"Тихий убивця" чатує на неуважних до свого здоров'я

«Тихий убивця» чатує на неуважних до свого здоров’я

Вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для галузі охорони здоров’я і стосуються 325 мільйонів осіб у всьому світі. Вони є базовою причиною раку печінки, від якого щорічно помирає 1,34 мільйона осіб.

Щорічно в кінці липня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). Датою для його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.
У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) внесла цю дату в свій календар.
Гепатити B і C – хронічні інфекції, які можуть протікати безсимптомно протягом тривалого часу, іноді декількох років або навіть десятиліть. Як мінімум 60% випадків раку печінки пов’язані з пізнім діагностуванням та лікуванням вірусів гепатиту В і С. Недостатнє охоплення тестуванням і лікуванням – найсерйозніша прогалина, яку необхідно ліквідувати для досягнення до 2030 року глобальних цілей з елімінації гепатиту.
Вірусний гепатит не локалізований в одному місці і не виявляється тільки в певної категорії людей. Це справді глобальна епідемія, яка стосується мільйонів. Необізнаність та обмежений доступ до служб із лікування гепатиту в глобальних масштабах означає, що більшість людей, які потребують лікування, не отримують його. Нині 90% людей, які мають гепатит В і 80% людей із гепатитом С не знають про своє захворювання. Відтак існує реальна можливість розвитку смертельного захворювання печінки, а в деяких випадках – неусвідомленого інфікування гепатитом інших осіб. Хоча загалом понад 90% осіб із гепатитом С могли б бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3–6 місяців.
За допомогою належного лікування гепатиту В і С можна запобігти розвитку основних ускладнень хронічної хвороби печінки, що становлять загрозу життю, таких, як цироз і рак печінки. За наявності ефективних вакцин і методів лікування гепатиту В і гепатиту С можна елімінувати вірусний гепатит, однак необхідні обізнаність і більш широке розуміння цього захворювання та пов’язаних із ним ризиків, а також доступ до менш дорогих методів діагностики та лікування.
Гепатит – це запалення печінки, викликане переважно вірусною інфекцією. Існує п’ять основних вірусів гепатиту, які називаються типами A, B, C, D і E. Ці п’ять типів становлять величезну проблему, пов’язану з хворобою та смертю, до яких вони призводять, та потенційну можливість епідемічного розповсюдження. Зокрема типи В і С призводять до розвитку хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і в цілому є найпоширенішими причинами цирозу та раку печінки.
Причиною гепатиту А і Е зазвичай є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Гепатит В, С і D розвивається в результаті парентерального контакту з інфікованими рідинами. До найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять переливання зараженої крові або продуктів крові, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання та, щодо гепатиту В, передача його від матері дитині під час пологів, від члена сім’ї – дитині, а також при сексуальних контактах.
Гостра інфекція може протікати з обмеженими симптомами або безсимптомно, може мати такі симптоми, як жовтяниця (пожовтіння шкіри і очей), потемніння сечі, надмірна втомлюваність, нудота, блювота і болі в ділянці живота.

Гепатит А

Це хвороба печінки вірусного походження, яка може протікати як у легкій, так і у важкій формі. Вірус гепатиту А (HAV) передається при споживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з подальшим імунітетом. Однак незначна частина інфікованих гепатитом А може померти від блискавичного гепатиту.
Ризик інфікування гепатитом А пов’язаний з відсутністю безпечної води й незадовільною санітарією та гігієною (наприклад, брудні руки). Для профілактики гепатиту А є безпечна й ефективна вакцина.

Гепатит В

Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку й здатна викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Цей вірус передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.
Згідно з оцінками фахівців, 257 мільйонів осіб хронічно інфіковані вірусом гепатиту В, який є серйозним фактором професійного ризику для працівників охорони здоров’я.
Однак це захворювання можна попередити за допомогою наявної нині безпечної та ефективної вакцини.

Гепатит C

Гепатит C – це хвороба печінки, що викликається вірусом гепатиту C: може мати як гостру, так і хронічну форму, яка варіюється від легкого захворювання, що триває кілька тижнів, до серйозної пожиттєвої хвороби. Вірус передається з кров’ю. Це може статися при вживанні ін’єкційних наркотиків, небезпечному виконанні ін’єкцій, наданні небезпечної медичної допомоги й переливанні неперевіреної крові та продуктів крові. У світі хронічна інфекція гепатиту С є у 71 мільйона осіб. У значної кількості осіб з хронічною інфекцією розвинеться цироз або рак печінки. Приблизно 399 тисяч осіб щорічно помирають від гепатиту С, здебільшого від цирозу й гепатоклітинної карциноми.
За допомогою противірусних препаратів можна виліковувати більше 95% людей з інфекцією гепатиту С і таким чином знижувати ризик смерті від раку та цирозу печінки, але доступ до діагностики та лікування є низьким.

Гепатит Е

Щорічно відбувається приблизно 20 мільйонів випадків інфікування вірусним гепатитом Е, які призводять до 3,3 мільйона симптоматичних випадків захворювання. Цей вірус передається фекально-оральним шляхом, головним чином через контаміновану воду. Гепатит Е виявляється у всьому світі, але найбільш розповсюджений у Східній і Південній Азії. У Китаї розроблена та отримала ліцензію вакцина для профілактики вірусної інфекції гепатиту Е, але вона поки що є малодоступною.

Забезпечення безпеки від гепатитів

Для профілактики вірусного гепатиту A, B і E існують ефективні вакцини. У ряді країн вже здійснюються широкомасштабні і доступні за вартістю програми вакцинації дітей від вірусу гепатиту В.
Передачу вірусного гепатиту B і C в установах охорони здоров’я можна виключити шляхом суворого дотримання універсальних заходів безпеки при проведенні всіх інвазивних медичних процедур, посилення заходів безпеки при проведенні ін’єкцій і забезпечення безпечного постачання продуктів крові.
Забезпечення доступу до стерильного ін’єкційного обладнання та ефективних методів лікування наркотичної залежності може сприяти попередженню епідемій вірусного гепатиту В і С серед споживачів ін’єкційних наркотиків, лікування і догляду в зв’язку з ВІЛ, вірусним гепатитом та іншими інфекціями, що передаються з кров’ю.
Нові пероральні лікарські засоби й лікувальні схеми, які добре переносяться особами з хронічним гепатитом С, можуть забезпечувати повне виліковування більш ніж у 90% випадків. Є також можливості ефективного лікування осіб із хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B, хоча для більшості хворих таке лікування необхідно проводити протягом усього життя.
Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в Україні. Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.

Симптоми, які вказують на руйнування печінки

Будь-яка недуга, пов’язана з печінкою, може починатися із загального нездужання: висока температура, підвищена стомлюваність, кашель або нежить.
Якщо в людини диспептичний синдром, можливі: втрата апетиту, запор, метеоризм, розлади шлунку, смак гіркоти в роті, а також відрижка. Внаслідок посилення симптомів може з’явитися геморагічний синдром, коли у хворого сильно кровоточать ясна або слизова в носовій порожнині. Також можлива необґрунтована втрата ваги, синці невідомого походження – усі ці сигнали мають підштовхнути людину до обстеження, інакше наслідки можуть бути непоправними.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий