У грудні зима стелить полотна, мороз зводить мости

У грудні зима стелить полотна, мороз зводить мости

У порівнянні з літніми місяцями, у грудні роботи на городі й у саду небагато, але вона є, і виконувати її треба без зволікань, бо від цього залежатиме якість зимівлі осінніх посівів та багаторічників, відповідно – і урожай наступного року.

САДОВІ РОБОТИ
До настання сильних морозів ще встигнемо заготовити однорічні пагони смородини та агрусу. У вільний час із них треба буде нарізати живці для весняного укорінення й зберігати їх у підвалі зв’язаними в пучки і присипаними піском.
Результатом тривалого впливу на рослини надто низьких температур може стати підмерзання. Морозом пошкоджуються як молоді пагони, так і старі товсті гілки, стовбур, а також коріння. Така біда може трапитися вже на початку зими. Найбільше від холоду страждають тканини, що не встигли здерев’яніти й продовжують вегетувати, наприклад, через запізніле внесення азотних добрив.
Коренева система витримує зниження температури в грунті до –10°С. Значною мірою ця стійкість залежить від часу настання сильних зимових морозів. Найменш уразливі ті дерева та кущі, які на момент похолодання вже увійшли в стан спокою. У морозну погоду коріння рослин потрібно прикрити шаром листя чи гною або ж насипати навколо стовбура побільше снігу.
За відсутності сильних морозів наприкінці грудня, щоб навесні не гаяти дорогоцінний час, можна побілити стовбури й скелетні гілки вапняним “молоком”. Це надійно захистить дерева від коливань денних і нічних температур, допоможе їм нормально перезимувати. Зазвичай наприкінці січня навіть у морозні, але сонячні дні темна кора дерев із південного боку сильно нагрівається. Вночі ж температура різко знижується, в результаті чого з’являються морозобоїни – глибокі тріщини. Крізь них всередину стовбура проникають інфекції й волога, що через деякий час можуть призвести до загибелі деревини. Вапняне молоко готують так: додають лопату вапна на відро води і ретельно розмішують.
ВИГОНКА ОВОЧІВ
Уже можна братися за вигонку зеленої цибулі, петрушки, селери, салатного цикорію й інших культур для отримання свіжої вітамінної зелені.
Цибуля-шніт. Настав час викопану на грядці цибулю, яку до цього часу зберігали у льоху чи підвалі, перевалити у просторі горщики або ящики і розмістити їх у світлому й теплому місці, наприклад, на вікні. Поливати “грядку” необхідно у разі потреби. Час від часу слід зрізати зелень, щоб стимулювати відростання свіжої. Коли ріст уповільниться, на вигонку треба буде відібрати іншу партію рослин.
Петрушка. З коренів, що заклали в погріб на зимове зберігання, відбирають коротші й товстіші. Вони можуть бути роздвоєними або мати іншу неправильну форму – не біда. Коріння слід висадити в горщики або в ящики, заповнені грунтом на 12–15 см. Його розміщуємо навскоси. При цьому воно не повинно торкатися одне одного – між ним має бути прошарок грунту хоча б 1 см. Висаджену таким чином петрушку переносимо в приміщення – це може бути навіть відносно світлий підвал. Там необхідно буде підтримувати температуру, не нижчу +3 °С, щоб петрушка почала рости. Чим вище температура, тим інтенсивніше ростиме зелень. Оптимальна – близько 15 °С.
Грунт у ємностях із петрушкою слід підтримувати в помірно вологому стані. Поливати “грядку” треба під корінь так, щоб не намочувати листя. Після споживання всієї зелені можна посадити наступну партію коренів і таким чином протягом зими отримати 3–4 врожаї.
Вигонку зелені кореневої селери робимо тим же способом і за таких самих умов, що й петрушки.
Салатний цикорій. Для вигонки цієї культури згодиться будь-яке приміщення із температурою 15–18°С, тобто підвал, комора, парник. Великі корені заглиблюють у землю вертикально чи навскоси так, щоб між ними залишався хоча б тоненький грунтовий прошарок. Потім їх засипають шаром грунту або піску товщиною
15 см, якщо вигонку проводять в темному приміщенні, чи 20 см – для світлого.
Коріння перед посадкою сортують за величиною і товщиною, що забезпечить одночасний збір однакових за розміром головок. Занадто довге коріння обрізають до певної довжини, але не коротше 15 см. Потім “грядку” слід полити. У разі потреби прикриваємо її шаром листя або гноєм із соломою для підтримання більш високої температури. Без доступу світла головки (фактично – великі бруньки) виростають невеликими й світлими, із майже білим листям. Досвічувати рослини не можна, бо на світлі вони зеленіють і стають гіркими.
Чим вища температура в приміщенні, тим швидше росте цикорій. Наприклад, при 15°С вигонка його триває 20–30 днів, а при більш низькій – до 40 днів. Коли “головки” виростуть завдовжки
15 см, їх викопують, відрізають із частиною коріння, очищають від брудного листя. Замість викопаних рослин можна висадити наступну партію і продовжити вигонку.
КВІТКОВІ КЛОПОТИ
У грудні головним завданням для квітникаря є контроль за зберіганням маточних рослин, цибулин тощо. Потрібно підтримувати необхідну температуру, наприклад, для гладіолусів – близько 5°С, для жоржин – близько 0°С. Пеларгонії й хризантеми, що зимують у приміщеннях у вазонах, потребують якомога більше світла і низьких температур. Під час огляду рослин видаляють ті, у яких виявляються ознаки хвороби – поява гнилі або цвілі.
Після промерзання землі на глибину 3 см грядки клумби із цибулинними рослинами – гіацинтами, нарцисами та ліліями – обов’язково слід прикрити листям, торфом, солом’яною січкою, гілками хвойних дерев, корою або компостом із неї чи сумішшю цих матеріалів. Тоді рослини добре перезимують і навесні порадують буйним весняним цвітінням.

Поділися:

Добавить комментарий