Тест на зрілість, демократію, відповідальність

Тест на зрілість, демократію, відповідальність

Майже 66 відсотків виборців Полтавщини взяли участь 31 березня у чергових виборах Президента України. Волевиявлення громадян в нашій області, як і в цілому по Україні, було забезпечене. І це – найголовніший підсумок виборів, які проходили фактично в умовах війни, при безпрецедентній кількості претендентів на пост Глави Держави. Офіційні підсумки Центральна виборча комісія ще не оприлюднила, але уже зараз зрозуміло, що має бути другий тур, у якому знову проходитимемо тест на громадянську зрілість, демократію, відповідальність за своє майбутнє.

Територія Полтави входить до складу двох виборчих округів з виборів Президента України – 144-го та 145-го, а це – 137 виборчих дільниць, понад двісті тридцять тисяч п’ятсот виборців, а всього їх в області станом на 31 березня за даними веб-сайту Державного реєстру виборців було зареєстровано 1 144 870.
У цілому в місті було проведено необхідну роботу задля того, щоб голосування пройшло організовано, адже в підготовчий період виникало чимало проблем. Як повідомляла напередодні голосування голова окружної виборчої комісії з виборів Президента України виборчого округу № 144 Ірина Скоковська, було чимало питань щодо матеріального та кадрового забезпечення дільниць. Не вистачало, наприклад, комп’ютерів і принтерів. Але найбільша проблема полягала в тому, що переважна більшість тих, хто прийшов цьогоріч працювати у дільничних виборчих комісіях, мали неналежну підготовку. Треба було підготувати понад півтори тисячі осіб. Окружна комісія прагнула формувати дільниці таким чином, щоб був необхідний відсоток людей, які вже мали певний досвід роботи. До речі, своїх представників на округ делегували лише 19 кандидатів у Президенти із 39.
Голосування 31 березня показало, що виборці свідомо і відповідально поставилися до свого конституційного права і громадянського обов’язку, хоча зрозуміло, що йшли голосувати з різними оцінками ситуації в країні і, відповідно, ставленням до кандидатів.
Виборча дільниця № 531259, що розмістилася у приміщенні Полтавської гімназії № 33, найбільша у 144-му окрузі. Вже хвилин за п’ятнадцять до відкриття біля входу зібралося з двадцятеро людей, переважно старшого віку, була й молодь. Один із виборців, який назвався Василем Василенком, наприклад, сказав, що хоча й пенсійного віку, однак ще працює і тому поспішає на роботу. Прийшов проголосувати за зміни і краще життя для дітей – у нього їх двоє. Пенсіонер Микола теж поспішав, але на рибалку. Від виборів чекає нового Президента. Обіцянки нинішніх політиків вже не викликають у нього довіри. Анатолій Петрович голосував за “встановлення порядку і дисципліни в країні, за життя без корупції і хабарів, за гідну пенсію, бо за нинішніми цінами на продукти і ліки він гнатися не встигає”. Студент Андрій прийшов у першу чергу довести, що молодь не менш відповідальна, ніж старше покоління.
Дільниця відкрилася вчасно, без затримки і без порушень. Як повідомила голова комісії Фаїна Кузь, було проведено організаційне засідання, складено протокол про відкриття, роздані бюлетені. На дільниці присутні правоохоронці, надзвичайники, шестеро спостерігачів. Комісія у складі 16 осіб. За списком 2237 виборців, 11 прибуло з відкріпними талонами.
Без порушень, як повідомила під час розмови спостерігач від Опозиційного блоку Людмила Свергун, проходило голосування і на дільниці № 531260, яка теж розташована у приміщенні гімназії № 33. За даними голови виборчої дільниці Євгенії Цимбал, голосування відбувається організовано і без черг. Станом на дванадцяту годину участь у виборах взяло 550 осіб, або майже третина за списком, тоді як у середньому по області на той час проголосували понад двадцять відсотків виборців.
* * *
У Новоселівці Полтавського району, на виборчій дільниці № 530752 територіального виборчого округу № 145, вибори розпочалися у повній відповідності до виборчого законодавства.
– Перші відвідувачі прийшли до сільського клубу, у приміщенні якого працювала дільниця, вже о восьмій ранку, – розповіла голова дільничної виборчої комісії Яніна Гриценко. Також одними з перших проголосували воїни – захисники Вітчизни, з розташованої неподалік військової частини.
Загальна кількість зареєстрованих у виборчих списках становила 1394 особи. Для людей, які за станом здоров’я не мали можливості самотужки дістатися до виборчої дільниці, було організовано голосування вдома. Всього по дільниці їх кількість склала 54 особи.
Як зазначила голова дільничної виборчої комісії, зранку здебільшого голосували люди поважного віку. Втім і молодь теж виявляла неабияку активність.
Вже близько 15-ї години на дільниці проголосувало більше 50 відсотків зареєстрованих виборців. Жоден з більш ніж десяти спостерігачів у спілкуванні з кореспондентом “Зорі Полтавщини” не висловив зауважень стосовно організації виборів.
* * *
Згідно із Законом України “Про вибори Президента України” Центральна виборча комісія має десять днів на підрахунок голосів і оприлюднення підсумків голосування.
Станом на 9:45 1 квітня, коли номер був підписаний до друку, за інформацією ЦВК було оброблено 57,46 відсотка бюлетенів. За Володимира Зеленського віддали голоси 30,28 відсотка учасників виборів, за Петра Порошенка – 16,49 відсотка, за Юлію Тимошенко – 13,08, за Юрія Бойка – 11,54, Анатолію Гриценку віддано 7,10 відсотка голосів.
А напередодні о 20:00 31 березня було оприлюднено дані національного екзитполу, згідно з якими за Володимира Зеленського проголосувало 30,6 відсотка, Петра Порошенка – 17,8 відсотка, Юлію Тимошенко – 14,2 відсотка, Юрія Бойка – 9,7 відсотка, Анатолія Гриценка – 7,1.
* * *
За даними Ситуаційного центру поліції області, станом на 20:00 31 березня поліція зареєструвала 94 повідомлення, пов’язані з виборчим процесом.
За фактами 6 порушень у сфері виборчого законодавства прийняті рішення. До Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про дві події за ч. 1 ст. 158-1 Кримінального кодексу України.
Зокрема йдеться про інцидент, зареєстрований об 11:33 у Подільському районі Полтави. На одній із виборчих дільниць міста чоловік викрав бюлетень для голосування.
Також у місті Горішні Плавні 47-річний чоловік спочатку намагався винести бюлетень з виборчої дільниці, а потім розірвав його.
Нагадаємо, санкція ст. 158-1 Кримінального кодексу України (викрадення чи приховування виборчого бюлетеня) передбачає від 1700 до 5100 гривень штрафу, або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.
Також складено 4 адміністративні матеріали за фактами порушень виборчого законодавства. Зокрема стосовно порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації – два факти у Кременчуці та один – у Гадячі (ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Задокументовані порушення полягали у прибутті на виборчі дільниці спостерігачів від кандидатів у Президенти з відповідною політичною символікою.
Також зафіксовано один факт порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов’язаних з підготовкою і проведенням виборів (ст.212-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення), що мав місце у Кременчуці. Йдеться про відсутність у приміщенні виборчої дільниці плаката одного з кандидатів у Президенти.

Віктор КІКОТЬ
Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий