У грудні сонце – на літо, а зима – на мороз

У грудні сонце – на літо, а зима – на мороз

Добігає кінця черговий календарний і землеробський рік. Можна трохи перепочити, а заодно – і продумати схему майбутніх насаджень із урахуванням законів сівозміни й площі вашої присадибної ділянки. А ще, поки сніг не вкрив землю й морози не скували її, можна “підігнати” незавершені справи…
На городі роботи вже майже закінчені, проте ще дещо треба доробити. Зокрема слід подбати про садово-городній реманент, почистити, обсушити його і змастити машинним маслом. Не забудьте вилити з труб, шлангів й діжок залишки води, інакше в холоди вона замерзне, й крига, що утвориться, може пошкодити їх.
САД
Найголовніша турбота в саду в грудні – снігозатримання. Як тільки випадуть перші сніги, їх необхідно згребти і максимально накрити пристовбурні кола під всіма плодовими деревами. Особливо важливо захистити від морозів молоді (1–4-річні) посадки. Снігом необхідно підгортати не тільки дерева, а й троянди та інші декоративні чагарники.
Наступним важливим завданням садівника в грудні є захист плодових насаджень від гризунів – мишей і зайців. Якщо присадибна ділянка знаходиться під лісом, існує висока ймовірність їх нашестя. Нагадуємо, що нижню частину молодих дерев слід обв’язати сіткою-рабицею із дрібними отворами, сосновими “лапами”, гілками чагарників, що лишилися після санітарної обрізки. Можна використовувати мішки з крафт-паперу, просочені розчином нітрафену, гасом чи карбоновою кислотою. Гризуни дуже не люблять такі “аромати” й не поткнуться у ваш садок, захищений таким чином. Для захисту від мишей достатньо просто ущільнювати сніг навколо дерев.
Якщо на деревах залишилися муміфіковані плоди, їх необхідно зняти з гілок і знищити. Не зробивши цього, інфекція, якою вони заражені, буде розповсюджуватися.
Після сильних осінніх дощів необхідно відновити побілку на деревах. Це допоможе запобігти появі сонячних опіків і захистить рослини від пошкоджень морозами.
Якщо в грудні довго немає стійких холодів, можна, скориставшись моментом, заготовити побільше живців для майбутнього зимового настільного щеплення. Живці з 3–4 здоровими бруньками зв’язуємо в пучки, помічаємо етикетками із зазначенням породи, сорту й дати заготівлі, обробляємо розчином залізного купоросу (із розрахунку 300 г на 10 л води) і закладаємо у підвал на зберігання. Тримати живці до часу слід у вологому піску, зануривши у нього місця зрізів.
Аґрус навесні починає вегетувати доволі рано, коли погода дуже нестійка, й це ускладнює проведення заходів із протигрибкового захисту кущів. Тож при відсутності опадів можна обробити рослини зараз розчином ДНОКу (100 г на 10 л води) або Конфідором Максі, застосовуючи препарат згідно з інструкцією.
Настав час поповнити запаси мінеральних і органічних добрив, придбати насіння й посадковий матеріал, що знадобиться у наступному році.
ГРЯДКА
У грудні городні роботи обмежуються санітарною обробкою й ремонтом парників та теплиць, поповненням запасів інвентарю.
Крім того, грудень – сприятлива пора для посадки дерев-великомірів. Висаджуючи великі рослини (ялини, туї, клени тощо) взимку, ви можете бути впевнені в тому, що вони добре приживуться. Життєві процеси у них у цей час уповільнені, й дерева легше переносять пересаджування. Після садіння на новому місці дерева важливо закріпити розтяжками, а пристовбурні кола – обов’язково замульчувати.
Із грудня вже можна починати заготівлю упаковок від молока, сметани на розсаду городини й квітів. Завчасна турбота про це допоможе суттєво зекономити на тарі, що нині дуже дорога. Не забудьте в кожній із заготовлених ємностей зробити отвори для вільного виходу зайвої вологи.
Можна, не поспішаючи, складати план розміщення культур на грядках, враховуючи сівозміну. Час від часу необхідно перевіряти стан овочевих коренеплодів і картоплі, закладених на зберігання у підвали, – соління, квашення і маринади.
Регулярно очищаючи від снігу годівниці й підсипаючи в них свіжий корм для птахів протягом зими, вдасться “оселити” в своєму садку пернатих. Вони очищатимуть його від комах-паразитів, які поховалися на зимівлю у шпарини кори, під листя.
ДОМАШНІ КВІТИ
Кімнатні рослини в грудні входять у стан спокою, тому їх уже не потрібно так часто підживлювати, як раніше. Полив квітів у цей час має бути помірним, але земляна грудка не повинна надто пересихати. Однак рослини, що продовжують активно рости і цвісти (зігокактуси, або “різдвяники”, цикламени, узамбарські фіалки), так само потребують регулярного поливу й обприскування теплою водою, досвічування.
Ще однією важливою роботою в грудні є періодичний огляд бульбоцибулин гладіолусів, бегоній і жоржин, що зберігаються у підвалі. Засохлі й підгнилі екземпляри необхідно вчасно видаляти.

Поділися:

Добавить комментарий