Тема форуму –  співпраця громад

Тема форуму – співпраця громад

Саме у цій сфері наша область стала загальнонаціональним лідером

Як прозвучало у ході ІІ Полтавського регіонального форуму міжмуніципального співробітництва, із 185 зареєстрованих в Україні договорів співробітництва між громадами 61 угода має полтавську прописку. Саме наш регіон – загальнонаціональний лідер із міжмуніципальної співпраці (ММС). Наступний учасник загальнодержавного рейтингу має у доробку лише 25 таких угод. Учасники зібрання зійшлися на тім, що секрет нашого феномена полягає в конкретних людях: від місцевих громад до керівництва області.

Тримаємо марку

«Іншим регіонам треба багато зусиль, щоб вийти хоча б на обрій тих завдань, які ставить перед собою Полтавська область. Тут є марка, є рівень розуміння проблеми», – так про розвиток співпраці полтавських громад сказав радник Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування В’ячеслав Толоканов.
Досвід Полтавщини презентувала директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА Інна Іщенко. Про обласний конкурс проектів розвитку громад розповів Віктор Гришко, заступник начальника відділу інвестиційної діяльності та проектного менеджменту виконавчого апарату облради.
Міжмуніципальну співпрацю наших громад вивчали за чотирма напрямками: проекти з розвитку місцевої пожежної охорони; з питань управління твердими побутовими відходами; із запровадження SMART-технологій та веб-ресурсів; із розвитку туризму.

До кого їхати по досвід

Наразі в області спільними зусиллями громад уже організовано 37 підрозділів місцевої пожежної охорони (МПО). Як розповів голова асоціації місцевої та добровільної пожежної охорони Сергій Фірсов, у минулому році МПО брала участь у ліквідації менш як 20 відсотків пожеж, а вже цьогоріч майже половину з них гасили місцеві пожежники. Про співпрацю сільських рад у організації підрозділів розповіли Рашівський сільський голова Володимир Омельченко – Гадяцький район уже повністю обслуговує місцева пожежна охорона. Більше того, у Рашівці пройшли дистанційне навчання три десятки добровільних пожежників. І це є європейською практикою, коли на добровільних засадах до боротьби з вогнем при потребі залучаються цивільні мешканці – робітник, учитель, юрист… Своїм досвідом ділилася керівник Семенівського районного ресурсного центру місцевого розвитку Світлана Феденко. Сталість тамтешнього проекту підтверджує те, що вслід за Оболонським регіоном (11 сільських рад) ініціативу підтримали й інші самоврядні осередки району.

Довідково:
ІІ Полтавський регіональний форум міжмуніципального співробітництва організований Полтавською ОДА та обласною радою; підкомітетом з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування; проектом «Реформа управління на сході України», що реалізується компанією Deutsche Gesellschaft fьr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини та обласною асоціацією органів місцевого самоврядування.

Найпопулярнішим напрямком спільних проектів на Полтавщині є управління твердими побутовими відходами. Досвід керівників та представників громад – Лохвицького міського голови Віктора Радька, Пирятинського міського голови Олексія Рябоконя, Шилівського сільського голови Решетилівського району Раїси Кальницької, голови Новосанжарської РДА Сергія Бульбахи – найрізноманітніший, дискусія – гостра. Схоже, без запровадження податку на сміття впорати гори українських відходів неможливо, але на такий непопулярний крок політичної волі в країні, на жаль, немає. Більше того, суспільство незабаром очікують складні часи. Адже вибори українців ще ніколи не об’єднували – навпаки.
Чимало громад уже використовують у роботі найсучасніші технології. Керуюча справами Пирятинської міської ради Лариса Кочур розповіла про роботу Центру надання адміністративних послуг. Заклад став фактично центром комунікації: від надання звичайної довідки до прийому громадян міським головою; консультацій та навчань. Надається 115 видів послуг, ще 14 додатково – у старостатах. Два фахівці ЦНАПу працюють віддалено у старостатах. Електронний реєстр громади дозволяє виготовити найпростішу довідку за півтори хвилини. Не менш цінний досвід є у Решетилівці, Семенівці, Нових Санжарах. Гадяцький район став піонером у втіленні телемедицини, електронних реєстрів.
Про проекти з розвитку туристичної галузі говорили голова Омельницької ОТГ Олександра Шереметьєва, начальник нормативно-правового, аналітичного забезпечення діяльності ради та управління майном виконавчого апарату Кобеляцької райдержадміністрації Анатолій Кучеренко.

Від співпраці до об’єднання

За словами голови обласної ради Олександра Біленького, на однотипні проекти співпраці (утеплення приміщень чи заміна вікон) у цьому році розмінюватися громадам уже не варто, на часі – розвиток туризму, сучасних технологій, SMART-регіонів (ефективна спеціалізація території, що враховує її конкурентні переваги). На його переконання, небажання сільрад об’єднуватися є стратегічно неправильним і безперспективним.
Голова ОДА Валерій Головко назвав міжмуніципальне співробітництво дієвим імпульсом до формування потужних, спроможних громад. Як прозвучало в ході обговорень, історія Пирятинської ОТГ починалася саме зі співпраці сільрад у поводженні з твердими побутовими відходами – майже всі учасники тієї угоди (за винятком Великої Кручі) об’єдналися згодом в ОТГ. Тепер на часі – наступний етап співпраці: спільне утримання створених установ.
У роботі форуму взяли участь народні депутати України Андрій Река та Юрій Бублик, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, керівник проекту «Реформа управління на сході України» Тарас Журавель, районні керівники, спеціалісти профільних обласних установ та служб, дотичні до реформи місцевого самоврядування. Свій досвід презентували гості з Харківської області. Голова Полівської сільської ради Дергачівського району Харківщини зазначила, що вона по-доброму заздрить такій значній кількості ідей та напрацювань полтавців.

Поділися:

Добавить комментарий