Топінамбур – теж груша, тільки земляна

Рослина, нижня частина якої зовні нагадує соняшник, тільки з дрібнішими квітами, – це топінамбур. Як тільки не називають цього родича “сонячної квітки” в різних країнах! Земляною грушею – за його солодкуватий присмак, бульбою – бо топінамбур і справді за своєю формою схожий на дрібні картоплини, єрусалимським артишоком – через особливий спосіб приготування, в результаті чого в нього й справді з’являється аристократична вишуканість артишоку.
Топінамбур – рослина, яку люди навчилися культивувати кілька тисяч років тому. Корисних властивостей у топінамбура навіть більше, ніж у часнику чи цибулі (регулює рівень цукру в крові, допомагає синтезувати білок, сприяє виділенню “гормону щастя” – ендорфіну тощо). Для городників він – справжня знахідка, адже зовсім невибагливий до грунтів (росте всюди, окрім солонцю), майже не потребує догляду, його не чіпають шкідники й не уражують інфекції. Ця дивовижна рослина легко витримує заморозки до –5 °С. Урожай завжди на славу: викопаєш пару кущиків – і маєш відро смачних і поживних бульб. До того ж топінамбур, на відміну від більшості овочів, не накопичує нітратів, тож пюре із “земляної груші” можна сміливо давати малюкам, не остерігаючись отруєння чи алергії. А дрібними бульбочками із задоволенням ласуватиме домашня худоба.
Ранні сорти топінамбура достигають до третьої декади вересня. Стиглі бульби викопують і переносять в холодні підвали, де в мішковині зберігають під шаром піску, використовуючи в їжу в міру необхідності. Можна тримати бульби топінамбура безпосередньо в ямах на ділянці. Так тривалість зберігання подовжується до 2,5 місяця. У холодильнику коренеплоди залишаються свіжими близько місяця.
В цієї культури є один суттєвий недолік – якщо в грунті залишити бодай невелику бульбу, наступного року з неї виросте великий кущ. Якщо не обмежувати його росту, з роками він може зайняти чималу ділянку городу, але в “дикій культурі” топінамбур дрібнішає й дичавіє. Цю здатність вільно приживатися у природі можна використати на свою користь і спростити отримання посадкового матеріалу. Так, навесні пагони із рослини-самосіву разом із частиною кореневищ просто розсаджуємо по ямках, щоб восени отримати урожай.
А як вирощуєте топінамбур ви, шановні друзі додатка “Сійся, родися!..”? Будь ласка, поділіться досвідом.

Марія ПЕТРЕНКО.
м. Полтава.

Поділися:

Добавить комментарий