Те, що це цілком реально, впродовж останніх чотирьох років на експериментальній дослідній ділянці підтверджує кандидат сільськогосподарських наук, доцент Сумського національного аграрного університету Владислав Коваленко (на фото).
У поле зору молодого дослідника картопля потрапила невипадково. Не раз і не двічі замислювався: чому з весни до осені селяни збирають її лише раз? А чи не можна два? Або навіть три? Адже з березня по вересень-жовтень у північно-східній частині України он скільки сонячних днин, і кожен може послужити врожаєві.
Впродовж двох років учений досліджував, як втілити на практиці задумане. З часом при СНАУ створили науково-дослідну лабораторію «Інститут картоплярства Північного Сходу України», яку очолив Владислав Коваленко; сформувалася група науковців — для них картопляні дослідження стали такими ж цікавими й потрібними, як і для їхнього колеги.
Як наголошує науковець, найбільш урожайний – другий термін садіння, тобто літній, орієнтовно з початку липня до третьої серпневої декади, тривалістю 45 діб. Не набагато «відстає» і перший – з кінця березня до початку червня такої ж тривалості. А ось так званий осінній, третій, значно поступається попереднім, оскільки припадає на доволі прохолодну пору, коли сонце вже скупе на тепло. Але загальний підсумок оптимістичний: валовий збір можна щонайменше подвоїти.
Звичайно, все не так просто. Кожний із трьох термінів садіння має свої специфіку й особливості, які слід максимально враховувати. Наприклад, висаджувати заздалегідь прогрітий насінний матеріал у завчасно прогріті гребені, що особливо характерно для ранньої весни. Тому науковці в окремих випадках вкривали гребені білим агроволокном.
Так само важливо мати на увазі боротьбу зі шкідниками та хворобами, які особливо полюбляють картопляні масиви. При цьому рік на рік не схожий, тож потрібно варіювати застосування тих чи інших препаратів, аби не програти в цій боротьбі.
Аж ніяк не на останньому місці сортове питання. Упродовж кількох років Владислав Коваленко і його колеги комбінували як сорти бульби, так і час копання. Усі ці особливості вони аналізують, порівнюють, що дає змогу створювати узагальнену картину. Поки що не остаточну й не повноцінну. Наразі дослідження тривають.
«Сільські вісті».