У березневу днину сім погод на годину

У березневу днину сім погод на годину

Ось і дочекалися весни. З лагідним промінням березневого сонця починаємо потроху покидати домівки і приділяти більше часу роботі на відкритому повітрі. Невідкладних справ накопичилося чимало: в саду, городі, обійсті, сараї та інших господарських спорудах.

Огляньте підзимові посіви та досійте розсаду

Як тільки ділянка повністю звільниться від снігу, перевіряють, чи немає вимитого, неприкритого грунтом насіння або сходів. Якщо таке трапилося, їх присипають 2–3 см шаром перегною або торфу. Не замульчовані з осені посіви присипають мульчею шаром 2–3 см відразу після повного танення снігу, доки не утворилась щільна кірка. При вологому грунті підживлюють їх аміачною селітрою (100–150 г на м кв.), яку заробляють. Грунт за зиму значно ущільнюється, тому перше розпушування проводять впоперек рядків граблями, а потім обробляють міжряддя на глибину 10–15 см і продовжують розпушувати грунт в міру ущільнення. З появою масових сходів продовжують підживлення. Подальший догляд за підзимовими посівами такий же, як і за рослинами, посіяними навесні. Захищають їх від заморозків різними способами, переважно груповими та індивідуальними укриттями.
Початок березня – ідеальний час для посіву помідорів на розсаду. Не пізніше слід висівати й інші повільно зростаючі рослини – перець солодкий, гіркий та баклажани. Якщо ви вирішили скористатися власною грунтосумішшю, то її склад у більшості випадків такий: 1 частина грунту, 2 частини торфу та 1 частина піску. Грунт краще не перезволожувати, бо розсада може захворіти на «чорну ніжку». Якщо вона розвивається повільно, молоді рослини варто підживити слабким розчином курячого посліду (1:20) або готовими мінеральними добривами. За 10–15 днів до пересадки розсаду перестають поливати.

Приділіть достатньо уваги теплиці та картоплі

Теплиці накривають прозорою плівкою наприкінці березня, а якщо не дозволяє погода – на початку квітня. Як тільки грунт розмерзнеться, вносять сечовину (20–30 г на м кв.), проводять мілке перекопування, вирівнюють поверхню граблями і на грунт розстеляють плівку (можна ту, яка вже була у використанні). При прогріванні землі на глибині 10 см до +13–15°С висаджують розсаду. За схожим принципом закладаються й парники. Призначені для ранніх посівів грядки краще на початку весни удобрити попелом з коминів, мангалів, котлів на дровах.
У березні вже можна сіяти овочі, які не бояться холоду – буряк, ранню моркву, цибулю, салат, петрушку. Після цього не забудьте про картоплю, яку прийшов час закладати на яровизацію. Так зветься процес пророщування бульб протягом місяця для того, щоб пробудити сплячі вічка. Відсортований для посадки матеріал спочатку виносять з погреба та ставлять у ящиках на дві доби у тепле приміщення для прогріву. Після цього, за бажанням, господарі можуть провести дезінфекцію картоплі та обробити її стимуляторами росту. Через деякий час бульби переносять у прохолодніше приміщення (до +12–15°C), де тримають близько місяця. Коли на картоплі відростуть пагони довжиною 1–2 см, її саджають, при цьому не обламуючи відростків, максимально обережно.

Роботи в ягіднику

Як тільки зійде сніг і достатньо просохне земля, навідайтеся на полуничну грядку. Ця культура любить родючу пухку землю, тому відразу після зняття укриття її слід просапати сапкою чи плоскорізом. В першу чергу видаліть все старе і засохле листя, а потім вуса і молоді розетки, які відросли за осінь. Поки рослина не увійшла в повну силу, можна залишити частину молодої порослі на заміну тій, яка не пережила зиму. Працювати потрібно дуже обережно, бо корінці полуниці розташовані близько до поверхні і їх легко пошкодити одним необережним рухом. В ясний день зранку чи ввечері полуницю треба обробити системним фунгіцидом. Можна використовувати мідний купорос, колоїдну сірку або біофунгіциди.
На початку весни бажано щорічно омолоджувати кущі смородини, видаляючи по 2–3 старі гілки. Сильний приріст (молоді пагони минулого року) треба укорочувати наполовину, а слабкі пагони видаляти повністю, у решти обрізувати верхівки на 5–6 см.
Аґрус потребує практично такого ж догляду, як і смородина, але він більш схильний до самозагущення, тому ранньої весни слід видаляти всі тоненькі, недорозвинені пагони.
У малини минулорічні пагони, що відплодоносили (якщо їх не видалити з осені), та слабкі молоді гілочки слід видаляти рано навесні, залишивши по 10–12 добре розвинених.
Під час обрізування у калини видаляють слабкі, недорозвинені пагони, а з віком поступово і старі гілки, замінюючи їх молодими.
Для всіх ягідних культур у ранньовесняний час дуже бажана обробка кущів, а також грунту під ними 5%-ним розчином залізного купоросу.

Підготуйте квітник до весни

З приходом першого тепла час привідкрити троянди на клумбах. Якщо нічних морозів і снігу більше не очікується, можна повністю зняти укриття.
Коли повністю розтане сніг на газоні і він підсохне, варто згребти сміття і суху траву. А після цього удобрити азотними добривами. Якщо частина газону «випала», то після «доспівання» грунту засійте його знову.
У березні час сіяти однорічні квіти (айстру, петунію, сальвію тощо), трішки пізніше можна сіяти флокс, агератум, цинію тощо. Посіяні у лютому однорічні квіти час пікірувати і розсадити в окремі горщики.
Наприкінці місяця готуйте до висаджування бульбоцибулини гладіолусів. Звільніть їх від покривних лусочок, обробіть стимуляторами росту і мікроелементами. Найдоступнішим засобом залишається замочування цибулинок у 0,5% розчині марганцевокислого калію протягом години. Гладіолуси висаджують на постійне місце при прогріванні грунту до +8–10°С.

Підготувала Юлія Хоменко.

Поділися:

Добавить комментарий