Твоя історія ще не закінчена...

Твоя історія ще не закінчена…

Згідно зі світовою статистикою, кількість спроб суїциду й летальних випадків з кожним роком збільшується. Одна з найбільших проблем та, що на самогубство зважується молодь. Психолог поліклініки № 2 Кременчуцької міської дитячої лікарні Олена ДРЯХЛОВА розповіла, що робити задля попередження фатальних рішень у підлітків і молоді.

– На жаль, неможливо виділити вік, стать, соціальну приналежність або рівень освіти, які б впливали на кількість суїцидів. Кожен випадок індивідуальний, – наголошує фахівець. – Сучасний ритм життя, роботи і маса інших суб’єктивних факторів призводять до того, що в певний момент людина зважується на злочин проти свого життя. Щоб не допустити цього та зберегти психічне здоров’я дитини, особливо підлітка, і здорові дитячо-батьківські відносини, необхідно дотримуватися простих правил.
Важливо вести здоровий спосіб життя: правильно збалансовані навчання (робота) і дозвілля. Часто сварки відбуваються через те, що батьки надто завантажують своїх дітей і вони цього не витримують. На цьому ґрунті починають тікати з дому з метою налякати батьків, що часто закінчується суїцидальними спробами. Особливо небезпечно, якщо при цьому дитину принижують морально, чи й того гірше – фізично. Добре, що батьки прагнуть прищеплювати працьовитість, але поряд із цим важливо вчасно згадувати й про культурні, релігійні, етнічні цінності. Критичні точки даної проблеми – на початку навчального року (порушення адаптаційних здібностей) і перед зовнішнім незалежним оцінюванням.
Другий важливий момент – підтримка сім’ї, друзів, авторитетних у житті людини осіб.
Як правило, думки про суїцид приходять у кризових станах. Це може бути смерть близької людини, непотрапляння у той чи інший бажаний навчальний заклад, самотність, розлучення батьків, народження ще однієї дитини в сім’ї, нерозділене кохання. Дитина приходить вчитися у новий навчальний заклад і не “вписується” в колектив, вдома теж немає взаєморозуміння (можливо, є навіть осуд). Підліток “закривається в собі” і починає щось придумувати. Найчастіше буває медикаментозне, алкогольне, наркотичне отруєння. Батькам необхідно підтримувати своє чадо незалежно від отриманих результатів і тим більше, якщо дитина старається. Може бути й таке, що думка дитини протилежна думкам батьків. Бажано не засуджувати, а спробувати зрозуміти, чому вона так думає. Не треба бути категоричним навіть у питаннях життя і смерті.
Треба пояснювати дитині, що вихід є завжди. Навіть тоді, коли вона його не бачить.
Уважне ставлення друзів, знайомих іноді дуже вагоме. Варто звертати увагу на те, як часто людина уникає візуального контакту, метушиться, змінює тему розмови на тему суїциду, або акцентує, або ігнорує. Особливо, якщо це було не властиво їй раніше.
Іноді людей, які замислюються про суїцид, залишає почуття страху, притупляється інстинкт самозбереження. Наприклад, вони стають менш уважні на дорозі або гуляють по дахах, бродять темними вулицями. Вони спеціально йдуть туди, де є небезпека, щоб усе виглядало як нещасний випадок.
Саме на дітях із такою поведінкою батькам, друзям, педагогам потрібно загострювати увагу.
Третій важливий момент – доступність до послуг із охорони психічного здоров’я.
Медики, соціальні працівники, педагоги, психологи, навіть релігійні діячі – усі ці люди можуть допомогти підліткам у складний момент їхнього життя. Якщо дитина сама не звертається за допомогою, оточуючим важливо вчасно помітити, що вона цього потребує, і допомогти. Ключовими фігурами залишаються найближчі люди – батьки. Вони повинні відвернути від цих думок і допомогти реалізуватися. Якщо не виходить, потрібно звернутися до психолога, медика, соціального працівника.
Треба пояснювати дитині, що вихід є завжди. Навіть тоді, коли вона його не бачить.
Варто враховувати, що дитина вам повірить тільки в тому випадку, якщо ви будете її другом. А для цього потрібно разом проводити дозвілля і відверто говорити на різні теми, в тому числі і про це.
Бажано контролювати перегляд недитячих телепередач, кінофільмів, особливо з демонстрацією надможливостей героїв, стрічку активності на сторінках у соцмережах, особливо в закритих групах. Батьки можуть не відразу помітити щось підозріле, тоді залишається сподіватися на тих людей, які оточують дитину. У першу чергу – на педагогів. І, звичайно ж, на друзів, які в разі подібних змін у поведінці обов’язково мають розповісти про це дорослим. Дитині складно приховати це від усіх. До того ж вона не усвідомлює всієї небезпеки.
Часто діти починають говорити про суїцид з метою шантажу. Наприклад, це може статися при розлученні батьків або при народженні ще однієї дитини. Особливо в тому випадку, якщо до цього батьки занадто опікали дитину, а тепер, при зміні ситуації, вона розуміє, що більше не отримуватиме стільки їхньої уваги. Ось тоді й починається залякування. У такому випадку рекомендована сімейна психотерапія. Те, що дитина дійсно у повному розпачі, стає зрозумілим за різкою зміною її поведінки. Вона стає замкнутою, мовчазною, відстороненою. На багато питань одна-єдина відповідь: «Мені все одно». У такій ситуації потрібно обов’язково звернутися за допомогою до фахівців.
Важливо, щоб сварки не доходили до точки кипіння. Якщо ж все-таки ви посварилися, і син або дочка пориваються кудись піти з дому, ні в якому разі не треба благати їх залишитися вдома, нічого з собою не робити. Дитина відразу зрозуміє, що таким чином можна тримати батьків на «короткому повідку». Найчастіше подібне трапляється у неповних сім’ях. У таких ситуаціях важливо відвернути увагу на щось інше, не менш важливе. Наприклад, впав тиск або щось трапилося з кішкою чи собакою. Але це має бути те, що раніше не траплялося.
Розповідайте про життя, а не про смерть.
Розмовляти з дитиною про її безпеку потрібно з самого раннього віку, як тільки вона починає робити щось, що може заподіяти їй біль, завдати шкоди здоров’ю. Є навіть спеціальні азбуки безпеки, які слід читати малюкам приблизно з трьох років. Розмови про безпеку мають бути ненав’язливими, без акценту. Також важливо звертати увагу на здоров’я, а не на смерть. Розповідати про те, як наповнити життя радістю, зробити його прекрасним і цікавим!

Поділися:

Добавить комментарий