Тиждень планування сім’ї

Тиждень планування сім’ї

В Україні пройшли заходи Тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я. Мета його проведення – привернути увагу до проблем народження бажаних і здорових дітей.

За визначенням експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, планування сім’ї – це система медико-психологічних та соціальних заходів, які спрямовані на профілактику небажаної вагітності, хвороб, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ-інфекції. Кінцевою їх метою є збереження репродуктивного та сексуального здоров’я населення.
Проблеми раннього початку статевого життя, ризики настання вагітності, особливості пологів і абортів у юних вагітних, забезпечення контрацептивами, анонімність послуг є досить актуальними. В Україні є можливість пройти анонімне обстеження, отримати консультацію й допомогу в кабінетах планування сім’ї.
Діє такий і в жіночій консультації Полтавського міського клінічного пологового будинку. Тут проводять бесіди, лекції та роздають спеціальні буклети. Щорічно понад 25 тисяч пацієнтів відвідують цей кабінет. Цьогоріч тут теж проходили заходи Тижня планування сім’ї, що проводиться вже більше десяти років.
– Ми говоримо на теми планування сім’ї, збереження репродуктивного здоров’я, бо це є дуже важливою складовою здоров’я наших жінок, здоров’я наших діточок, – зазначає завідуюча кабінетом планування сім’ї Наталія Петрова.
Щоб уникнути дорослих проблем, треба починати працювати з дітьми. Виховання, у тому числі й у таких питаннях, починається з родини, кажуть фахівці.
Останнім часом збільшилася кількість ранніх вагітностей. Про це говорять спеціалісти дитячої національної “гарячої лінії” центру “Ла Страда Україна”. І відзначають тривожну тенденцію – батьки взагалі не говорять з дітьми про статеве виховання, підлітки шукають інформацію в Інтернеті чи радяться з однолітками. У результаті можуть накоїти біди.

Тож що робити батькам підлітків

1. Батьки повинні відповідати на всі питання про статеве виховання незалежно від того, в якому віці діти їх ставлять. Так вдасться зберегти батьківський авторитет.
2. Якщо ви не можете говорити про “це”, підберіть підлітку літературу, яка відповідає його віку, і запропонуйте її почитати самі, а не “підкидайте” при нагоді.
3. Якщо вас поставили перед фактом, що скоро ви будете бабусею чи дідусем, зробіть паузу, перечекайте, щоб не наговорити зайвого. Те, що син чи донька не побоялися вам сказати, вже є сміливим вчинком.
4. Якщо у вашої доньки виявилася рання вагітність, спробуйте налагодити контакт з батьком її дитини і його батьками. Проблеми потрібно вирішувати спільно.
5. Якщо у факті ранньої вагітності є кримінальний підтекст, потрібно якомога швидше звернутися до правоохоронців і провести судово-медичну експертизу.

Що робити дітям

1. Не соромлячись, ставте всі питання про взаємини між чоловіком і жінкою саме батькам. Якщо вони не можуть відповісти, попросіть подарувати вам книжку на цю тему.
2. Дівчаткам-підліткам варто хоча б раз на рік консультуватися у гінеколога. Не варто довіряти словам друзів і “досвідчених” подружок.
3. Якщо виявилося, що дівчина-підліток вагітна, в будь-якому випадку першими про це повинні дізнатися батьки. Підберіть слушний момент і потрібні слова. І дайте батькам час прийти в себе, прийняти ситуацію і допомогти вам.
4. Якщо дівчину схиляють до аборту, варто звернутися в правоохоронні органи і службу соціального захисту. Жінка сама вправі вирішувати, народжувати їй чи ні.
Рівень абортів в Україні залишається високим і становить 21,1 на 1 тисячу жінок дітородного віку, 45 – на 100 вагітностей, 84 – на 100 пологів.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, статистика абортів ведеться не в усіх державах. Проте ВООЗ намагається оцінювати загальну кількість штучних переривань вагітності в світі і називає приблизну цифру: від 46 до 50 мільйонів щороку. Аборти призводять приблизно до 70 тисяч жіночих смертей і викликають близько 5 мільйонів випадків інвалідності на рік у світі.
Фахівці Всеукраїнської лінії допомоги вагітним у кризовій ситуації розповідають, що Україна займає одне з перших місць у світі за кількістю абортів. Щодоби в країні вбивають близько тисячі ненароджених дітей, хоча офіційна статистика надає менші цифри. Наприклад, не враховується метод вживання таблеток для переривання вагітності. Такі препарати – у вільному доступі.
Якщо підсумувати смерті в результаті бойових дій, катастроф, стихій, хвороб тощо, то найбільші втрати людських життів – від абортів. За останні десятиліття це 30–40 мільйонів убитих дітей – населення всієї країни. Якщо ж вагітність планується і пара та її родичі заздалегідь дбають про майбутнє дитини, вона народжується бажаною.

Підготувала Валерія МОСТОВА.

Поділися:

Добавить комментарий