У цей епідсезон передусім берегтися  треба людям, вік яких понад 60 років

У цей епідсезон передусім берегтися треба людям, вік яких понад 60 років

Найбільша загроза від COVID-19 і грипу для людей поважного віку та інших груп ризику

Кожен рік з настанням холодної пори розпочинається епідемічний сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій. Сезон 2023–2024 років характерний тим, що COVID-19 став сезонною хворобою і циркулюватиме паралельно з грипом. З розпалом епідсезону ГРВІ медики нагадують, що особливо берегтися потрібно людям, вік яких понад 60 років. Респіраторні віруси можуть спричинити небезпечні наслідки, зокрема для легень, серця, нирок та інших життєво важливих органів. Для багатьох літніх людей боротьба із вірусами ускладнюється через ослаблений з віком імунітет та хронічні захворювання, наприклад, діабет, серцево-судинні хвороби, онкопатологію, бронхіальну астму тощо.
Як пояснив голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, кандидат медичних наук, провідний експерт Національного порталу з імунізації Федір Лапій, саме в цій категорії вакцинованих осіб найменше, хоча саме вони мають найбільший ризик смерті внаслідок COVID-19. «Ситуація з охопленням щепленнями проти COVID-19 цієї вікової групи, особливо в сільській місцевості, тривожна. Там охоплення набагато менше, ніж 40%. Якщо порівняти із статистикою з країн Євроспільноти, – наприклад, з Данії, Португалії, Іспанії, то там понад 95% осіб з цієї групи мають первинну вакцинацію, тобто 2 дози первинного курсу та першу бустерну дозу; також своєчасно отримали другий бустер понад 70%», – сказав Федір Лапій.
Щоб знизити ризик інфікування респіраторними вірусними інфекціями, зокрема найбільш небезпечними з них – COVID-19 та грипом, – Міністерство охорони здоров’я України рекомендує вакцинуватися від цих вірусів, а також дотримуватися таких простих процедур гігієни, як миття рук перед приготуванням їжі та її прийомом і після того, як прийшли з вулиці, дотримання дистанції та носіння маски під час перебування у людних місцях, особливо у розпал епідсезону. Знайти останні достовірні відомості щодо вакцинації від вірусів завжди можна на перевірених ресурсах – сайтах МОЗ, центрів контролю та профілактики хвороб у кожній області, Національному порталі з імунізації тощо.
Загальний рекомендований курс вакцинації від COVID-19 – це 3 щеплення, одне з яких бустерне. Четверта і п’ята доза – це сезонні бустери, які треба робити людям з групи ризику тяжкого перебігу COVID-19, зокрема літнім людям. Про це повідомив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін в етері Телемарафону «Єдині новини» 5 жовтня.
«Всі наступні щеплення, тобто четверті, п’яті або інші бустери, називаються сезонними бустерами. І їх треба робити лише пацієнтам з групи ризику тяжкого перебігу «ковіду»: вік понад 60 років, серйозні супутні захворювання», – сказав Ігор Кузін.
Тобто четверте і п’яте щеплення робиться, щоб підготувати організм до нового епідсезону, за аналогією із щорічним щепленням проти грипу. Якщо вакцина від COVID-19 наразі безоплатна, то від грипу її можна придбати і взяти з собою для проведення щеплення у медзакладі.
Вакцини проти грипу починають надходити в аптеки у жовтні-листопаді, але якщо людина не зробила щеплення на початку епідсезону, то вакцинуватися протягом епідсезону все одно доцільно. Так, сімейна лікарка та публічна діячка Анна Сєрова в ефірі Телемарафону «Єдині новини» пояснила, що вакцинуватися можна, навіть якщо уже зафіксовані сезонні спалахи захворювання. Для формування достатньої кількості антитіл потрібно приблизно два тижні. Після цього вакцина захищатиме від тяжких наслідків захворювання, зокрема ускладнень для легенів, серця, нирок чи летальних наслідків.
Щоб підвищити обізнаність українців з цих питань, Проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який впроваджує організація Пакт в Україні, розпочав масштабну інформаційно-просвітницьку кампанію.
Кампанія включає широке залучення засобів масової інформації, також до інформаційно-просвітницьких заходів залучатимуть місцеву владу, регіональних лідерів громадської думки, неурядові організації тощо. Значні зусилля будуть зосереджені на рівні первинної ланки медичної допомоги.
«Ми проводимо навчання для медичних фахівців. Зокрема, прагнемо, щоб українські лікарі стали справжніми апологетами вакцинації проти COVID-19 та грипу й вміли аргументовано і доступно доносити до своїх пацієнтів актуальну інформацію про її важливість. Цей підхід відповідає успішним міжнародним практикам. Також ми підтримуємо Центри контролю і профілактики хвороб (ЦКПХ), які сьогодні відповідають за вакцинацію на рівні регіонів», – розповідає керівниця проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» та директорка Пакту в Україні Альона Герасимова.

Текст підготовлений за матеріалами Національного порталу з імунізації та Телемарафону «Єдині новини».

Поділися:

Добавить комментарий