Тільки б дощі в період жнив припинилися і війна якомога швидше закінчилася нашою Перемогою

Тільки б дощі в період жнив припинилися і війна якомога швидше закінчилася нашою Перемогою

На Полтавщині триває збирання ранніх зернових і зернобобових культур. Хід жнив гальмується через дощову погоду. Велика кількість опадів негативно впливає і на якість зерна, хоча пізнім сільськогосподарським культурам додаткова волога не завадить.
За оперативними даними департаменту агропромислового розвитку ОВА, хлібороби краю станом на 28 липня зібрали понад 380 тисяч тонн збіжжя. Середньообласна урожайність ранніх зернових і зернобобових культур становить 42 центнери з гектара, що фактично відповідає минулорічним показникам.
Обмолот проводиться прямим комбайнуванням, оскільки класти у валки – це додаткові витрати пального, та й погода несприятлива. Загалом ранні хліба зібрано на понад 90 тисячах гектарів, що становить приблизно 25 відсотків відведених площ.
Нині хлібороби Полтавщини збирають ячмінь, пшеницю, ріпак і горох.

У сільгосппідприємстві імені Калашника Полтавського району станом на 27 липня завершили збирання озимого ріпака. Ярий ячмінь обмолочено трохи більше як на 10 відсотках відведених площ, пшеницю (загалом 670 гектарів) й горох зібрали на понад 40%. Якщо до нещодавніх рясних опадів якість ранніх зернових і зернобобових культур, за словами керівника цього агроформування Івана Степаненка, була приблизно на рівні минулорічної (понад 40%), то після дощів, які практично не припиняються кілька днів поспіль, вона дещо знизилася. Вимилася із зерна й клейковина, тож зібране відтепер збіжжя уже навряд чи буде продовольчим.
Непокоїть досвідченого аграрія і загальна, досить складна, ситуація на вітчизняному агроринку. Адже в коморах сільгосппідприємства ще й понині залишається понад 4 тисячі тонн минулорічної кукурудзи. Не радує і фінансова складова, бо нещодавно продані соняшник по 10 тисяч гривень за тонну й пшениця по 3,5–4 тисячі гривень – це фактично вдвічі дешевше за минулорічні ціни. Але ж господарству потрібні були кошти на зарплату працівникам, виплату орендної плати, підготовку до жнив… Тож і виходить, що сільгосппродукція майже вдвічі здешевіла, водночас витратні матеріали, міндобрива, запчастини й пально-мастильні матеріали, практично вдвічі здорожчали. Отака ось арифметика!..
Значно подорожчали й кредитні ресурси. Якщо весною кредит агровиробникам можна було взяти мало не під три відсотки, то нині – кредитна ставка стартує від 19% річних, зазначив Іван Степаненко.
* * *
Складною, а почасти й негативною, назвав ситуацію на агроринку України й генеральний директор ТОВ АПК «Докучаєвські чорноземи» Анатолій Кибка. І хоча на ланах зазначеного агропромислового формування панує порядок, є що, є чим збирати, є де зберігати ранні зернові та зернобобові культури, але досить проблемною є ситуація із реалізацією зерна минулорічного врожаю, яке займає великі елеваторні площі. На жаль, те, що обіцяють керівники різних рівнів щодо підтримки сільгоспвиробників, виконується далеко не завжди, констатує Анатолій Кибка.
Загалом же, станом на 27 липня, за словами Анатолія Кибки, в ТОВ АПК «Докучаєвські чорноземи» завершили обмолот озимого ячменю з урожайністю 50 центнерів з гектара, під який відводили 300 гектарів. На стадії завершення і збирання пшениці на площі 1200 гектарів. Поки що урожайність основного хліба складала 46 ц/га, але кращі площі ще не обмолотили. Попереду також збирання ярого ячменю із 1000-гектарної площі.
* * *
Тільки б опади на період жнив припинилися і війна якомога швидше закінчилася нашою Перемогою, – такі нинішні сподівання-прагнення українських хліборобів. Та й, власне, усіх нас в Україні сущих!..

Поділися:

Добавить комментарий