї. Завдяки цій добавці вода стає в’язкою і набуває густоти, а краплі фарби, нанесеної на її поверхню, не тонуть і не змішуються завчасно. «Чарівна» добавка входить до стандартного набору засобів для ебру, але продається й окремо. Її розчиняють у воді відповідно до інструкції. У домашніх умовах цей засіб можна замінити звичайним крохмалем, розчинивши його у воді до стану в’язкого клейстеру.
Фарби для ебру виготовлені на основі особливих мінералів з додаванням жовчі. Для домашньої творчості згодиться рідка суміш олійних фарб і розчинника. Інший варіант – додати в олійні фарби соняшникову чи лляну олію.
Малюнок на воді створюється тоненькими пензликами з твердою щетиною із кінського волосу, паличками, гребінцями, які також входять у набори для цього виду творчості. Замість паличок можна використати звичайне шило, кулінарні шпажки. Ємність для води повинна відповідати за розмірами аркуша, на який переноситиметься зображення.
Спочатку на поверхню води наносять у довільному порядку фарби. Для кожного кольору слід використовувати окремий пензлик. Торкатися поверхні води пензликом не треба – слід дочекатися, поки крапелька впаде з нього сама, чи зробити рух, характерний для розбризкування.
Фарби створюють на поверхні загущеної води тоненьку різнокольорову плівку. Потім спеціальними інструментами їх перемішують – і в результаті з’являються непередбачувані орнаменти, абстрактні малюнки, які нагадують візерунки на природних мінералах чи навіть оперення екзотичних птахів.
За допомогою шила в процесі малювання можна вималювати окремі елементи й деталі. Але робіть це легенько, не занурюючи кінчик інструмента глибоко, а ледь торкаючись поверхні води. Після кожної маніпуляції витирайте кінчик від фарби, щоб не допускати небажаного змішування відтінків.
Особливо відповідальним етапом творчого процесу є перенесення малюнка на папір. У продажу пропонують спеціальні прогрунтовані аркуші. Але можна скористатися і звичайним папером для принтерів. Головне, щоб листок не був надто цупким, інакше зображення може виявитися «змазаним».
Щоб перенести картинку на паперову основу, акуратно й рівномірно прикладіть листок до поверхні рідини, легенько пригладьте долонею, щоб допомогти зображенню відкарбуватися на новій основі, і зачекайте 10 – 15 секунд. Потім повільно дістаньте листок з ємності таким рухом, ніби перетягуєте його через бортик лотка. Так зайва волога стече назад у лоток.
Покладіть листок із картинкою на рівній поверхні й залиште для просихання. Після того, як фарби висохнуть, картинку можна помістити в рамку й повісити на стіну.

Поділися:

Добавить комментарий