Коли серце сповнене любов’ю, то життя грає яскравими барвами і освітлює путь усім навколо. Яскравий приклад цього – Наталія Сулаєва, декан психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, головний хормейстер і солістка українського народного хору «Калина» ПНПУ. Вона – заслужена артистка України, доктор педагогічних наук – поєднання для нашої області унікальне. Та розповідати про свої досягнення не любить, головне для неї – бути людиною.
Промінням любові Наталки-полтавки, як її називають друзі, осяяні й дорослі, й молодь, і малеча. Так було від самого дитинства, пригадує мама, Надія Тітенко. Бувало, донька організовувала вдома «школу», навчала молодшого брата Віталія, опікувалася ним, підтримувала, розраджувала, коли траплялося щось неприємне. Своїм душевним теплом, мов сонечко, могла поділитися-обігріти інших дітей. І цю доброту, чуйність, людяність несе крізь роки.
У Наталії Вікторівни – багато хрещеників, тож на Святвечір у її родині – ніби День відкритих дверей, і жоден із гостей не відчуває себе обділеним увагою господині. А творчі конкурси, звіти художньої самодіяльності?! На них бувають десятки дітей чи дитячих колективів. Усі, зрозуміло, не можуть стати переможцями. Однак, як зауважує поетеса Марія Бойко, працюючи в журі, Наталія Сулаєва завжди відстоює кожного маленького виконавця, у всіх знаходить щось гарне. Вона відчуває за них велику відповідальність.
Наукова робота й творчість – то і є ті троянди й виноград, про які писав Максим Рильський у своєму вірші, який став світовою поетичною класикою.
Гуманізм як рушійна сила розвитку факультету
Заступник декана з навчальної роботи на стаціонарному відділенні Марина Тесленко розповідає, що колись Наталія Вікторівна сказала своєму трудовому колективу: «Я хочу, аби ви із задоволенням приходили на роботу й щоб на крилах летіли додому». Для створення таких умов вона наполегливо працює щодня. Вибудовує діяльність факультету так, щоб людям було і корисно, і цікаво, і зручно. Продумує все до дрібниць. При цьому особисто для себе легких шляхів не шукає.
– Коли ми вирушаємо, наприклад, в освітні подорожі, Наталія Сулаєва домовляється з організаторами заходів так, щоб групі було добре – усій і в усьому, дбає про харчування, відпочинок, комфорт під час поїздки, – говорить завідувач кафедри дошкільної освіти Олена Гнізділова.
Такий підхід позитивно позначається на сприйнятті інформації учасниками стажувань і, відповідно, на подальшій роботі факультету – в колективі з’являються свіжі ідеї, цікаві проєкти. Прогресивні новації Наталія Вікторівна охоче підтримує й допомагає впроваджувати. Сама теж ініціює зміни. Кандидатська та докторська дисертації, які Наталія Сулаєва блискуче захистила в Києві, дали підстави вченим по-іншому поглянути на проблеми неформальної освіти. У цих знакових наукових студіях Наталія Сулаєва не винаходила якісь нові теоретичні постулати – вклала чинну теорію в практичне русло. І цим піднесла престиж полтавського вишу, наголошує ректор ПНПУ імені В.Г.Короленка Микола Степаненко.
– Вона – великий патріот свого університету, колективу. Хвилюється за долю кожної людини. Завжди намагається допомогти, підтримати, коли треба, дати пораду, – зазначає чоловік Юрій.
У її словах відчуваються щира, без лестощів чи заздрощів, похвала, справедлива, об’єктивна оцінка, ділова настанова. Критика, пропущена крізь призму людяності, викликає не біль у душі, а бажання покращити те, що робиш. Наталії Вікторівні притаманне прекрасне почуття гумору.
– Вона багато жартує, часом навіть тоді, коли хоче донести до людини якусь вимогу. Може так це зробити, що ніби й по-дружньому, але – до виконання, – ділиться Олена Гнізділова.
Психолого-педагогічний факультет функціонує як велика родина, зауважує Микола Степаненко. Значною мірою завдяки декану. Найбільше, за словами викладачів, її гуманізм відчувається у взаєминах зі студентами. Вони можуть у будь-який час зайти до Наталії Сулаєвої, розповісти про те, що турбує. Вона не залишає їх наодинці з проблемами. Коли є змога, допомагає, коли ні, обов’язково залучає до цього інших.
– Я бачу, як студенти дивляться на неї – із радістю, захопленням, обожнюванням. Здобути таку любов, повагу здатен не кожен педагог, – вважає Марія Бойко.
Дуже радіє Наталія Вікторівна, коли під час конкурсів, на яких працює в журі, їй удається відшукати молоді таланти. Таких дітей керівник факультету запрошує на навчання до університету, аби розширили свої можливості, удосконалили знання та вміння. Вони можуть потім працювати в будь-якому творчому колективі, але це однозначно сприятиме духовному розвиткові України.
Джерело енергії та натхнення
Сама Наталія Сулаєва закохана в пісню, особливо свою, українську, яка зберігає генетичний код рідної нації, її традиції та культуру. Вона плекає її, популяризує, виконуючи чимало творів українських, полтавських композиторів і поетів. Багато з них написані конкретно для цієї виконавиці. Зокрема, «Я твоя», «Вічні чари», інші романси-сповіді любові. Мабуть, найбільше пісень у репертуарі співачки – це лірика. Хоча є й жартівливі, як-от «Посіяла василечки». Її спеціально для Наталії Вікторівни створив засновник і незмінний керівник «Калини» Григорій Левченко. Він називає артистку не просто своєю правою рукою, помічницею, а другом-соратником і не уявляє уславленого хору без Наталії Сулаєвої. Дуже радіє, що знайшов цей «діамант». Коли Наталка прийшла в колектив, хор ніби заграв новими барвами. Уже за кілька місяців вона, тоді ще студентка-першокурсниця, знала всі твори з репертуару, згодом стала хормейстером, працює з чоловічими партіями. Разом із «Калиною» артистка об’їздила з концертами чимало держав. Після одного з таких концертів український амбасадор у Швейцарії зізнався, що виступ «Калини», Наталії Сулаєвої зробив для знайомства рафінованих європейців з нашою країною, українцями надзвичайно багато. Мистецька дипломатія створює позитивну ауру, викликає позитивні емоції, формує образ ліричної і нескореної нації.
Саме в цьому народному колективі талант Наталії Сулаєвої розкрився, засяяв по-новому. Із Наталією Мізєвою вони склали гармонійний, високопрофесійний вокальний тандем, послухавши який, художній керівник Національного заслуженого академічного народного хору імені Григорія Верьовки Анатолій Авдієвський сказав: «Я в цьому дуеті почув не тільки високохудожнє виконання пісні, я відчув великий інтелект виконавців». Це й не дивно. Своє життя без науки, освіти, постійного розвитку Наталія Вікторівна просто не мислить. У її доробку, окрім вищезгаданих кандидатської та докторської дисертацій, – уже близько 150 публікацій: наукових статей, монографій, підручників, навчальних посібників… Загорівшись черговою ідеєю, вона всю себе присвячує її реалізації.
– Наталія Сулаєва –дуже активна, ініціативна, творча особистість. Вона постійно в русі: керує найбільшим факультетом університету, знаходить для всього час, усьому дає раду. Окрім адміністративної, викладацької, наукової діяльності, займається ще й мистецтвом. Це прекрасна в усіх відношеннях людина. Наталія Вікторівна – як джерело, що дарує енергію навколишнім: колегам, друзям, рідним. Я не уявляю, звідки в неї все це береться, як вона стільки всього встигає, звідки черпає сили, – говорить декан факультету технологій та дизайну педуніверситету Валентина Титаренко.
За словами рідних, потужним джерелом сил та натхнення стала для Наталії Вікторівни пісня. У неї вона закохана з дитинства. Багато творів чула від тата, Віктора Тітенка. Та й сім’я Сулаєвих уся співоча. Саме пісня поєднала Наталію з чоловіком Юрієм. Вони познайомилися під час «калинових» репетицій. Узяв від своїх батьків любов до музики й син Богдан. Він навчався грі на ударних, освоїв гітару, гарно співає, розповідає директор Полтавської дитячої музичної школи №1 ім. П.І. Майбороди Євген Дудник. Хлопець брав участь у творчих конкурсах, писав музику. Розділив родинну любов до пісні й із своєю дружиною.
У долі Наталії Вікторівни музика та педагогіка сплелися міцно, нерозривно. На сьогодні вони гармонійно доповнюють одна одну. Коли треба поповнити енергію для наукової, освітньої роботи, треба відпочити думками, душею, вона «кличе» на допомогу пісню. Вокальні скарби України окрилюють, виблискують несподіваними асоціативними, семантичними рядами, метафоричністю. Ось тоді можна знову братися за педагогіку. Але не тільки пісня дає Наталії Сулаєвій сили, щоб іти вперед – діяти, розвивати, допомагати. Вона любить подорожувати, любить активний відпочинок. Юрій Сулаєв пригадує, як колись «калиняни» були на гастролях в Австрії і їх запросили покататися на одному цікавому атракціоні. Разом із Григорієм Семеновичем Левченком Наталія неслася по трубі, прокладеній між деревами, на такій швидкості, що санчата ледь не повилітали з доріжки. А потім, коли австрійці, іронізуючи, запитали, чи не хочеться ще, без роздумів зголосилася повторити екстрім. Загалом де з друзями чи сім’єю Наталія Вікторівна не відпочивала б, завжди обирає найскладніші, «адреналінові» пригоди. Відвідати печеру жахів? Пірнути з аквалангом? Посидіти-«погрітися» надворі в чані при –25°С? Неодмінно! Адже все це – нові враження, емоції, відчуття. Вони надихають. Відпочинок для душі – тихе, довірливе спілкування з природою. Бувало так, що, поїхавши в ліс збирати гриби, полтавка поверталася без жодного, бо повністю поринула в красу осіннього лісу, його барв, пахощів, мелодій…
Із Наталією Сулаєвою дуже легко працювати, зазначають колеги по роботі й творчості. Вона має величезний талант і високий рівень професіоналізму. Але не хизується цим, не почувається зіркою, навпаки, ставиться до себе надзвичайно вимогливо. Наприклад, якщо не буде впевнена не те, що в кожній ноті, а в кожній інтонації, душевному русі в момент виконання, ніколи не вийде з піснею на сцену. Люди, коли тільки знайомляться з Наталією Вікторівною, дуже дивуються, що вона має стільки досягнень і водночас надзвичайно проста, душевна в спілкуванні.
– Вона вважає: скільки б не було в тебе здобутків, найперше ти – людина. Ти просто виконуєш свою роботу. Хтось дітей виховує, хтось хліб вирощує. Кожному – своє. Ти робиш те, до чого кличе тебе серце, живеш тією справою, за яку берешся, – говорить Юрій Сулаєв.
Наталія Сулаєва – це органічне поєднання доброти, волі, емоційності, активності, креативності, справедливості, вимогливості, таланту, енергії та любові. І нині її рідні, друзі та колеги від щирого серця вітають цю дивовижну жінку з прекрасним святом – днем народження! Зичать їй многії літа бути такою ж окриленою творчістю та наукою, натхненною коханням і самим життям!
***
Зоряни приєднуються до привітань на адресу Наталії Сулаєвої, щиро зичать їй нових наукових і творчих здобутків, міцного здоров’я, миру, любові.
Олена СВІТЛЕНКО
Журналіст