Технології для захисту довкілля

Технології для захисту довкілля

Полтавщина – єдина область в Україні, яка бере участь у міжнародному проекті «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля». Крім нашої держави, він працює в Єгипті, Індії та Йорданії. Якщо раніше схожі проекти були зосереджені переважно на збиранні та сортуванні відходів, то цього разу навчальний курс в Zero Waste Academy Deep Level (академія з глибокої переробки відходів. – «ЗП».) акцентував максимум уваги на підготовці ефективних управлінців на місцях. Днями у Полтаві відбулася підсумкова конференція, де учасники поділилися планами з управління відходами, а переможці програми отримали відзнаки.

Як розповіла голова ГО «Центр громадських та медійних ініціатив» Анна Прокаєва, Полтавщина стала пілотним регіоном з реалізації проекту. Учасниками були Пирятинська, Гребінківська, Новооржицька та Чорнухинська громади. Саме навчання тривало з лютого по червень. Слухачів навчали писати дорожні карти з управління відходами, згодом вони створювали соціальний ролик та розробили посібник, який також представили громадськості. Цьогоріч сімнадцять випускників академії отримали кваліфікацію управлінця відходами. На конференції вони презентували свої напрацювання.
Координатор проекту у Полтаві, технічний радник GIZ Петро Перетятько додав, що в подальших планах – розвиток міжмуніципального співробітництва. Вже оголосили тендер для кількох іноземних консалтингових компаній, які спільно з українськими фахівцями складатимуть плани для цих чотирьох громад.
Стратегія Zero Waste передбачає не зменшення побутових відходів, а їх практично повну вторинну переробку. Ще жодній країні світу не вдалося цього досягти. Приміром, полякам знадобилося понад двадцять років, щоб наполовину зменшити частку захоронення муніципальних відходів. В Україні все поки що дуже хаотично. Але попередні плани є, зробити хочеться багато, зазначив начальник управління житлово-комунального господарства та енергетики Полтавської ОДА Едуард Рева.
Доцентка кафедри прикладної екології та природокористування Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Оксана Ілляш розповіла про регіональний план управління відходами. Попередня оцінка проводилася за одинадцятьма основними видами відходів. Було розроблено кілька сценаріїв, найбільш перспективним з яких, на думку спеціалістки, є створення кількох кластерів, де перероблятимуться відходи з населених пунктів. Заплановано створити щонайменше чотири сміттєпереробних об’єкти та кілька обробно-сортувальних станцій.
У цьому сценарії головним недоліком залишається дорожнеча перевезення сміття до об’єктів сортування та переробки: за попередніми оцінками, мінімальний місячний тариф за вивезення сміття складатиме від 50 до 62 гривень з однієї особи. Для селян він є занадто високим, тому розглядається можливість часткового дофінансування з інших джерел, місцевих бюджетів. Поки що неактуальним назвали варіант будівництва на території області заводу з переробки медичних і небезпечних відходів, про який загадувалося раніше. Підписані раніше домовленості з уже діючими в Україні утильзаводами такої сировини будуть продовжені й надалі. Ведуться переговори стосовно переробки місцевих медичних відходів у піролізній установці, яка діє на території обласного тубдиспансеру. Суттєвим енергоресурсом, який може бути задіяний на благо громади, є осади стічних вод та осади від роботи міських комунальних споруд. Але поки що немає бізнесового інтересу до цієї теми, зауважила Оксана Ілляш.
На конференції спікери академії Яніна Басиста та Юрій Матвєєв презентували доступні технології та можливості впровадження біологічної обробки відходів в Україні, гостям представили макети установок для домашнього та промислового компостування побутового та агросміття, провели 3D-подорож міським сміттєзвалищем. Визначили і переможців конкурсу на найбільш ґрунтовну дорожню карту поводження з відходами. Ними стали Юлія Попова, Ірина Березова та Інна Красношапка. Дорожні карти інших учасників вже доступні для ознайомлення в електронному варіанті на сторінці академії. А ті, хто не потрапив на навчання до Zero Waste Academy цьогоріч, можуть подавати заявки у 2022-му. Деталі прийому – на сторінці академії у Фейсбуці та на сайті zerowasteacademy.org.ua.
Проект було створено для реалізації ініціативи «Впровадження європейських практик в управлінні ТПВ» ГО «Український центр європейської політики» у партнерстві з ГО «Центр громадських та медійних ініціатив» Kharkiv Zero Waste. Він є частиною глобального проекту «Підтримка ініціативи з експорту технологій захисту довкілля», що впроваджується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft fьr internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH на замовлення уряду Німеччини.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий