“Тепленька пішла!..”

“Тепленька пішла!..”

Комунальний колапс відстрочено, та чи надовго?

З квітня й до початку липня мешканці частини Кременчука були без гарячої води. На жаль, водний колапс у мікрорайоні Раківка, що знаходиться на правому березі Дніпра, – невесела «традиція», що її кілька років тому започаткувало КП «Теплоенерго».

Тарифи підняли – води не стало

Згадане комунальне підприємство, що обслуговує третину житлового фонду міста, тобто понад 200 будинків, не перестає робити неприємні сюрпризи своїм абонентам. Так, аби зменшити власну збитковість, восени минулого року воно підняло тарифи на теплопостачання на 20 відсотків, а на гарячу воду – на 13 відсотків (про це ми не раз розповідали на шпальтах «Зорі Полтавщини»). Щоправда, створена на вимогу обуреної громадськості й за наказом Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана спеціальна комісія нові розцінки на тепло й гаряче водопостачання перевірила і визнала їх необґрунтованими. В результаті тепло для кожного правобережного абонента КП «Теплоенерго» подешевшало на 2 копійки/1 м2 житлової площі, або ж на 75 копійок/1 гігакалорія. Вартість куба гарячої води зменшилася на 5 копійок. Але до стартового розміру тарифні розцінки повернути не вдалося…
У квітні ж цього року на жителів Раківки чекав черговий «сюрприз» – люди залишилися без гарячої води. На жаль, гаряче водопостачання в мікрорайоні відключають щороку – не через профілактично-ремонтні роботи, як, наприклад, у Полтаві, а через хронічні мільйонні борги КП «Теплоенерго» перед Крюківським вагонобудівним заводом, що знаходиться на Раківці. Справа в тім, що місто на правому березі не має комунальної котельні, й тепло для жителів багатоповерхівок там генерує заводська ТЕЦ. КП «Теплоенерго» вже вкотре накопичило багатомільйонні борги перед виробником теплової енергії й гарячого водопостачання. Це, в свою чергу, спричинило заборгованість ПАТ «КВБЗ» перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий протягом опалювального сезону газ, й енергетична компанія припинила газопостачання.

Суть проблеми

І знову, як і в попередні роки, люди почали вимагати від місцевої влади дієво взятися за вирішення проблеми гарячого водопостачання і знову у відповідь отримали обіцянки типу «розглянемо, посприяємо, вирішимо». При цьому ні конкретні кроки погашення заборгованості, ні строки будівництва комунальної котельні на Раківці ніхто не озвучував. Можливо, мешканці Раківки так і сиділи б до осені без гарячої води, але у керівництва ПАТ «КВБЗ», що називається, увірвався терпець. Щоб розрахуватися із НАК «Нафтогаз України», заводові довелося б спустошити власні обігові ресурси. До того ж більша частина мешканців Раківки – працівники й ветерани Крюківського вагонобудівного заводу, які сумлінно розраховуються із КП «Теплоенерго» за комунпослуги. Масла у вогонь підлила й сама міська влада, анонсувавши будівництво в місті нового архіву (об’єкта необхідного, але не більш ніж котельня на Раківці!) й виділення на це з міського бюджету більш ніж 60 мільйонів гривень.

У кожного – своя правда

Аби не втомлювати читача подробицями полемічних баталій, з одного боку, між міською владою Кременчука, з іншого – між заводчанами й жителями Раківки, зазначимо тільки, що протягом червня відбулося кілька спільних засідань спеціально створеної для розв’язання проблеми робочої групи. Обговорювалося два ключових питання – строки й схема погашення КП «Теплоенерго» 27-мільйонної заборгованості перед ПАТ «КВБЗ» і будівництво комунальних теплогенеруючих потужностей у мікрорайоні Раківка.
Міський голова Кременчука Віталій Малецький запропонував вагонобудівникам поетапний графік погашення заборгованості, розрахований на кілька місяців. Мовляв, оплатіть самі борг перед НАК «Нафтогаз України», дайте людям гарячу воду, а ми до вересня (!) з вами розрахуємося. Така позиція не влаштувала ані представників громади мікрорайону Раківка, ані вагонобудівників. Голова правління ПАТ «КВБЗ» Анатолій Шабала закликав чиновників конкретно відповісти людям, коли буде погашений борг перед заводом і коли буде збудована на Раківці котельня.
Депутат Кременчуцької міської ради Олександр Плескун повідомив, що на засіданні очолюваної ним бюджетної комісії були розглянуті розрахунки будівництва котельні на Раківці.
Запуск модульних котелень колись було заплановано на початок опалювального періоду 2017–2018 років. Відповідно до плану, у лютому 2016 року фахівці обстежили теплові мережі Раківки, виконали гідравлічний розрахунок. Було прийнято рішення про будівництво однієї двоконтурної котельні на території Крюківського водозабору КП «Кременчукводоканал».
На початку 2017 року експерти від Мінрегіонбуду надали висновок про те, що КП «Теплоенерго» може брати кредит на зведення котельні, була розроблена необхідна документація, але віз, як то кажуть, і досі там…

Водопостачання відновили

Результатом наступних кількох засідань робочої групи, профільних депутатських комісій стало часткове вирішення «водної» проблеми. Так, шляхом перерозподілу бюджетних коштів міська влада повернула ПАТ «КВБЗ» 20 мільйонів гривень заборгованості, підприємство перерахувало гроші НАК «Нафотгаз України» й отримало ліміти на газ. Гаряча вода в оселі мешканців правобережної частини Кременчука повернулася 5 липня. Наразі обговорюються механізм і строки повернення вагонобудівному підприємству решти заборгованості, тобто ще 7 мільйонів гривень. А тим часом КП «Теплоенерго» активізувало роботу із власними боржниками, які не сплатили за тепло й гаряче водопостачання за попередній період.
На найближчій сесії Кременчуцької міської ради депутати повинні будуть обговорити оновлений графік будівництва на Раківці котельні, що має завершитися не пізніше 2020 року. Залишилося знайти джерело фінансування такого необхідного для міста об’єкта і приступити до його реалізації. А до того часу міська влада мусить дотримуватися своїх зобов’язань перед підприємством, що забезпечує сотні будинків у правобережній частині міста теплом і гарячою водою, і перед мешканцями. Бо кредит людської довіри має свої межі…

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий