«Тропічні» шість соток

Актинідія у саду О. Савченка.

«Тропічні» шість соток

Ще якихось десять років тому рідко можна було зустріти на обійстях українців тропічні рослини. Але минуло відносно небагато часу – і відкриті кордони та цікавість наших співвітчизників зробили свою справу: екзоти впевнено «прописалися» не лише у професіоналів, а й у багатьох садівників-аматорів.

Один із садівників, який вирішив вирощувати тропічні рослини, – Петро Бончук з Кременчука. Вже понад двадцять років його родина насолоджується смаком домашнього інжиру та фініків.
Почалося все з подарунка кількох саджанців фініків кримського друга дитинства. Вони успішно укорінилися та дали перший урожай у нових для них кліматичних умовах. З часом господар навчився навіть розмножувати екзоти відводками. Паростки інжиру здобув уже вдома, у місцевому тепличному господарстві, яке наразі не функціонує. Доглядати за інжиром на Полтавщині досить нелегко, але результати того варті.
«Чимало людей вирощують цю рослину в траншеях, а я просто прикопую на зиму. Цьогоріч з цим складнощів не виникне, але якщо минулого року гілки куща були завтовшки з руку, то важко потім було притиснути їх до землі», – говорить садівник.
Інжир полюбляє сонячні місця, бо для того, щоб він міг повністю дозріти, йому необхідно набрати за вегетацію максимальну кількість активних температур. Розмножують інжир як саджанцями, так і насінням та відводками. Більшість садівників рекомендують розмножувати інжир саджанцями. Тоді вже наступного року можна буде отримати перший урожай. Не варто боятися, що дерево може загинути взимку. За правильного догляду інжир витримує зниження температури до 15 градусів морозу. Кременчужанин Євгеній Василенко вирощує інжир траншейним способом. Цьогоріч він також не залишився без урожаю. Розміри його ями-траншеї: глибина – метр, 4 метри – довжина і 1,20 – ширина.
Виростити в полтавських умовах гранат також багатьом садівникам вдається. У Петра Бончука гранат росте в горщику і родить в кімнатних умовах. Чимало в його колекції і різних сортів троянд. Таке солідне рослинне царство вдалося створити методом численних спроб і помилок.
«Свого часу, коли відвідував Крим, звернув увагу на ще й таку рослину, як зизифус. Це різновид фініка. Попри те, що його переважно можна зустріти в тепліших країнах, у наших широтах витримує мороз до 30 градусів нижче нуля», – додав господар. Він також знайшов чільне місце у господі сміливого експериментатора. Зизифус цінний не лише тим, що його смачні плоди урізноманітнюють застілля родини господаря, а й лікувальними якостями. У ньому високий вміст вітаміну С, він нормалізує тиск та тонізує організм в цілому.
Успішно вирощує зизифус і Олександр Савченко з Дніпропетровської області. Своїми спостереженнями за рослинами чоловік ділиться у соціальних мережах. Мудре дерево саме знає, коли розпускати бруньки (воно останнє починає вегетацію), практично ніколи не підпадає під приморозки, коли починає цвісти. Головне для садівника – створити належні умови (посадити на відкритому, добре освітленому місці, перші кілька років забезпечити захист від морозів, гарну агротехніку (удобрення, полив) і чекати. У зизифуса така особливість – дуже багато закладає цвіту, в кожній пазусі листа – від однієї до десяти, а то і більше, квіток (залежно від сорту, віку дерева, умов вирощування), але близько 90–95 процентів їх опадає, бо вони слугують для приваблення комах запилювачів. Цвіте практично ціле літо. Зизифус – перехресно запилююча рослина, для кращого плодоношення потрібно 2 – 3 деревця, бажано різних сортів. Але можна цього уникнути, зробивши кілька щеплень різних сортів у крону одного дерева. І тільки щеплені рослини починають цвісти, загальна урожайність збільшується, говорить господар.
Окрім зизифуса, садівник вирощує актинідію аргуту (вид ківі), фініки, пасифлору. Хоча вже є багато охочих купити в нього посівний матеріал, культивує їх, так би мовити, для душі, а не для продажу.
Не зайвим буде додати, що деякі екзотичні рослини, які нерідко використовуються для озеленення подвір’я, не варто садити на ділянці. До таких отруйних «новоселів» належать Тис ягідний, Рицина, Наперстянка, Аконіт, Лаконос Американський та Дурман. А якщо в будинку проживають діти, то отруїтися можна навіть плодами всім відомої травневої конвалії. Тож вибір екзотичних декоративних рослин – справа дуже відповідальна.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий