Український православний календар

Тріада свят

За новоюліанським календарем 1 серпня Православна Церква відзначає Винесення Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього, свято Всемилостивого Спаса і Пресвятої Богородиці, а також вшановує пам’ять старозавітних мучеників Маккавеєвих. У народі цей день називають Маковієм, Першим Спасом, Медовим Спасом, Спасом на воді.
Святкування Винесення Чесних Древ Животворчого Хреста Господнього прийшло на наші землі з Візантії. У грецькому часослові 1897 року йдеться: «Унаслідок хвороб, які часто траплялися в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відвернення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, клали на святому престолі Великої Церкви (на честь Святої Софії – Премудрості Божої). Від цього дня до Успіння Пресвятої Богородиці творили літії (короткі молебні) по всьому місту і пропонували Хрест народу для поклоніння. Це і є винесення Чесного Хреста».
У наш час у день свята на богослужінні священики урочисто виносять хрест на середину храму для загального поклоніння, після літургії відбувається водосвяття.
Свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці встановлене з метою вшанування знамень від ікон Спасителя, Пресвятої Богородиці й Чесного Хреста в 1164 році. Одна з подій того часу – перемога військ грецького імператора Мануїла над сарацинами. Усі полки під час бою були осяяні великими вогняними променями, які виходили від ікон Спасителя, Божої Матері та Святого Хреста.
Третя складова святкового дня – вшанування семи мучеників Маккавеєвих, матері їхньої Соломонії та вчителя Єлеазара. Подвижники постраждали за Христа у 166 році до Різдва Христового, на смерть їх прирік кривавий сирійський цар Антіох. Вони мужньо витерпіли всі муки та твердо відмовилися поклонятися бездушним ідолам.
За народними звичаями, на Маковія люди йдуть до церкви із «маковійчиками» – букетами польових квітів, у які обов’язково додають стиглі голівки маку. Разом із водою у храмах освячується також мед нового збору.
Обрядовою їжею цього дня є шулики – поламані на дрібні шматочки коржики, залиті водою із медом та розтертим маком.
З цього дня починається Успенський піст, який триватиме два тижні й завершиться святом Успіння Пресвятої Богородиці. За строгістю він прирівнюється до Великого посту (забороняється вживати м’ясо, молочні продукти, яйця, рибу). Тільки в свято Преображення Господнього дозволяється їсти рибу.
Утім важливішим за будь-які харчові обмеження для християн залишається прагнення до духовного удосконалення, яке не можливе без пізнання Святого Письма, дотримання церковних обрядів, щирої турботи про ближніх і знедолених.

Поділися:

Добавить комментарий