Тепло розхлюпує серпневий ранок щедро

Тепло розхлюпує серпневий ранок щедро

Серпень – останній місяць літа. На городі все достигло. Краща нагорода господарю за нелегку працю – багатий урожай. Тут тобі й радість, і печаль: добрий урожай втішає, засмучує те, що не вдалося зробити через брак досвіду чи часу, не всі сорти виправдали сподівання городника…

Овочівництво і рослинництво для лікування та споживання

У середині місяця остаточно проривають столові буряки, збираючи на пучкову продукцію коренеплоди діаметром 3–4 сантиметри. Рослини в рядку залишають на відстані 6–8 сантиметрів одна від одної. Вибірково збирають петрушку (пучкову і коренеплоди), селеру. Після дощу або поливу видаляють стеблуючі рослини столових буряків, редьки.
У брюссельської капусти для прискорення росту і формування качанчиків за півтора місяця до збирання видаляють верхівку стебла, а у гарбузів за 20–30 діб до можливих осінніх заморозків видаляють всі нові жіночі квітки і верхівки молодих пагонів. Коли плоди матимуть діаметр 20–30 сантиметрів, під них підкладають дощечки і повертають на бік. Бічні корінці хрону видаляють, а основний корінь протирають грубою мішковиною. Потім корені знову прикривають землею.
Погожими серпневими днями заготовляють овочеві рослини для лікувальних потреб: корені хрону звичайного, голівки часнику, ріпчастої цибулі, траву та корені кульбаби, петрушки звичайної, суцвіття календули лікарської, листя кропиви дводомної, траву материнки, плоди кмину звичайного.

Роботи у парниках, теплицях та на городній ділянці

У теплицях і на відкритому грунті продовжують догляд за рослинами і збирають урожай огірків, помідорів, перцю та інших овочів. У теплицю в середині місяця (після помідорів) висаджують розсаду огірків для осіннього обороту. В залежності від сорту надходження нового врожаю почнеться у першій-другій декаді вересня і триватиме до середини листопада. У парники, що звільнилися, висівають скоростиглі рослини (кервель, редиску, листковий салат і кріп). У плівкових теплицях продовжують збирати огірки. Зараз саме час подбати і про насіння, його вибирають з різних насінників огірків, закладених на дозарювання.
Овочівникам, які в пристінних теплицях вирощують другим оборотом помідори (висаджені на початку липня), особливу увагу слід приділити поливу і підживленню рослин. Це необхідно робити тільки в борозни, які одразу ж засипають сухою землею, торфом або солом’яною січкою, щоб уникнути збільшення вологості повітря. Водночас теплицю добре провітрюють. В осінньому обороті дозу азотних добрив слід зменшувати, а калійних – підвищувати. Дуже зручно використовувати калійну селітру (три столові ложки на відро води). Помідори формують тільки в одне стебло, тоді швидше і краще достигають плоди. Залежно від стану рослин прищипують верхівки (якщо він задовільний – над п’ятим-шостим гроном).
Після збирання скоростиглих огірків та помідорів травневого строку садіння парники займають редискою, салатом і кропом. Якщо у відкритому грунті зібрали багатий урожай помідорів, то у парнику їх можна залишати для повного достигання. Для цього його очищають від рослинних решток, просушують, кладуть на землю дошки, фанеру або солому.

Максимум уваги – коморі для овочів

Серпень – найкраща пора для того, щоб викопати погріб. У цей час підґрунтові води залягають глибоко. Якщо зробити це складно, викопайте яму-глечик для зберігання овочів. Вона може слугувати без ремонту тридцять років, взимку в ній підтримуються більш-менш стала температура і вологість, ніж у погребі. Але таку яму можливо викопати лише у глинистому грунті. У піщаному вона буде обвалюватися.
Копають яму-глечик так. Починають з кола діаметром 1 метр і вибирають горловину «глечика». Потім поступово розширюють яму, щоб на остаточній глибині вона мала діаметр 2–2,5 метра. Навколо вхідного отвору викладають валок з вийнятої глини (без нього в яму потрапляють талі води). Сховище закривають кришкою, яка повинна мати нахил, щоб стікав дощ. Аби під час закладання в яму не пошкодити картоплю, її опускають у відрі, прив’язаному двома мотузками (одна прив’язана до дужки, інша – до дна відра). Коли відро сягає підлоги, то натягують мотузку, і воно перекидається.

Збираємо картоплю

У серпні в погребах або в ямі готують окремі засіки для кожного сорту картоплі. У них зберігають тільки здорові насіннєві бульби вагою 50–60 грамів. Якщо виділяють насіннєву ділянку, бульби збирають одночасно у два кошики: у перший – здорові, у другий – пошкоджені.

Олександр БОЛОТСЬКИХ

Поділися:

Добавить комментарий