Останній місяць весни – один з найбільш насичених періодів у житті садівників-городників, завершальний етап весняного марафону. В цей час уже можна отримати перші результати вкладеної праці, а земельна ділянка починає радувати зеленими паростками цибульки, раннього часнику, щавлю та пряних трав. Також остання декада місяця надає шанс виправити прорахунки щодо пересадки рослин або висівання насіння, адже подальше зволікання негативно позначиться на їхньому розвитку.
Розмалюйте яскравими барвами квітник
У травні на клумбі треба встигнути поділити і посадити кореневища багаторічних рослин (іриси, хости, канни, лілейники, маки, пульмонарії та ін.). У першій та другій декадах сіють однорічники (майорці, айстри, агератум, запашний тютюн, бальзамін, матіолу та ін.) у грунт. Триває висадка розсади петуній, сурфіній, пеларгоній, а також бульб кал, бегоній та інших рослин, що зимували в закритих приміщеннях, посадка цибулин гладіолусів, бульб жоржин, лютиків, анемонів, цибулин лілій та інших квітучих рослин. Висаджуйте розсаду холодостійких однорічних культур: гвоздику Шабо, декоративну капусту, левкой, лобелію, лобулярію, хризантему. Але при загрозі заморозків висаджені рослини прикрийте. Не забудьте викопати і просушити первоцвіти. Своєчасно проріджуйте ранні квітневі посіви холодостійких однорічників: волошок, діморфотеку, іберису, маку, матіоли, резеди, скабіози та інших. Особливу увагу необхідно приділити боротьбі з бур’янами. Для цього проведіть прополку і розпушування ґрунту, а також його мульчування та підживлення. Після цього полив регулюється залежно від погоди.
Продовжуйте догляд за тюльпанами, нарцисами, гіацинтами. Після закінчення цвітіння поливайте цибулинні ще два тижні – в цей час йде посилене накопичення поживних речовин в цибулинах. Хворі тюльпани терміново викопайте і знищіть.
Ягідні кущі: догляд та розмноження
Урожай, який плануєте отримати, багато в чому залежить від особливостей сортів ягідних кущів. У цей час варто приділити увагу таким роботам: завершальний етап обрізки кущів з метою попередження ураження хворобами і шкідниками, висаджування нових рослин у заздалегідь підготовлені лунки, мульчування вже наявних посадок, полив і підгодівля, створення опор для витких сортів ожини, жимолості та інших чагарників, підв’язка малини і смородини (деякі сучасні сорти обходяться і без цього). Проведіть збір малинового жука, поки він не почав відкладати яйця. Рано-вранці струсіть з гілок на попередньо розкладене під кущем покриття (змазане вазеліном) заціпенілих від холоду шкідників.
Дбаємо про сад
Травень – час квітучих садів і солов’їного співу. Для отримання хорошого врожаю проводять остаточну обрізку дерев, їх вапнування і обкопування. Першу обробку спеціальними препаратами для захисту від шкідників і хвороб проводять на стадії сплячих бруньок, а потім у фазі рожевого бутона. Внесення азотних добрив сприятиме кращому формуванню зеленої маси. Буйство цвітіння поступово вщухає, а на зміну йому приходять клопоти по догляду за зав’яззю. He забудьте, що не можна обприскувати отрутами сад під час цвітіння. Це шкідливо для самих квіток і згубно для бджіл. Обов`язково встановіть ловчі пояси на стовбури плодових дерев, щоб запобігти проникненню в крону різних зимуючих в грунті шкідників.
Грядки чекають дбайливого господаря
Щоб наповнити восени засіки овочами, потрібно встигнути у травні висіяти моркву пізніх сортів, цибулю-сіянку, буряк і пряні трави. У другій декаді місяця минають останні строки, коли можна ще садити картоплю. Саме час виносити під плівку розсаду огірків для отримання раннього врожаю, а висівати цей овоч у відкритий грунт потрібно після настання теплої стійкої погоди. Розсаду помідорів, перців і баклажанів також висаджують, коли мине загроза заморозків. При цьому потрібно подбати про захист пасльонових від зголоднілих за зиму колорадських жуків – вони можуть в лічені години знищити ніжні рослини. Навколо молодої розсади розсипте зрілий компост або перегній – це допоможе їй вкоренитися. У посушливу погоду регулярно, хоча б через день, поливайте редиску, інакше коренеплоди будуть дрібними і дерев’янистими. Капусті в спекотні дні влаштовуйте освіжаючий душ холодною водою (дощуванням). Нe забудьте про озимий часник. Коріння часнику розташовується неглибоко, тому якщо верхній шар землі підсохне, у рослин відразу ж почне жовтіти листя, призупиниться розвиток. Також догляду вимагають грядки полуниці й суниці. У травні розріджують посадки, видаляють вуса, що з’являються, роблять підгодівлю. Також необхідно впорядкувати галявини, газони, підготувати ящики для компосту, полагодити доріжки, огорожі, альтанки та все те, що вимагає уваги і рук дбайливого господаря.