Трудові стосунки в умовах воєнного стану: запитання і відповіді

Трудові стосунки в умовах воєнного стану: запитання і відповіді

В умовах військової агресії російських окупантів на сьогодні продовжують працювати тисячі підприємств та мільйони наших співвітчизників. Але, безумовно, війна вносить корективи та впливає на всіх. Очевидно, як у роботодавців, так і працівників виникає багато запитань: “Як бути в тій чи іншій ситуації?” Саме тому Держпраці не припиняє консультувати працівників та роботодавців з найактуальніших питань.

Як діяти роботодавцю в умовах воєнного стану?

Якщо суб’єкт господарювання не здійснює господарської діяльності, для працівників запроваджується простій.
Нагадуємо, що простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Якщо роботи продовжуються, діяти треба відповідно до вимог чинного законодавства про працю.

Працівники пішли в тероборону, чи зберігається за ними місце роботи та середній заробіток? Які гарантії для громадян України, які долучились добровільно до лав самооборони та покинули робоче місце? Офіційно виклику з воєнкомату не було. Чи поширюються гарантії щодо збереження середнього заробітку?

Відповідно до статті 9 Закону України «Про основи національного спротиву» комплектування органів військового управління, військових частин Сил територіальної оборони Збройних сил України здійснюється в особливий період військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом.
До складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони.
На громадян України, зарахованих до складу добровольчих формувань територіальних громад, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних сил України.
Статтею 119 Кодексу законів про працю України передбачено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Таким чином, за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток. Підставою є підписаний контракт.

Чи можна звільняти за власним бажанням працівника у період воєнного стану?

Заборона на звільнення працівників з роботи за власним бажанням наразі відсутня. Якщо працівник залишив робоче місце (виїхав з місця проживання у зв’язку із бойовими діями), відсутні підстави для звільнення працівника з роботи за прогул, але і зберігати за таким працівником середній заробіток немає підстав.

Що робити по заборгованості з виплати заробітної плати?

Що робити, коли в період воєнного стану немає можливості нарахувати і виплатити заробітну плату або можна нарахувати, але не можна виплатити?
Заробітна плата має виплачуватися не менше двох разів на місяць. Це норма. Але зараз ми маємо справу із форс-мажорними обставинами. Якщо виплата здійснюється через установи банків, то об’єктивних підстав для невиплати заробітної плати набагато менше, ніж при виплаті заробітної плати у касі підприємства.
Що стосується відповідальності за порушення строків виплати, то вирішальною є наявність складу правопорушення з боку роботодавця. Якщо не було об’єктивної можливості виплатити заробітну плату – це є підставою для звільнення від відповідальності, але не скасовує обов’язку виплати працівникам зарплати в повному обсязі за першої можливості. У разі виявлення порушення під час заходу контролю вноситься припис про усунення порушень, заходи притягнення до відповідальності застосовуються у разі невиконання припису.

Працівниця має неповнолітніх дітей, дитсадки не працюють, нема з ким залишити дітей. Яку заяву писати, щоб бути з дітьми і не втратити заробіток?

Таку можливість законодавство про працю не передбачає. В той же час роботодавець може надати таким працівникам відпустки, як щорічні, так і додаткові, або без збереження заробітної плати. За наявності можливості виконання роботи поза межами приміщень роботодавця можна також оформити надомну або дистанційну роботу.

У зв’язку із ситуацією в Україні працівники на підприємстві вимагають видати на руки трудові книжки…

Наразі законодавство про працю не передбачає обов’язку роботодавця зберігати трудові книжки працівників.
Але відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється протягом п’яти років з дня набрання чинності цим Законом на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою у порядку та строки, встановлені Пенсійним фондом України за погодженням із Міністерством соціальної політики і Міністерством економіки.
Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис.
Тому якщо роботи по включенню відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників до реєстру застрахованих осіб не завершені, відсутні підстави для видачі трудових книжок працівникам. Натомість працівник завжди має можливість одержати завірену належним чином копію трудової книжки або витяг із неї.

Як оформити невихід на роботу працівників у воєнний час? І як в табелі робочого часу відмітити це? Відпусткою за власний рахунок? Чи є інші варіанти?

Якщо немає можливості оформити дистанційну або надомну роботу, можна оформити відпустки, в тому числі без збереження заробітної плати, або відсутність з інших підстав. Звільнення за прогул в таких умовах недопустиме.

На підприємстві працівника 24.02.2022 мобілізували. Які дії кадровика? Чи робиться запис до трудової книжки?

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Тобто видається наказ про увільнення працівника від роботи на час проходження ним служби зі збереженням середнього заробітку.
Запис до трудової книжки не вноситься.

Чи можна звільнити під час дії військового стану працівника з ініціативи адміністрації (скорочення штату)?

Заборони щодо звільнення працівників з роботи у зв’язку зі скороченням штату або чисельності працівників законодавством про працю не передбачено. В той же час якщо є можливість не звільняти такого працівника, то краще зачекати до оголошення демобілізації.
Працівник залишив робоче місце без будь-якого повідомлення. Виїхав за межі України. Як платити іншому працівнику, прийнятому на місце тимчасово відсутнього працівника, якщо той, що виїхав, не звільнений?
Оплата праці працівнику, прийнятому на роботу за строковим трудовим договором, здійснюється за посадою, на яку його прийнято. Факт відсутності основного працівника, який не виконує свої обов’язки, на це не впливає.

Вчора закінчився контракт з військовослужбовцем, який продовжує служити. Які дії роботодавця?

Відповідно до частини дев’ятої статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації.
Таким чином, за військовослужбовцем, контракт якого закінчився, але він продовжує служити, збережуться всі гарантії, передбачені статтею 119 Кодексу законів про працю України, а саме – місце роботи, посада і середній заробіток.

Чи буде Держпраці після закінчення воєнного часу штрафувати за порушення законодавства зараз?

Після нашої перемоги, коли окупантів з України вивезуть вслід за їхнім військовим кораблем і всі ми повернемось до повсякденного життя, інспектори праці відновлять проведення за зверненнями громадян інспекційних відвідувань, під час яких до найменших дрібниць розглядатимуть усі обставини, у тому числі й ті, що спричинили порушення, і даватимуть достатній час на їх усунення. Тільки у разі невиконання припису про усунення порушень будуть розглядатися питання, чи варто передавати матеріали інспектування до суду.

Управління Держпраці у Полтавській області.

Відповіді на найбільш поширені запитання, що надходять до Держпраці, розміщені на сайті Держпраці у рубриці «Запитання – відповіді» за посиланням: https://dsp.gov.ua/faq/.
Якщо не знайшли відповідь або немає технічної можливості скористатися сайтом, ви можете скористатися сервісом «інтерактивний інспектор».
Для звернень і отримання відповіді від Управління Держпраці у Полтавській області:
– щодо додержання законодавства про працю:
м. Кременчук: +38 066-343-68-88;
м. Миргород: +39 099-328-06-23;
м. Лубни: +38 050-984-37-98;
м. Полтава: +38 098-858-56-96; +38 095-076-70-60; +38 095-177-43-36; +38 050-939-16-26.
– щодо надання адміністративних послуг: +38 050-706-56-10; +38 099-544-33-10.
Електронна адреса: zvern@pl.dsp. gov.ua
Відповіді на свої запитання ви можете отримати у зручний для вас спосіб: електронною поштою; на месенджер (Viber, WhatsApp, Telegram), телефоном.

Поділися:

Добавить комментарий