Туберкульоз – рівень  захворюваності зростає

Туберкульоз – рівень захворюваності зростає

Область перетнула епідемічний поріг із туберкульозу, проте не належить до регіонів із найвищим рівнем захворюваності, зазначив на засіданні координаційної ради директор обласного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця.

«Епідемія повернулася. Ми ставили амбітні завдання, але війна відкинула наші зусилля на 8–10 років назад», – сказав Володимир Печериця.
За підсумками минулого року найвищий рівень захворюваності на туберкульоз мають Лубенський район – 87,9 осіб на 100 тисяч населення. У Полтаві показник становить 70,5, а в Полтавському районі – 61,7. Найнижчий рівень має Миргородський район – 31 на 100 тисяч населення.
Влада громад має готуватися до виїздів фтизіатрів: працювати з групами ризику, організовувати підвезення, проінформувати населення.
За підсумками 2022 року захворюваність на всі форми туберкульозу на Полтавщині зросла на 49% і становила 52 на 100 тисяч населення (в Україні – 44).
До речі, торік на Полтавщині подвоїлася кількість хворих на відкриту форму туберкульозу.
За словами Володимира Печериці, сплеск захворюваності пов’язаний із тим, що на Полтавщині перебувають майже 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб та значна кількість військових.

Туберкульоз подолати можна

Туберкульоз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання. Ця підступна хвороба не має «адреси», «посади», не має «паспорта», не розрізняє соціального статусу й однаково небезпечна для усіх. Туберкульозом може захворіти кожен! Ця хвороба веде себе агресивно, вражає всі вікові та соціальні групи працездатного репродуктивного населення, дуже негативно діє на дітей.
Безумовно, головні причини нинішньої складної, напруженої епідситуації туберкульозу – економічна скрута, незадовільне фінансування, міграційні процеси, нинішня військова агресія росії та інші об’єктивні та суб’єктивні обставини.
Захворюваність туберкульозом органів дихання всього населення по Україні у 2023 році у порівнянні з 2022 роком зросла на 9,21%, тоді як на Полтавщині – на 21,62%. Тенденція до зростання у нашій області відбулася у 32 територіальних громадах. Найвищі рівні захворюваності зафіксовані у Полтавській, Скороходівській, Нехворощанській, Петрівсько-Роменській, Щербанівській, Пирятинській та інших громадах.
Туберкульоз в Україні помолодшав, і 35 відсотків дітей, які не були щеплені проти туберкульозу з різних причин, щорічно хворіють.
Захворюваність туберкульозом органів дихання дитячого населення в Україні у 2023 році у порівнянні з 2022 роком зросла на 45%.
На Полтавщині в минулому році зареєстровано 16 випадків туберкульозу у дітей, що на 3 більше проти 2022 року, зокрема у Білецькій, Машівській, Опішнянській, Щербанівській громадах – по одному випадку, у Хорольській, Лубенській, Кременчуцькій, Градизькій громадах – по 2 випадки, а у Полтавській громаді – 4.
Шляхи зараження: при вдиханні повітря, у якому знаходяться мікобактерії туберкульозу; при споживанні заражених збудником туберкульозу м’яса великої рогатої худоби, курей, молочних продуктів, яєць; під час спільного користування речами, посудом хворого.
Збудником туберкульозу є мікобактерія – палочка Коха, яка вражає всі органи і тканини організму людини – очі, кістки, шкіру, сечову систему, кишечник тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень. Хворіють на туберкульоз як дорослі, так і діти.
Перші ознаки захворювання: кашель більше двох тижнів; виділення мокроти; кровохаркання; задуха; відсутність апетиту; схуднення; слабкість, пітливість (особливо вночі), швидка втомлюваність; підвищена температура тіла ввечері.

Як уберегтися від туберкульозу?

Дотримуйтесь правил особистої гігієни, охайності. Споживайте їжу, багату білками, вітамінами, мікроелементами. Житлові та робочі приміщення добре провітрюйте, робіть вологе прибирання. Відкривайте щодня штори та гардини, щоб у кімнату заглядало сонце, яке вбиває мікобактерії туберкульозу і значною мірою захищає від хвороби.
Один раз на рік проходьте флюорографічне обстеження.
Своєчасно робіть щеплення проти туберкульозу. Згідно з календарем профілактичних щеплень та при відсутності протипоказів, які визначає лікар, щеплення проти туберкульозу є обов’язковим для новонароджених і проводиться у пологових будинках чи відділеннях на 3–5-й день життя немовлят. Повторне щеплення проводиться у 7-річному віці. Це дає можливість дитині не потрапити в зону ризику епідеміологічних ускладнень, не захворіти на туберкульозний менінгіт, який є смертельно небезпечним.
Рання діагностика туберкульозу має дуже велике значення. Лікування на ранніх стадіях захворювання менш тривале й більш ефективне. Лікування проводять безкоштовно. Усі зазначені заходи сприятимуть нерозповсюдженню цієї особливо небезпечної хвороби.

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук.

Поділися:

Добавить комментарий