Травень творить хліба

Травень творить хліба

Прийшов травень – місяць найактивніших робіт для садівників і городників. Бо ж недаремно кажуть у народі, що весняний день рік годує.

Роботи в саду

У саду в травні вже практично закінчені всі підготовчі роботи: формування крон дерев і чагарників, обрізування, садіння і пересаджування плодових дерев. Одна з найважливіших справ для садівника – це захист дерев від шкідників та хвороб. У травні нерідко бувають заморозки на ґрунті, тому необхідно уважно стежити за змінами температури повітря і в разі потреби вживати заходів. Раніше для цього створювали димові завіси, але у зв’язку з воєнним станом доцільніше застосовувати дещо призабуте дощування. Обприскування починають при температурі 5–7 градусів тепла. При зниженні температури процедуру повторюють. На рослинах повинна залишитися роса, а земля має бути змочена. Вода віддає тепло і пом’якшує дію низьких температур.
Для того, щоб влітку під вагою врожаю пагони малини не полягли і не зламалися, їх до цвітіння підв’язуємо. Для цього уздовж рядів за допомогою встановлених стовпів натягують два-три ряди дроту, до яких і підв’язують пагони малини.
Травень – це найкращий час для посадки суниці. Посаджені в цей час рослини на наступний рік сформують гарний урожай ягід.
У третій декаді травня зазвичай закінчується цвітіння, утворюються зав’язі і починається активний ріст рослин. Тому саме в цей період необхідно стежити за вологістю ґрунту і вчасно організовувати полив. Корисно провести підживлення рослин азотом, фосфором і калієм із розрахунку на квадратний метр: сечовини – 10–15 г, суперфосфату – 20–30 г, калійної солі – 15–20 г.
Для залучення запилювачів саду висівають нектароносні рослини: кріп, гірчицю, конюшину, пряні рослини, які залучають у сад ще й корисних комах.

Клопоти на городі

У кінці квітня – на початку травня треба сіяти буряк, моркву, цибулю, редиску, досадити, якщо цього не зробили через затяжну дощову погоду, картоплю. Ближче до середини травня – кабачки-цукіні, патисони, гарбузи, дині та кавуни. В останній декаді травня, в залежності від погодних умов, можна переносити у відкритий грунт розсаду помідорів, перцю, баклажанів, капусти. Між посадками капусти постарайтеся розмістити селеру, помідори, чорнобривці, які відлякують шкідників.
Огірки у відкритий ґрунт краще висаджувати вже пророслим насінням або розсадою, попередньо сховавши їх під дуговим плівковим укриттям. Для більш надійного запилення потрібно сіяти насіння декількох сортів. Відстань між посадкою насіння – від 10 до 25 см.
Наприкінці травня висівають квасолю, насіння якої попередньо пророщують до появи паростків. Оптимальна відстань між насінням – 20–25 см, між рядами – 8–10 см.
Двічі протягом місяця можна здійснити посіви зелені: салату,
крес-салату, листової гірчиці, кропу, коріандру.
Дуже важливо правильно та своєчасно поливати овочеві культури, прополювати і проривати.

Догляд за квітником

У квітнику в першу чергу необхідно розпушити ґрунт під декоративними рослинами, трояндами і підгодувати їх мінеральними добривами.
У відкритий ґрунт висівають насіння літніх квітів та висаджують розсаду однорічних і багаторічних квітучих рослин.
Цибулинні культури – тюльпани, нарциси, гіацинти – регулярно поливають і підживлюють спеціальними добривами для квітучих рослин. Деформовані, хворі й слабкі екземпляри на клумбах і квітниках акуратно видаляють.
Садові азалії і рододендрони за умов регулярного і уважного догляду теж порадують чудовим цвітінням. На відміну від інших садових рослин їм (як і більшості хвойних дерев і кущів) потрібен кислий ґрунт. Тому їх підживлюють спеціальними добривами для вересових і хвойних культур із кислою реакцією.
Крім зимуючих багаторічників і однорічних квітів у другій-третій декаді травня на клумбах висаджують бульбові і бульбоцибулинні квіти, що не зимують у відкритому ґрунті. Канни, жоржини, бульбові бегонії, гладіолуси та інші аналогічні рослини садять із урахуванням рекомендованих схем розміщення, щоб вони, коли розростуться, не затіняли і не пригнічували одна одну.
Навесні можна зайнятися пересадкою і розмноженням багаторічників, які складають основу більшості клумб і квітників. Наприклад, хости, які розрослися, нескладно викопати разом із грудкою землі, мінімально пошкодивши коріння, розділити на 3–4 саджанці та розсадити окремо. Під час пересаджування і поділу лілейників та інших квітів важливо не пошкодити ростові бруньки, а для розмноження ніжних декоративно-листяних рослин, таких, як гейхери, варто купити кілька сортових саджанців.
Для клематисів та інших витких рослин встановлюють опори й натягують шнури.
https://gallora.com/

Поділися:

Добавить комментарий