Травневі дощі хліби піднімають

Травневі дощі хліби піднімають

Травень – передвісник літа. Селяни намагаються використати цю пору з максимальною користю, адже наступного місяця сіяти більшість сільгоспкультур буде вже запізно. Можна лише підсівати. У травні майже всі роботи ведуться на відкритому грунті.

Не зволікайте з пересаджуванням

На городі у цей час активно висаджують розсаду та висівають овочеві культури. Терміни залежать від ґрунтово-кліматичних умов і скоростиглості сорту. Розсаду томатів саджають у віці 60–70 днів (із першою квітконосною китицею). Відстань між рядками – 60 см, у рядку – 30–60, залежно від росту. Огірки висівають із шириною міжрядь 70 см, відстань між рослинами – 40–70 см.
Із висаджуванням теплолюбних перців та баклажанів не поспішають і висаджують, лише коли ґрунт добре прогріється. У баклажанів між рядками залишають 50–60, між рослинами – 30–40 см. У перцю – 50–60 см в ряду, між кущами – 25–30 см.
Продовжують висівати й овочеві культури, зокрема безрозсадні томати та пізню капусту. Одними з останніх висівають теплолюбні гарбузові, останніми – дині та кавуни. Ранні сходи вже можна проріджувати та прополювати: цибулю, моркву, столові буряки. Збирають зелену цибулю, редиску, салат, а звільнену площу займають розсадою баклажанів та перцю або пізньої капусти.
У травні ще може виникнути небезпека раптових приморозків, тому потрібно заздалегідь підготуватись. Одним із ефективних засобів є купи для димлення, що роблять із листя, гілок, соломи чи інших сухих матеріалів, поверх яких укладають шар вологих рослинних залишків. Наверх також можна накидати торф чи землю, щоб посилити утворення диму. Висота куп – не більше 80 см. Відстань між ними – 2–4 м, розташовують у шаховому порядку. При димленні утворюється завіса, що складається з диму та водяної пари. Температура повітря при тому може підвищуватись на 2 й більше градусів.
Картоплю на цей час більшість городників вже посадили. На картопляних грядках можна провести підгортання. Корисно підживити озимий часник. У травні вже можна збирати перший урожай щавлю та ревеню. Продовжують заготовляти компост.

Захист ягідника і саду

На початку травня ще цвітуть плодово-ягідні рослини. На дерева та кущі починають нападати небезпечні шкідники, прокидаються спори збудників грибкових хвороб. Однак хімічні обробляння в жодному разі не здійснюють під час цвітіння, щоб не отруїти бджіл. У суничнику грядки можна замульчувати січеною соломою. Цей корисний агрозахист допоможе запобігти ураженню ягід сірою гниллю та сприятиме прогріванню ґрунту. Від сірої гнилі кущі можна 2–3 рази з періодичністю у 10 днів обприскати слабким розчином йоду (10 мл/10 л води). Ґрунт під кущами поливають і розпушують.
Стебла малини можна підв’язати, щоб потім не згинались під вагою плодів. Огляньте пагони малини: можливо, помітите ураження малинною мухою. На таких спочатку в’януть, а потім засихають верхівки. Їх слід вирізати та знищити. Можна вручну збирати малинного жука, який о цій порі саме починає шкодити рослинам. Також корисно посипати пагони деревним попелом.
Смородину треба захистити від склівки. Добре відлякує її обпудрювання кущів порошком із сухого листя пижма. Обробляють наприкінці цвітіння 3–4 рази кожних два дні. О цій порі можна живцювати смородину, а також розмножити відводками її та аґрус. Під дерева вносять добрива та розпушують пристовбурні круги. Корисно їх замульчувати компостом шаром 10–12 см. На стовбурах плодових дерев лікують дупла. Якщо не зробили це раніше, накладають ловчі пояси. Перед настанням можливих приморозків дерева корисно полити.

Роботи у квітнику

Продовжують висівати однорічники: духмяний горошок, айстри, іпомею (кручені паничі), нагідки, красолю та інші. Висаджують розсаду петунії, гвоздики, незабудки, айстри, фіалки Віттрока. Можна висадити бульбові та цибулинні квіти, зокрема гладіолуси, лілії, жоржини. Якщо цибулини перед висаджуванням проростити, зацвітуть на 10–15 днів раніше. Багаторічники, що розрослись, ділять, наприклад, хости, флокси, дельфініуми, лілійники, рудбекії. Можна підживити їх мінеральними, органічними добривами або сумішшю. Іриси не турбують до червня, півонії – до серпня–вересня. Можна висадити троянди та інші багаторічники. Клематиси підживлюють азотними добривами та підв’язують до опор. Працюють обережно, бо пагони дуже ламкі.

Лідія ГЕРАЩЕНКО.
(Газета «Порадниця»).

Поділися:

Добавить комментарий