У краю Миколи Лисенка

У краю Миколи Лисенка

До 20-річчя обласної організації НСКУ

Минуло п’ять років із того часу, коли у концертах і творчих зустрічах Полтавська обласна організація Національної спілки композиторів України (НСКУ) звітувалася перед громадськістю Полтави і Києва за попередній 15-річний період роботи. Ці роки позначені драматичними і трагічними подіями в нашій країні. Певна річ, вони відобразилися у творчості композиторів Полтавського обласного осередку НСКУ, у тематиці концертів і музикознавчих статей. Було проведено разом із солістами і колективами обласної філармонії (директор – О. Б. Тищик) низку благодійних концертів на підтримку захисників України, концерти ГО «Камерний хор «Гілея» (артистичний директор – С. С. Гогохія), організовані театралізовані дійства, де звучали авторські твори молодих і професійних композиторів, присвячені героям АТО і волонтерам (ГО «Молодіжний музичний театр «ПарМіКо»). А Полтавський симфонічний оркестр, яким керує наш колега – композитор, народний артист України Віталій Скакун, неодноразово бував із концертами у прифронтовій зоні.
У 2015 році до організації приєдналися композитори з Луганська: заслужений діяч мистецтв України Андрій Сташевський і Костянтин Крепак, що переїхали до Полтави разом з Інститутом культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Вони беруть активну участь у творчих акціях, концертах спілки разом із колективами і солістами навчального закладу.
Серед помітних творчих імпрез останніх п’яти років були фестиваль класичної і сучасної української академічної музики «Дні Миколи Лисенка у Полтаві-2014», що був присвячений 200-річчю Тараса Шевченка, авторські концерти і творчі зустрічі композиторів Сергія Горюновича, Володимира Карлаша, Юлії Корженко, Костянтина Крепака, ювілейні концерти Віталія Скакуна і Олексія Чухрая, відбувалися творчі звіти молодих композиторів (студентів і випускників консерваторій), а також концерти із творів студентів музичного училища і учнів ДМШ – переможців різноманітних конкурсів. Особливі події – участь у щорічних міжнародних фестивалях «Київ Музик Фест» Полтавського симфонічного оркестру під орудою Віталія Скакуна. 2017-го у Полтаві відбувся концерт «Музичні барви України», ідея якого – об’єднати композиторів Полтавщини і Луганська, як колись Микола Лисенко об’єднував схід і захід України.
Наші музикознавці продовжують свої дослідження, друкують відгуки на події, беруть участь у міжнародних і всеукраїнських наукових конференціях.
Цього року до 20-річчя нашої організації ми запропонували проект «У краю Миколи Лисенка-2018», що був фінансово підтриманий департаментом культури і туризму обласної держадміністрації. Ми вдячні всім, хто сприяв проведенню наших концертів і заходів, допомагав у їх організації, а також слухачам, які активно відгукувалися на виконання творів щирими оплесками, підтримували авторів і музикантів.
Наш проект розпочали концерти з творів молодих композиторів, які стали своєрідним прологом ювілею. Перший із них – «Музичні барви молоді» – відбувся у залі відділу мистецтв обласної наукової універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського, другий – «Шляхом творчості» – був присвячений 25-річчю класу композиції Полтавського музичного училища ім. М. В. Лисенка і відбувся у Малій залі цього навчального закладу. Наступна яскрава імпреза проекту – концерт-звіт творчих колективів кафедри музичного мистецтва Інституту культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка «Музика єднає Україну» – з творів сучасних композиторів Полтавщини і Луганщини, що відбувся у концертному залі Полтавського університету економіки і торгівлі, де зараз розташований інститут. Продовжив проект концерт камерної музики «Музичні барви Полтавщини і Луганщини» за участю провідних солістів обласної філармонії, викладачів і студентів Інституту культури і мистецтв ЛНУ ім. Тараса Шевченка і композитора Сергія Горюновича (м. Кременчук). Подія відбулася у залі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.
У заключний день ювілейних заходів відбулися дві події: «круглий стіл» і концерт Полтавського симфонічного оркестру. Прикрасою заходу став виступ народного фольклорного ансамблю «Жива вода» імені Павла Бакланова факультету філології і журналістики Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка, яким керує заслужений діяч мистецтв України Лариса Бакланова. Концерт Полтавського симфонічного оркестру «У краю Миколи Лисенка» завершив ювілейні святкові музичні заходи, зібрав багато шанувальників української академічної музики, а також запрошених почесних гостей: заслуженого артиста України Миколу Лисенка – диригента, правнука першого українського класика, засновника професійної композиторської школи в Україні; народного артиста України Олександра Василенка.
Але не всі твори, що планувалися, прозвучали у концертах. Тому восени очікуємо продовження, де прозвучать кілька нових прем’єр у Полтаві. Також запланована участь камерного оркестру імені Дмитра Ахшарумова обласної філармонії на престижному міжнародному фестивалі «Київ Музик Фест», програма якого складатиметься із творів композиторів, чиє життя пов’язане з Полтавою і Полтавщиною. Чекаємо нових зустрічей і вражень.

Тамара ОСКОМЕНКО-ПАРУЛАВА
Голова Полтавської обласної
організації Національної спілки
композиторів України

Добавить комментарий